Ayakkabı Dünyası’na ortak geliyor

15 Ocak 2014 Çarşamba

Ayakkabı Dünyası’nın yüzde 60′ını Ali Sabancı ve Emine Kamışlı’nın şirketi Esas Holding alıyor. Pegasus’un sahibi olan holding bu yatırımla ilk kez giyim perakende sektörüne girmiş olacak. Esas holdingin son yatırımı Mars Entertainment’a yaptığı yatırım olmuştu. 1923 yılından bu yana faaliyet gösteren Ayakkabı Dünyası’nın almak için Rekabet Kurumu’na başvuran Esas Holding onay alabilirse 40′a yakın mağaza zincirinin çoğunluk ortağı haline gelecek

ayakkabi-dunyasina-ortak-geliyor

Ayakkabıcık sektöründeki yatırımlar hızlanıyor. Geçtiğimiz aylarda Ülker ve Bim’in Flo’ya ortak olmasının ardından, Ayakkabı Dünyası’nın yüzde 60′ını da Ali Sabancı ve Emine Kamışlı’nın şirketi Esas Holding alıyor.

Sektörden edinilen bilgilere göre iki şirket neredeyse 8 aydır görüşüyor. Geçtiğimiz yıl Pegasus’un yüzde 34.5′lik halka arzından 700 milyon liraya yakın bir hasılat elde eden Esas, bu hasılatı yatırıma dönüştürme yolundaki ilk adımını perakende sektörüyle atmış oldu. Ayakkabı Dünyası Esas Holding’in 10′uncu yatırımı oldu. Sağlık, havacılık, gıda, perakende ve gayrimenkul sektörülerinde faaliyet gösteriyor.

İki şirket anlaşmaları kapsamında rekabet kurumundan Ayakkabı Dünyası Mağazacılık ve İnşaat Anonim Şirketi ile Akbacakoğlu Kundura Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin her birinin en az yüzde 60 ve en fazla yüzde 65 oranında hissesinin Esas Holding Anonim Şirketi tarafından devralınması işlemine izin verilmesini talep etti.

Ayakkabı Dünyası yetkilileri Rekabet Kurumu’nun onayı olmadan açıklama yapamayacaklarını söyledi. Esas Holding’e ilk etapta ulaşılamadı.

Kaynak: Ayşegül Güven / Realtime TürkiyeGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri