AVM’ler Doğu’dan doğacak

14 Ekim 2014 Salı

Orta doğu ve Kuzey Afrika’daki nüfusun ve alım gücünün artması, perakende sektörünün de hızla büyümesini beraberinde getirdi. Körfez Ülkeleri İş Birliği Konseyi (GCC) tarafından açıklanan raporda, perakende sektörünün 2015 yılında 221 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu hareketli dönemden faydalanmak isteyen yatırımcılar, MENA bölgesinde yeni AVM yatırımları için harekete geçti. Bu yatırımlar arasından öne çıkan AVM’leri araştırdık

avmler-dogudan-dogacak

Bora Çeberler

Nakheel Mall - Dubai
Palm Jumeriah’a kıyı şeridi bulunan bölgelere hitap edecek olan Nakheel Mall, 418 bin metrekarelik bir alana sahip. 2016’da açılması planlanan alışveriş merkezinde 2’si anchor mağaza olmak üzere toplamda 200 mağaza, 12 restoran, 6 sağlık kabini ve 9 salonlu sinema salonu bulanacak. İşletmesi Dubaili firma Nakheel tarafından yapılacak olan AVM, 2.5 milyar dolara mal olacak. Ayrıca Nakheel Mall’un hemen yanında 50 katlı bir otel de inşa edilecek.
Açılış tarihi: 2016

Mall of Katar - Doha
Katar’ın en büyük AVM’si olarak kurgulanan Katar Mall, 400 bin metrekarelik bir alana sahip olacak. 2015 Eylül ayında tamamlanması beklenen alışveriş merkezinde 400 outlet mağaza, 7 bin araçlık otopark, sinema salonları ve 60 kafe-restoran bulunacak. 3 katlı alışveriş merkezi ayrıca entegre bir metro istasyonuna sahip. Katar Mall’un proje tasarım ve yönetimi UrbaCon Trading tarafından yürütülüyor. Al Rayyan bölgesinde bulunan AVM’nin hemen yanında 2022 FIFA Dünya Kupası’nın oynanacağı stadyum bulunuyor.
Açılış: Eylül, 2015

Doha Festival City AVM - Doha
Açılışı yaklaşan Doha Festival City’nin ikinci ayağını oluşturacak AVM, 250 bin metrekarelik bir alana yayılı durumda.  Basra Körfezi kıyısındaki kent, 500 bin nüfusa sahip. Bawabat Al Shamal Emlak Şirketi (BASREC) tarafından geliştirilen projenin paydaşları arasında, Dubai merkezli Al Futtaim Emlak Hizmetleri, Katar İslam Bankası, Aqrar Gayrimenkul Yatırım Şirketi ve Katarlı yatırımcılar bulunuyor. Alışveriş merkezinde Katar’da ilk kez yer alacak markalarla birlikte 550 üzerinde mağaza yer alacak. Ayrıca açık ve kapalı eğlence merkezlerinin yanı sıra 85’den fazla kafe ve restoran yer alacak.
Açılış: 2016

Yas Mall – Abu Dhabi
253 bin metrekare kiralanabilir alana sahip olan Yas Mall, önümüzdeki kasım ayında açıldığında Abu Dhabi’nin en büyük AVM’si olacak. Hem bölgesel hem de uluslararası perakendeciyi barındıracak olan AVM’de, 400’den fazla mağaza ve satış alanı yer alacak. Ayrıca VOX Sinemaları tarafından işletilecek 20 sinema salonu, Geant tarafından işletilecek Abu Dhabi’nin en büyük hipermarketi ve aile eğlence parkları bulunacak. Bu eğlence parkları doğrudan Ferrari World’e bağlı olacak. Yas Mall, Abu Dhabi merkezli Aldar Properties tarafından geliştiriliyor.
Açılış: Kasım, 2014

Mall Of Egypt – Kahire
Mall Of Egypt, “çok iyi konumlandırılmış” bir AVM olarak adlandırılmış ve Mısır merkezli perakendeci olan Majid Al Futtaim (MAF) tarafından geliştirilmiş BAE tarafından yönetiliyor. 2015 yılında açılması planlanan AVM’de, uluslararası moda ve yaşam markalarının da bulunacağı 400 mağaza, kayak pisti, 17 salonlu sinema kompleksi ve 50 farklı yiyecek-içecek firması ile birlikte bir de eğlence parkı bulunacak. Al Wahat Otobanı’na köprü ile bağlanan otopark ise 6 bin 500 araçlık kapasiteye sahip olacak.
Açılış: 2015

Mall Of Umman – Muscat
Umman Sultanlığı’nın en büyük şehri ve aynı zamanda başkenti olan Muscat’ta Mall of Umman, açılmaya hazırlanıyor. Perakendeci MAF tarafından desteklenen BAE’nin geliştirdiği proje, toplam 157 bin metrekarelik alana sahip. Umman Sultanlığı’nın en büyük AVM projesi olan Mall of Umman, Carrefour, Vox Sinemaları ve Magic Planet’e ev sahipliği yapacak. AVM’nin 2017’nin son çeyreğinde açılması planlanıyor. İnşaat sırasında bin 500 kişiye, hizmete açıldıktan sonra 3 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak projenin maliyeti 467,5 milyon dolar.
Açılış: 2017, son çeyreği

The Pointe Mall – Dubai
Palm Jumeirah’ın kıyısında yer alan alışveriş ve eğlence kompleksi, Dubai firması Nakheel tarafından geliştiriliyor. The Pointe Mall’de “su ekranı” dâhil bir dizi eğlence ve yemek alanları ile birlikte 200 adet mağaza yer alacak. Yaklaşık 140 bin metrekare alana sahip projenin 800 milyon dolar değerinde olduğu ve 2016 yılında tamamlanması bekleniyor.
Açılış: 2016

Mall in Jumeirah Village - Dubai
Dubai’de Al Khail yolu üzerinde bulunan Mall in Jumeirah Village, yaklaşık 100 bin metrekarelik bir alan üzerinde kurgulanacak. Alışveriş merkezinde 15 sinema salonu, eğlence parkı, mağazalar, kafe ve restoranlar ayrıca yaklaşık 75 bin metrekarelik bir hipermarket bulunacak. Al Furjan, Jumeriah Park, Jumeriah Village ve Al Barsha gibi toplu konut alanlarının sakinlerine hizmet vermeyi amaçlayan AVM, Dubai merkezli Nakheel şirketi tarafından geliştiriliyor.
Açılış: Henüz belli değil

Doha Marina Mall – Katar
Katar’ın Lusail kentinde yapılan Doha Marina Mall, şehrin en büyük perakende girişimlerinden biri durumunda. Mazaya Katar Emlak Geliştirme Şirketi tarafından geliştirilen AVM, iki kata olarak inşa ediliyor.  37 milyon metrekarelik Lusail kent kıyı düzenleme projesinin içinde yer alan AVM’nin maliyeti yaklaşık 1 milyar dolar olacak. Katar Vakfı’na ait olan projenin içinde eğlence seçenekleriyle birlikte otel, ofis, ticari ve konut üniteleri başta olmak üzere çeşitli tesisler yer alacak. İki kata yayılan AVM, yeni marinayla karşılıklı inşa edilecek.
Açılış: 2015

Hayata geçirilecek projelerin fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri