AVM'ler hareketli, perakendeciler umutlu

27 Haziran 2013 Perşembe

Perakendeciler için uzun yılların en zor Haziran ayı geride kalıyor. Önce Gezi Parkı protestoları etkisi ile turizm iptalleri, ardından da global piyasalardaki trend değişikliği sonrası dolardaki değer artışının getirdiği 'Kriz mi geliyor?' tedirginliği perakendede bir sis bulutu yarattı. Ancak perakendeciler hiç de karamsar değil

avmler-hareketli-perakendeciler-umutlu

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi Belgü, turizmde Gezi olayları nedeniyle yaşanan iptallerin son bulduğunu, son 15 günde AVM'lere gelen ziyaretçi sayısında geçen yıla oranla yüzde 5 artış olduğunu vurguladı. Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Hüseyin Doğan ise, "Her şeye rağmen haziranda geçen yılki ciroları yakaladık, geçiyoruz da" dedi.

Shopping Fest'te düşen satışlar toparlandı
Belgü, Gezi olaylarının etkisinin geçmeye başladığını, turizm iptallerindeki yoğunluğun ciddi biçimde azaldığını söyledi. Bu noktada en fazla etkilenen tarafın İstanbul Shopping Fest (İSF) olduğunun altını çizdi.

İSF Genel Müdürü Füsun Tavus ise son durumu, "Düşen satışlar toparlandı" şeklinde özetledi. İSF olarak günlük bir ölçümleme yapamadıklarını vurgulayan Tavus, net verilerin bir ay içinde ortaya çıkacağını söylerken izlenimlerini şöyle paylaştı: "Bu hafta yaptığımız toplantıda sonuçların çok kötü olmadığını gördük. İki hafta önceki toplantıda özellikle Taksim bölgesindeki perakendeciler, olaylardan çok etkilendiklerini belirtmişti. Şimdi düşen ziyaretçi sayısı da toparlandı."

“Türkiye bu tip volatilitelere alışık”
Peki ya dolardaki değer artışı perakendeciyi tedirgin etmiyor mu? Belgü, "Türkiye böyle volatil ortama alışkın. İlk bir haftada yorum yapmak hatalı olur" dedi. AVM'lerde şu an için kritik bir durum olmadığı bilgisini veren Belgü şöyle devam etti: "Son 15 günde AVM'ye giren ziyaretçi sayısı geçen yıla nazaran yüzde 5 arttı. Gezi olaylarının etkisi yavaş yavaş geçiyor. Doların yükselmeye devam etmesi durumunda da AVM'lerin çok fazla etkileneceğini düşünmüyorum."

“Geçen yılki ciroları yakaladık, geçiyoruz da”
Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane de satışların geçen yılın üzerinde seyrettiğini vurguladı. Nane, "Elektronik sektöründe satışlar normal gidiyor. Okulların kapanmasının ve Babalar Günü'nün pozitif etkisi oldu. Geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında satışlarda artış bile oldu. Son olayların sektörü etkilediğini söylemek mümkün değil" diye konuştu.

Hüseyin Doğan da aynı görüşte… "Türkiye çok güçlü bir ülke... Türkiye bu geçici dalgalanmalardan kısa vadede olumsuz etkilense de orta ve uzun vadede perspektifini değiştirmeyecektir" diyen Doğan, günlük dalgalanmalardan çok önce yatırımcılarınTürkiye'yi yatırım yapılabilir ülke konumunda kurguladığını vurguladı.

Doğan, "Perakende markalarımızın haziran ayı değerlendirmesinde bu ortamın psikolojisine rağmen geçmiş yılla ile kıyaslandığında aşağı yukarı başa baş gidiyoruz. Ortam böyle olmasaydı yabancıların katkısı ile çok daha iyi bir Haziran olacaktı" dedi.

Sarar Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar da ne Gezi olaylarının ne de ekonomideki değişimlerin marka stratejilerini etkilediğini vurguladı. Sarar, "Hem Türkiye'de hem de yurt dışında yatırımlara aynen devam" dedi.

Sosyal medya etkisiyle satışlar yüzde 28 arttı
Vatan Bilgisayar Genel Müdürü Hasan Vatan şu bilgileri verdi: "Gezi Parkı olaylarının ilk başladığı günler 1-2 Haziran hafta sonunda bu yılki en düşük hafta sonu satışımızı yaşadık. Ancak ardından Babalar Günü ile birlikte satışlar toparlanmaya başladı. Vatan özelinde bu yıl haziranın ilk 25 günü, geçen yılın aynı dönemine göre mağazalarımızda yüzde 28, toplamda da yüzde 62 daha fazla satış yaptık. Belki sosyal medya paylaşımlarının artması işlerimizi artırmış da olabilir. GfK haziran ilk hafta verisine göre de geçen yılın aynı döneminde göre haziranda rakiplerimiz yüzde 10 , biz ise yüzde 26 büyümüş görünüyoruz."

“Maliyet artışı ile fiyatlar da yükselebilir”
AVM Yatırımcıları Derneği Başkanı Belgü, dolardaki değerlenmenin dövizle kira ödeyen perakendeci tarafında nasıl bir karşılık bulacağına ise şöyle yanıt verdi: "Hem dolarla kira ödeyen perakendeci hem de ithalatçı olabildiği kadar sabit kur ile devam etmek istiyor. Ama Türkiye'deki enflasyon ile kurun seyrini mukayese edince kurun fazla artmadığını yani bastırılmış şekilde durduğunu görüyorum. Bu fark kapandı. İthalata dayalı iş yapan perakendeci bir şekilde etkilenir ama sonra ekonomi kendi dengesini bulur."

İthalatçı teselliyi euro’da buluyor
Peki, maliyet artışları fiyat artışı getirir mi? Belgü'nün cevabı şöyle oldu: "Doların maliyeti arttığı için perakendecinin satış fiyatında da bir artış olacaktır. Ama döviz sepeti dolar kadar artmıyor. Dolar artıyor ama euro bir yerde duruyor."

Cemalettin Sarar da dolardan ziyade sepeti izlediklerini belirtirken, "Piyasada şu an olumsuzluk görmüyorum. Bunlar geçici" dedi.

Kaynak: Yener Karadeniz / DünyaGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri