AVM yatırımcıları Türkiye’deki yatırımları değerlendirdi

07 Mart 2013 Perşembe

AYD 5’inci AVM Yatırımları Konferansı’nda AVM sektörünün dünya liderleri sektörün Türkiye’deki bugününü ve geleceğini değerlendirdi. Torunlar GYO ve GYODER YK Başkanı Aziz Torun, “Son günlerde AVM’leri taşlayan çok taraf var. En başta perakendeciler olmak üzere kamuoyunda AVM’lere sahip çıkılmıyor” dedi

avm-yatirimcilari-turkiyedeki-yatirimlari-degerlendirdi

Organize perakende sektörünün bugünü ve geleceğini tüm yönleriyle ele almak üzere, Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) tarafından düzenlenen 5’inci AVM Yatırımları Konferansı’nın

ikinci gününde Avrupa’nın en büyük yatırımcıları buluştu. Konferansın önemli oturumu “Yatırımlar” paneli AYD Kurucu Başkanı ve Krea Group İcra Kurulu Başkanı Hakan Kodal moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

Panelde; Torunlar GYO ve GYODER YK Başkanı Aziz Torun, Multi Asset Management and Multi Mall Management CEO Arie den Hartog, Metro Properties CEO Jean Cristophe Bretxa, Blackstone Küresel Perakende Danışmanı Robert Welanetz ve ECE Proje Yönetimi Yatırımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Josip Kardun yatırımları, Türkiye’yi ve Bölge’yi değerlendirdi.

Torunlar GYO ve GYODER YK Başkanı Aziz Torun, yaptığı konuşmada; “AVM yatırımcısı profili gelecekte çok farklı olacak. Bu değişimi başaramazsak stok fazlasından ve kapanan AVM’lerden bahsetmek zorunda kalacağız. Son günlerde AVM’leri taşlayan çok taraf var. En başta perakendeciler olmak üzere kamuoyunda AVM’lere sahip çıkılmadığını görüyoruz. Halbuki AVM’ler 7’den 70’e herkes için lazım. Aynı şekilde her müşteri de AVM’lerin vazgeçilmezi” dedi.

Algı konusuna özellikle dikkat çeken Torun, “En ciddi problem olarak perakende sektörünün AVM yatırımlarına sahip çıkmamasını görüyorum. Nasıl olsa 500 metre veya 1 kilometre ötede başka bir AVM var diye düşünüyorlar. Artık perakendecinin hayatında AVM’ler çok önemli bir yerde değil. Tüketici çok çabuk tüketiyor. Hep yeniyi istiyor. AVM’lerin bir araya gelip ne tür bir işlem yapması gerektiğini belirlemeleri gerekir” şeklinde konuştu.

Metro Properties CEO Jean Cristophe Bretxa da “Şu ana kadar Türkiye ve sektörümüzün büyümesi ile ilgili çok heyecan verici ve mantığa dayalı sunumlar dinledik. Ama bana kalırsa Türkiye ve Metro arasındaki ilişki çok daha farklı bir hikaye. 20 yıllık bir aşk hikayesi. Şirketimizin şu an itibarıyla 67 çocuğu, yani mağazası var. Peki, 20 yıl sonra ne olacak diye sorabilirsiniz, Türkiye’nin Metro Grubu’nun operasyonu olan 29 ülke içinde Çin ve Rusya ile birlikte en üst sırada yer aldığını söyleyebilirim. Bana göre bugünün ihtiyaçları farklı. Bir ülkede 300 AVM bulununca rekabet konusu tabii ki önemli hale geliyor. Ama bundan da önemlisi müşteriye hitap etmektir” dedi.

Blackstone Küresel Perakende Danışmanı Robert Welanetz, Blackstone perakende de dahil olmak üzere her türlü gayrimenkul yatırımı ile ilgilendiği için, korunması gereken çok hassa bir denge olduğunu belirterek, “Makro ekonomik koşulların sağlıklı ve iyi durumda olması, pazardaki gayrimenkulun kalitesi ve son olarak da insan kaynakları, yani profesyonel varlık yönetimi ve gayrimenkulün yönetimi için gereken beceriler, pazarda bulunan gayrimenkul geliştirme ile ilgili beceriler. Bu bileşenlerin üçü bir arada bulunduğunda bence yatırım için en doğru zaman demektir” şeklinde konuştu.

Multi Asset Management and Multi Mall Management CEO Arie den Hartog ve ECE Proje Yönetimi Yatırımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Josip Kardun da konuşmalarında rekabetin her zaman piyasanın ve ekonominin sağlıklı olmasını sağladığını ve o sebeple de bu konferansın sektör için çok önem taşıdığını belirtti.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri