Avrupalı Artık Made In Turkey Etiketi İstiyor

26 Mayıs 2010 Çarşamba

3 milyar insana ayakkabı üreten Avrupa devlerini İstanbulda buluşturan TASDnin Başkanı İslam Şeker, Önceleri -Made in Turkey-i görmek istemeyen Avrupalı, şimdi alım için bu etiketi şart koşuyor diye konuştu.

avrupali-artik-made-in-turkey-etiketi-istiyor
Dünyanın en büyük ayakkabı üreticileri, Avrupa Ayakkabı Sanayi Konfederasyonu (CEC) olağan genel kurulu için Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneğinin (TASD) ev sahipliğinde İstanbulda bir araya geldi.Tarihinde ilk kez Türkiyede gerçekleşen CEC genel kurulunda 11 ülkeden 30 temsilci 25 Mayısta İstanbul Ceylan Intercontinental Otelde toplandı. CEC genel kurulunda Avrupadaki ayakkabı sektörünün geleceği masaya yatırıldı.Avrupa ayakkabı zirvesinin açılış konuşmasını TASD Başkanı İslam Şeker ile CECnin İtalyan Başkan Vito Artioli yaptı.Açılış konuşmalarının ardından Avrupa ayakkabı endüstrisi ve küresel dünya konusu tartışıldı. TASD tarafından hazırlanan Türkiyede ayakkabı endüstrisi başlıklı sunumla Türkiyede tarihten bugüne ayakkabının gelişimi, son 14 yılın üretim ve ihracat rakamları tanıtıldı.Ardından her üye kendi ülkesindeki ayakkabı sektörünün durumunu anlattı. Genel kurulun son oturumundaysa sektöre ilişkin sorunlar ve çözüm önerileri konuşuldu.TASD Başkanı İslam Şeker, Avrupalı alıcıların satın aldıkları ayakkabıda önceleri made in Turkey etiketini görmek istemediklerini belirterek, şimdi kaliteyi vurguladığı için özellikle bu etiketi talep ettiklerini bildirdi. Avrupa ülkelerinin dünyanın en önemli tüketim toplumlarını barındırdığını anlatan Şeker, şöyle devam etti: Bu yanıyla Avrupa Türk ayakkabı sektörü için de son derece önemli bir pazar. Avrupada ciddi bir üretim kaybı yaşanıyor. Türkiye Avrupa ülkeleri içinde üretimi artan tek ülke. İslam Şeker, 2008deki krizden ayakkabı sektörünün diğer sektörler kadar etkilenmediğini belirterek, 2009 yılında yapılan ihracatın çift bazında 2008e göre yüzde 3 yükseldiğini söyledi.CEC Başkanı Vito Artioli, Türkiyede ayakkabı sektörünün çok iyi yönetildiğini belirterek, uygun fiyata kaliteli ürün konseptinin çok doğru bir strateji olduğunu vurguladı. Türkiyede Uzakdoğu ülkelerinden çok daha kaliteli üretim yapıldığını anlatan Artioli, Ancak bir o kadar ucuza satıyorsunuz. Avrupada ayakkabı kaliteli ancak pahalı. Türkiyede ise ucuz ama kaliteli. Bu durum Avrupanın kapılarını Türkiyeye sonuna kadar açıyor.Öte yandan Türk insanları çalışmayı seviyor. Avrupanın en kaliteli çalışanları Türkiyede. Bu Türk ayakkabı sektörü için bir başka avantajı oluşturuyor dedi. İtalya, Fransa, İspanya, Portekiz gibi dünya ayakkabı modasına yön veren ülkeleri çatısı altında toplayan CEC dünyada 3 milyardan fazla insanın ayakkabı ihtiyacını karşılıyor.


Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri