AYD, ’algı’ları açıkladı

23 Ocak 2014 Perşembe

AYD ile GFK Türkiye işbirliğiyle, “AVM Ziyaretçisi Büyüteç Altında” başlığıyla bu yıl 5’incisi gerçekleşen ‘AVM Tüketici Algı Araştırması Sonuçları’, önemli sonuçları ortaya koydu

ayd-algilari-acikladi

Fulya B. ÖZTÜRK – Murat KÜÇÜK

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) ile GFK Türkiye işbirliğiyle “AVM Ziyaretçisi Büyüteç Altında” başlığıyla her yıl yapılan AVM Tüketici Algı Araştırması Sonuçları, The Marmara Otel’de yapılan bir konferansla açıklandı. Araştırma sonuçları, önemli verileri ortaya koydu. Bu yıl 5’incisi gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre, AVM’lere gitme sıklığı ayda 5.5’dan 6.5’a yükseldi.

AYD Başkanı Hulusi Belgü ve Yönetim Kurulu evsahipliğiyle gerçekleştirilen toplantı Genel Sekreter Nihat Sandıkçıoğlu’nun “Hoşgeldiniz”, Başkan Hulusi Belgü ile GFK Türkiye Genel Müdürü Fulya Durmuş’un “Açılış Konuşmaları”yla başladı. 2013 yılı AVM Tüketicisinin Algı Araştırması Raporu  GFK Türkiye’den Elif Pars ile Yeşim Yaşa’nın sunumlarıyla takdim edildi ve yorumlandı.

AYD Başkanı Hulusi Belgü, gelenekselleşen araştırmayla tüketicilerin ne yöne gittiğini analiz edilebildiğini söyledi. AYD’nin öncü olmasının nedenlerinden birinin de doğru verileri doğru sunmak olduğunu belirten Belgü, ziyaret sürelerinin arttığına dikkat çekti. Döviz kurlarını takip ettiklerine değinen Belgü, “Umarım daha iyi bir 2014 geçiririz” dedi.

GFK Türkiye Genel Müdürü Fulya Durmuş ise 2013’te çok yoğun gündem yaşandığına dikkati çekti. Tüketicilerin 2013 Aralık ayında ‘temkinli’ olduğunu söyleyen Durmuş, Ocak 2014’te siyasi belirsizlik nedeniyle beklentilerin düşük olduğunu anlattı.

Kantitatif araştırma kapsamında Türkiye genelinde 20 ilde, bin 567 kişiyle yüz yüze görüşüldü, AVM ziyaret alışkanlıkları analiz edildi. Çalışmada “GfK Shopper Matrix” modeli kullanıldı. Kalitatif araştırma aşamasında ise odak grup toplantıları ile “GfK Emo Sensor” kullanılarak alışverişçi iç görüleri irdelendi. Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri