Perakende markaları yılı yüzde 10 büyümeyle kapatır

26 Temmuz 2013 Cuma

Perakende sektörünün her olaydan dersler çıkartarak yoluna devam ettiğini söyleyen Murat İzci, “Perakendecilerin bu yılı enflasyon rakamının üzerinde yüzde 10 mertebesinde büyüyerek tamamlayacağını düşünüyorum” dedi

perakende-markalari-yili-yuzde-10-buyumeyle-kapatir

KDM AVM Kiralama ve Yönetim Danışmanlık’ın Kurucu Ortağı Murat İzci, perakende sektörünün inanılmaz dinamik olduğunu söyleyerek, her durumdan her olaydan dersler çıkartarak yoluna devam ettiğini belirtti. 2000’li yılların başından itibaren büyük bir hızla açılan AVM’lerin sektörün pozitif yönde gelişmesine katkı verdiğini kaydeden İzci, “Bu gelişme perakende sektörünü rekabetçi hale getirdi. Perakendecilerin bu yılı enflasyon rakamının üzerinde yaklaşık yüzde 10’lar mertebesinde büyüyerek tamamlayacağını düşünüyorum” dedi.

İlgi duyulan alan
Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada özellikle son yıllarda parlayan ülke durumda olduğunu hatırlatan İzci, şöyle devam etti: “Son 10 yıldaki gelişmeler yabancıların ilgisini çekiyor. Özellikle perakende sektörü çok daha fazla ilgi duyulan bir alan... Özelikle Amerikalı yatırımcı fonu Blackstone önce Redevco alışveriş merkezlerini satın alması sonrasında ise Multi Corporation’un alışveriş merkezlerini almasının önemli bir örnek teşkil ettiğini düşünüyorum.”

Perakende ilk 10’a girmek için yarışıyor
Türkiye’nin 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefi olduğunu hatırlatan Munat İzci, şu bilgileri verdi: “Sanayi sektörü büyük bir hızla üretimini ve yurt dışı bağlantılarını güçlendirirken perakende sektörü ise bu hedefin büyük parçalarından biri olmak için gaza bastı. Bir yandan iç pazarda elini güçlendiren Türk perakendecisi bir yandan da yurt dışında mağaza açmaya devam ediyor. Ayrıca uluslararası ortaklıklar yaparak markalarını dünyaya yayma stratejisiyle hareket ediyor. Hükümetin 2023’te dünya arenasına çıkarmayı planladığı 10 Türk markası olmak için de perakende markaları arasında kıyasıya bir rekabet söz konusu. Her bir markanın hedefi bu 10 marka arasına girmek. Bunun için de markalar hem yurt içi hem de yurt dışı yatırımlarına hız vermiş durumda.”

Yurt dışında 150 AVM hedefleniyor
Sadece markaların değil AVM’lerin de yurt dışına açıldığını kaydeden Murat İzci, şöyle devam etti: “Alışveriş merkezi yatırımlarında deneyim kazanan Türk firmaları, iç pazarın belirli bir doygunluğa ulaşmasıyla yönünü dışarı çevirdi. AMPD’nin verilerine göre Türk firmalarının, başta Rusya, Libya, Suriye, Türkmenistan, Suudi Arabistan olmak üzere yaptıkları ve yapmayı hedefledikleri alışveriş merkezi sayısı 50’ye ulaştı. Bu rakamın gelecekte 150’yi bulması hedefleniyor. Kısa bir süre önce yurt dışında Türk markalarının ağırlıklı olarak yer alacağı AVM ve mağazalar kurmak amacıyla ‘Perakende Yatırım Koordinasyon Kurulu’ oluşturuldu.”

3 bin mağaza var
Yurt dışına yapılan AVM’lerde mağaza açan Türk firmalarının uluslararası marka olma yönünde önemli bir adım attığını söyleyen İzci, “AVM yatırımlarında öncelik verilen pazarlar ise Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Balkan ülkeleri ile Türk cumhuriyetleri. Şu anda yurt dışında Türk markaları yaklaşık 3 bin mağazaya ulaştı. 2023 yılında bu rakamın 20 bine çıkması öngörülüyor” dedi.

Ziyaretçi sayısı artıyor
KDM AVM Kiralama ve Yönetim Danışmanlık olarak takip ettikleri alışveriş merkezlerinin İstanbul ve Anadolu’yu temsil ettiğini söyleyen Murat İzci, “Bu AVM’lerdeki ziyaretçi sayısı bir önceki yılın ilk 6 ayına göre yüzde 7.5 artış gösterdi. Diğer taraftan da bunun ticarete yansıması ise yüzde 12.5 seviyesinin üstünde olduğunu gözlemliyorum” dedi.

Kaynak: Eylem Türk / MilliyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri