AVM sektöründe yabancıların eski iştahı yok

28 Haziran 2016 Salı

AYD Başkanı Hulusi Belgü, AVM yatırımlarında yabancıların, Türkiye’ye eskisi kadar ilgili olmadığını ifade etti

avm-sektorunde-yabancilarin-eski-istahi-yok

 

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, şu anda AVM yatırımlarında yabancının eski iştahının olmadığını belirterek, "10,5 milyon metrekare olan kiralanabilir alan, önümüzdeki 2 yıl içinde 2 milyon metrekare daha artacak. Bu yatırımların önemli bölümünü yerliler yapıyor. Yerli yatırımcı çok istekli ve gayretli." dedi.


Belgü, 107'si İstanbul'da olmak üzere Türkiye'de 366 alışveriş merkezi bulunduğunu ifade ederek, AVM'lerin 2016'ya çok iyi başladığını, Beyoğlu'nda meydana gelen patlama nedeniyle mart ayında ciroların düştüğünü, nisanda başlayan toparlanmayla beraber şu anda metrekarede ve ciroda enflasyonun üzerinde artış olduğunu kaydetti.


Yabancıların eski iştahı yok
Yerli firmaların önemli yatırımlar yaptığını belirten Belgü, sözlerini şöyle sürdürdü:

"AVM yatırımlarında yabancının eski iştahı yok. Şu anda 10,5 milyon metrekare olan kiralanabilir alan, önümüzdeki 2 yıl içinde 2 milyon metrekare daha artacak. Bu yatırımların önemli bölümünü yerliler yapıyor. Yerli yatırımcı çok istekli ve gayretli... Bölge olarak taşıdığımız risklerin yanında küresel ekonomide de bir yavaşlama var. Böyle olunca Türk yatırımcı biraz daha agresif oluyor. Türkiye'deki 50 milyar dolarlık yatırımların yüzde 30'u yabancıdır. Yani bunun 15 milyar doları yabancılar tarafından yapılmıştır. Bu oran, şu sıralar Türk yatırımcı lehine gelişiyor."Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri