AVM'ye otopark cezası

08 Temmuz 2013 Pazartesi

'0-3 saate otopark ücreti yok' kararına uymayan AVM'ye ceza geldi

avmye-otopark-cezasi

Alışveriş Merkezlerinin otoparklarında ilk üç saat ücret alınmaması yönündeki karara uymayan bir alışveriş merkezine ceza kesildi. Araç sahibinden otopark ücreti olarak alınan paranın da iade edilmesine karar verildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) 2007 yılında ‘otopark sorununa çözüm bulmak için alışveriş merkezlerinde ilk üç saate (0-3) kadar ücret alınmamasına’ karar verdi.

Ancak bazı alışveriş merkezlerinin bu karara uymadığı bir vatandaşın şikayeti ile ortaya çıktı. Avukat Çağlar Doğu Aras, Beşiktaş Kaymakamlığı Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyeti Başkanlığı’na başvuruda bulundu. Aras başvurusunda, yaklaşık 1.5 saat süre ile aracını bir alışveriş merkezinin otoparkına bıraktığını ancak kendisinden UKOME’nin kararına rağmen 5 TL ücret alındığını söz konusu paranın iadesini istedi.

Başvuruyu inceleyen hakem heyeti, tüketicinin kendisinden ücret alındığına dair fişleri sunduğunu belirterek, “UKOME’nin kararlarında alışveriş merkezlerinin otoparklarında 0-3 saat arasında ücret alınmayacağı belirtilmesine karşın tüketiciden ücret alınması haksız ve karara aykırıdır. Sunulan fişlerden 16.05.2012 tarihinde 3 saatten az kalındığı anlaşılmakla 5 TL’nin tüketiciye iadesine oy birliği ile karar verilmiştir" denildi.

Alışveriş merkezine İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı tarafından para cezası kesildi. Çağlar Doğu Aras’ın şikayeti üzerine zabıta ekipleri, alışveriş merkezinin otoparkında denetleme yaptı. Denetlemenin sonucunda alışveriş merkezine idari para cezası uygulandığı şikayetçiye bildirildi. Bildirimde, söz konusu alışveriş merkezinin otoparkına bugüne kadar 53 bin 92 TL idari para cezası işlemi uygulandığı belirtildi.

Kaynak: RadikalGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri