AVM’lere ‘REC’ deneyimi

26 Mart 2015 Perşembe

Avrupa ve Rusya’da gayrimenkul şirketleri için teknik danışmanlık hizmetleri konusunda uzmanlaşan REC Real Estate Consultancy, Türkiye’de bir yıldır çalışmalarını sürdürüyor. REC Türkiye Ofis Sorumlusu Sibel Karaoğlan, çalışmalarının hızla arttığını anlatıyor. Her biri konusunda uzman bir kadroyla hizmet verdiklerine dikkat çeken Karaoğlan, deneyimlerini firmalarla paylaştıklarını vurguluyor

avmlere-rec-deneyimi

Fulya B. ÖZTÜRK

REC Real Estate Consultancy’yi tanıyabilir miyiz? Hangi ülkelerde faaliyet gösteriyorsunuz?
REC 2010 senesinde Frankfurt da kuruldu. 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren şimdiki LT Grubu yeni REC Partners olarak isim değiştirerek REC Real Estate Consultancy şirketi de yeni REC Experts olarak hizmet verecek. LT Grubuna ait diğer şirketler de REC markasının bir parçası olacak. Bunlar Köln’de bulunan stratejik bina planlamacıları ile proje yöneticiler REC Concepts (eski Luxemburger Team) ve alışveriş merkezi ile ofis yenileme uzmanları Bükreş’den REC immpuls (eski immpuls) şirketler. . Tümü uzmanlaşmış mimar, mühendis gibi toplamda 40 çalışanı bulunuyor. Ayrıca şirket Frankfurt, Köln, Bükreş ve İstanbul’daki ofisleriyle hizmet veriyor

Hizmetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
REC Experts olarak teknik, çevre ve enerji alanlarında durum tespiti (Due Diligence), garanti süreci yönetimi, yeşil bina sertifikası, enerji denetimi, teknik varlık yönetimi, sağlık-güvenlik denetimleri ve yangın koruma hizmetleri veriyoruz. REC Immpuls’un hizmet konularında AVM ve ofis yenileme, CEE alanında teknik varlık yönetmenliği, proje geliştirme (danışmanlık, planlama, denetim), kurumsal gayrimenkul yönetimi, CEE bölgelerinde teknik durum tespiti bulunuyor. REC Concepts olarak da stratejik bina planlaması, alan programları ile alan, maliyet ve kullanım optimizasyonu, yeni ve mevcut binalarda proje yönetimi-şantiye yönetimi, kontrol/maliyet denetimi, bina lojistiği ve işletme sırasında olan binalar da dâhil dönüştürme konseptleri hizmetleri veriyoruz.

Rec Real Estate, Türkiye’deki ofisini 2014 yılında açtı. Türkiye’deki beklentilerinizi nelerdir?
Öncelikle batılı yatırımcıların beklentilerin ne olduğunu göstermek ve onlara piyasaya hazırlamak... Batılı için satın alma sırasında en önemli konulardan biri dokümantasyonun tam olması… Bunlar planlamadan imar belgelerine kadar her şeyi içeriyor. Bunun yani sıra uygulama sırasında kaliteyi yükseltmek gerekiyor. İnşaatlarda kullanılan kaliteler çok yüksek ve Avrupa normları kullanılıyor fakat uygulamada büyük hatalar oluşuyor. Tabii inşaat alanlarındaki güvenlik anlayışının da oturması bizim için çok önemli. Amacımız 2015 yılında 3-4 projeye eşlik ederek REC’in piyasada bilinirliğini artırmak.

Portföyünüzü öğrenebilir miyiz? Bugüne kadar kaç projeye imza atıldı?
REC birçok Avrupa ülkesinde, Türkiye’de ve Rusya’da aktif olarak danışmanlık hizmeti veriyor. 2013 senesinde toplamda 3,7 milyon metrekare gayrimenkul alanı için kalite kontrolü gerçekleştirdik. Yaklaşık 700 gayrimenkul incelendi ve denetlendi. Bunların 160’i ofis ve ticari gayrimenkul için teknik durum tespiti ve proje denetimi hizmetleri oldu.

Forum Diyarbakır AVM’nin proje denetimini üstlendiniz. Bilgi alabilir miyiz sizden projeyle ilgili olarak?
Forum Diyarbakır projesi 58 bin metrekarelik arsa üzerinde bulunuyor ve 112 bin metrekarelik brüt kat alanı (GFA) olarak inşa ediliyor. Mart 2015’de ziyaretçiler için kapılarını açmayı hedefleyen alışveriş merkezinde 142 mağaza ve bin 300 araçlık otopark alanı bulunacaktır. Forum Diyarbakır bölgenin en büyük alışveriş merkezleri arasında yer alacak. Projenin bulunduğu inşaat alanı yeni yapılanmakta ve yakınında yeni bir yerleşim (konut) alanı bulunuyor.  Alman - Türk uzman ekibimiz ile teknik know-how ve yerel koşullardaki tecrübelerimizi birleştiriyoruz. İnşaat projesinin denetimi ile müşterimizin çıkarlarını kalite, zaman ve maliyet denetimi gerçekleştirerek sağlıyoruz.

Başarılı bir AVM için hangi kriterler ön plana çıkıyor?
AVM bir bütündür. Bunun giriş kapısından itibaren takip ettiğiniz yollar, AVM’de bulunan kiracıların karması, emniyet ve güvenliği, konumu ve müşteriye sunulan yenilikler önemli. Bunlara AVM içindeki etkinlikler de dâhildir. AVM, gelen her müşteriye hitap edebilmeli. Kiracılar içinde önemli olan ek giderlerin düşük olmasıdır. AVM’de en önemli unsur teknik donanımın bakımıdır. Özellikle AVM sahibi teknik donanımın uzun ömürlü olmasını ister. Bu da iyi bir bakım sayesinde elde edilir.

AVM’lerin geleceği ile ilgili ön görüleriniz nelerdir? AVM sektöründe ne gibi gelişmeler olacak sizce?
Verimli olmayan AVM’ler yenilenmeli veya fonksiyonunu değiştirmeli. Mesela okul, hastane veya ofis olarak düzenlenebilir.  Ayrıca 5-8 senelik süreyi aşmış AVM’ler için de mutlaka yenileme gerekiyor. Özellikle rekabetin yoğun olduğu İstanbul’da birçok AVM müşteri kitlesini koruyabilmek için iç ve dış yeniliklere ihtiyacı duyacak.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri