AVM hedefleri planlandığı gibi gitmiyor

21 Ekim 2014 Salı

Bu yıl açılması beklenen 64 alışveriş merkezinden 16′sı hayata geçebildi. AVM sayısı ve metrekare hedefinin beklentinin altında kalmasında proje iptalleri ve ertelemeler etkili oldu

avm-hedefleri-planlandigi-gibi-gitmiyor

Türkiye genelinde bu yıl açılması beklenen 64 alışveriş merkezinden (AVM) yatırım iptalleri ya da ertelemeler nedeniyle sadece 16′sı hayata geçerken; toplam AVM sayısı eylül sonu itibariyle 342′ye ulaştı.

Eva Gayrimenkul Değerleme ile Akademetre tarafından hazırlanan “AVM Potansiyel Analiz Raporuna” göre, 2013 tamamında 326 AVM toplam 9.25 milyon metrekare kiralanabilir alan ile faaliyet gösterirken; bu yılın ilk dokuz ayında AVM sayısı 342′ye, kiralanabilir alan ise 9.96 milyon metrekareye yükseldi. 2014 yılı tamamı için sektör tahmini ise 390 AVM ve 11.24 milyon metrekare kiralanabilir alana ulaşılması yönündeydi.

Hedefin dörtte biri gerçekleşti
AVM sayısı ve metrekare hedefinin beklentinin altında kalmasında proje iptalleri ve ertelemelerinin etkili olduğu belirtilen raporda, “2014 yılı içerisinde açılacağını deklare eden 64 AVM projesi bulunuyordu. Ancak dokuzuncu ayın sonunda bu sayının 16 tanesi uygulamaya geçmiş görünüyor. Bunun sebebi firmaların açılışları ertelemesi, yatırım fonksiyonunu değiştirmesi veya direkt projeden vazgeçmesi olarak sıralanabilir” denildi.

2016 sonu hedefi 13,5 milyon metrekare AVM kiralanabilir alanı
Raporda, önümüzdeki dönem beklentileri ile ilgili olarak da, “2016 yılı sonuna kadar ise, Türkiye’de yaklaşık 13,5 milyon metrekare AVM kiralanabilir alanı bekleniyor. Ancak her zaman deklare edilenden daha az AVM açılışı ile karşılaşmaktayız. Bu bağlamda 13,5 milyon metrekare tavan seviye olarak kabul edilmelidir” denildi.

342 AVM’nin 112′si İstanbul’da
Türkiye’de, eylül sonu itibariyle faaliyet gösteren toplam 342 AVM’den 112′si İstanbul’da bulunurken; İstanbul Türkiye’nin en fazla AVM ve kiralanabilir alanına sahip şehri konumunda. Buna göre, Türkiye genelindeki mevcut 9.96 milyon metrekarelik kiralanabilir alanın 4.31 milyon metrekaresi İstanbul’da bulunuyor. Bu yılın ilk dokuz ayında açılan 16 AVM’nin 7 tanesi de İstanbul’da bulunuyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri