AYD’nin yeni başkanı belli oldu

12 Şubat 2013 Salı

40 milyar dolar tutarındaki AVM sektörünün temsilcisi AYD’de ikinci dönem başladı. AYD’nin olağanüstü genel kurulunda Hulusi Belgü, 2013 – 2015 dönemi başkanı seçildi

aydnin-yeni-baskani-belli-oldu

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği’nin (AYD) kurucusu ve kuruluşundan itibaren de yönetim kurulu başkanı olarak görev yapan Hakan Kodal, daha önce de çeşitli toplantılarda belirttiği gibi 2013 yılı Olağanüstü Genel Kurulu’nda “Başkan” olarak misyonunu tamamladığını ifade ederek veda etti.

Kodal veda mesajında; “Kuruluşumuzdan bugüne kadar, AYD sektörünün sorumlu lideri oldu. Türkiye ekonomisinin temel taşlarından birisini oluşturan organize perakende ve AVM sektörlerinin sağlıklı gelişimi için çok önemli projelere öncülük yaptı. Sektörün şeffaflaşması ve kurumsallaşması adına önemli adımlar attı, bazı sorunlarına çözümler getirdi, bazılarının çözümü için çabaladı, sektörünün sözcüsü oldu. Tabii ki tüm bu yaptıklarımız, sizlerin desteği olmadan asla gerçekleşemezdi. Sektörümüzün bu son derece önemli görevine bizleri layık gören bütün üyelerimize Yönetim Kurulumuz adına teşekkür ederim. Ayrıca AYD üyelerine, Komitelerine, Genel Sekreterimize, Yönetim Kurulu Üyelerine, AYD ekibine, danışmanlarımıza ve kuruluşumuzdan itibaren büyük desteklerini gördüğüm medya temsilcilerine çok teşekkür ediyorum. Yeni dönemde sorumluluk alacak değerli çalışma arkadaşım Hulusi Belgü başkanlığındaki yönetime şimdiden başarılar diliyorum. Eminim, AYD bayrağını çok daha yukarılara taşıyacaklar” dedi.

AYD Olağan Genel Kurulu’nda 38 asil üyenin katılımıyla yapılan oylamada oy birliği ile göreve seçilen yeni yönetim kurulunun ilk toplantısında, önceki yıllarda AYD Başkan Yardımcısı olarak görev yapan aynı zamanda Multi Development Türkiye CEO’su da olan Hulusi Belgü Başkan, Başkan yardımcıları olarak da Nuri Şapkacı (ECE Türkiye), Avi Alkaş (JLL Türkiye), Fuat Atalay (Maya Grup) ve Coşkun Bayraktar (Via Development) görev üstlendi.

AYD Başkanı Hulusi Belgü yönetiminde 2013 – 2015 döneminde görev yapacak diğer Yönetim Kurulu üyeleri ise; Cem Eriç (Kanyon), Cem Alfar (Corio), Patrick Van Dooyeweert (Qubicon), Serhan Ercivelek (Sinpaş Gayrimenkul), Osman İllez (Bayraktar Gayrimenkul), Hakan Kurt (İstinyePark), Aydın Yurdum (AVM Mfi Partners), Anthony Khoi (Cenor Group), Eyüphan Boyvadaoğlu (Metro Properties Türkiye), Ozan Balaban (Emaar Türkiye), Zübeyda Çelebi (Tepe Gayrimenkul), Alison Rehill Ergüven (Pradera), Ulvi Süvarioğlu (Dati), Murat İzci (KDM), Gökhan Çetinkaya (Artaş), Murat Kazaz (Fiba Gayrimenkul), Koray Özgül (RRE)  olarak belirlendi.

AYD Danışma Kurulu’nu oluşturan isimler; Zafer Kurşun-Başkan (Orta Gayrimenkul), Hakan Kodal (Krea Group), Avni Çelik (Sinpaş), Murat Özyeğin (FİBA), Hüsnü Akhan (Doğuş Holding), Özcan Tahincioğlu (Tahincioğlu Gayrimenkul), Aziz Torun (Torunlar GYO), Mustafa Bayraktar (Bayraktar Gayrimenkul).
AYD Denetim Kurulu ise şu isimlerden oluştu; Hüseyin Okumuş (Metro Properties Türkiye), Elif Germirli (Tahincioğlu Gayrimenkul), Orhan Demir (Baymer), Aydan Ormancı (İş GYO), Artuğ Çetin (Prime Development), Mehmet Akalın (KentPark).

AYD Başkanı Hulusi Belgü; “Kurucu Başkanımız  Hakan Kodal’a  şahsım, yönetim, denetim, danışma kurulu ve üye arkadaşlarım adına, bu güne kadar yaptığı çalışmaları nedeniyle çok teşekkür ediyorum. AYD’de de gelişen piyasa koşullarına, üyelerimizin ve çalışanlarımızın  ihtiyaçlarına, uluslararası ilişkilere paralel olarak yapılan çalışma programımız doğrultusunda başarılı çalışmalar yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Belgü sözlerine şöyle devam etti: “Bilindiği gibi ülkemizde 40 milyar dolar yatırım yapan, 350 bin dolayında istihdam sağlayan Kurumsal AVM yatırımcılarını bir araya getiren AYD, AVM Sektörüne sorumlu liderlik yapmak, sektörün gelişimine katkıda bulunmak amacıyla kurulmuş ve sektörde bir çok ilke imza atmıştır. Alışveriş merkezleri, tüketicilere avantajlı ve keyifli alış veriş imkanı verir, perakende sektörüne katma değer, kayıtlı ekonomiye önemli girdi sağlar, kent ile bütünleşen dünya standartlarında mekanlardır. Bu bağlamda  perakendeciler, tüketiciler ve sektörel çözüm ortakları  hep birlikte perakende sektörünün sağlıklı gelişimine katkıda bulunmak üzere çalışırlar. Böylece  perakendede kayıtlı ekonomi ve  marka ekonomisi gelişir. Bugün üyelerinin kontrolündeki AVM’lerle sektörün yüzde 60’ından fazlasını temsil eder konumda yer alan ve kısa dönemde başarılı projeleri hayata geçiren AYD de şimdi 2’nci dönem başlıyor. AYD’nin ikinci dönem başkanlığını yürütecek olmaktan duyduğum mutluluğu ve keyfi dile getirmek isterim. Hedefimiz ikinci dönemde bu başarıları daha da büyüterek devam ettirmektir. 

Sektörün tüm paydaşları ve dernekleri ile sağlıklı iletişim ve işbirliğinin önünü açan AYD, İstanbul Shopping Fest organizasyonunu oluşumunda katkı sağlamış, (TAMPF) Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu’nun kuruluşunu desteklemiştir.

AVM Yatırımcılarının yasal düzenlemeler çerçevesinde haklarının korunması, Borçlar Kanunun sektör ile ilgili maddeleri ile ilgili çalışmaların yapılması,  İstanbul bölgesindeki otopark düzenlemesi için Büyükşehir Belediyesi ile görüş alışverişi, Maliye Bakanlığı ile şirket hisse satışlarına yapılan vergilendirme konusunda ise görüşmelerin gerçekleştirilmesi gibi birçok konuda da sektör adına önemli açılımlar ve katkılar sağlamıştır.

Ayrıca her ay kesintisiz yayınlanan AVM Endeksi, her yıl gerçekleştirilen AVM Tüketici Algı Araştırması ve AVM Tüketicisi Büyüteç Altında Raporu, Türkiye’nin En Beğenilen ve Tercih Edilen Markaları Araştırması ve Ödül Töreni, AVM Yatırımları Konferansı ile AYD sağlıklı bilgi oluşturma ve paylaşma anlamında çok önemli, takdir edilen etkinlikleri başlatmış ve devam ettirmiştir” dedi.

Kısaca AYD Başkanı Hulusi Belgü
Türkiye’de 10 aktif, 6 geliştirme ve inşaat aşamasında toplam 16 Forum Alışveriş Merkezi’nin yaratıcısı, geliştiricisi, yöneticisi olan Multi Development Türkiye’nin 2010 yılından bugüne CEO’luk görevini yürüten Hulusi Belgü AYD’nin yaklaşık 3 yıldır Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini sürdürüyordu.

Lisans eğitimini 1988 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinde tamamlayan Hulusi Belgü, eğitimine San Diego National Üniversitesi’de MBA programı ile devam etti. 1990 yılında eğitim hayatını tamamlayan Hulusi Belgü, iş hayatına henüz öğrencilik yıllarında, ulusal ve uluslararası nakliye sektöründe atıldı.

Çukurova Nakliyat, Ekpar Uluslararası İnşaat ve Taahüt AŞ, Ektrans Uluslararası Nakliyat ve Ticaret AŞ, Ekinciler Uluslararası Ticaret firmalarında yönetici olarak görev aldı. Etur Turizm Şirketi ile turizm sektörüne, Uluslararası Demir Ticaret AŞ ile demir ticaret sektörüne geçiş yaptı. Ulusal ve uluslararası alanlarda üst düzey başarılar elde eden Belgü, gayrimenkul sektöründe Safir Gayrimenkul ile başlayarak yükselen grafiğini Multi Development Türkiye şirketi ile devam ettirdi. 

Hulusi Belgü, geliştirdiği projeleri dev bir iş gücü istihdam eden uluslararası konuma getirdi, şirket performansını yüzde 150 yükseltti ve ülkenin dört bir yanına ulaşan milyarlarca euro değerindeki yatırımları yönetti.

Hulusi Belgü halen Hollanda merkezli Multi Corporation’ın Türkiye iştiraki, Türkiye’deki tüm Forum Alışveriş Merkezleri’nin geliştiricisi ve yöneticisi olan Multi Development Türkiye’de, 2010 yılında başlamış olduğu CEO’luk görevini sürdürüyor. Hulusi Belgü evli ve 3 çocuk babası.

Sektörel bilgi:
• Türkiye genelinde 310 AVM’de toplam 8.3 milyon metrekare kiralanabilir alan
• 81 ilin 53’ünde AVM bulunuyor.
• Bin kişi başına düşen kiralanabilir alan 106 metrekare
• 2012’de açılan 21 AVM ile sektöre toplam 750 bin metrekare eklenerek toplam AVM kiralanabilir alanı 8,3 milyon metrekareye ulaştı.
• Toplam GLA’in yüzde 39’u İstanbul’da (101 AVM), yüzde 61’i ise Anadolu’da (209 AVM) yer alıyor.
• 2012 yılı gerçekleşen ciro rakamı: 50 milyar TL
• 2013 yılı tahmin edilen ciro rakamı: 60 milyar TL
• 2012 yılı gerçekleşen ziyaretçi sayısı: 1,5 milyar
• 2013 yılı tahmin edilen ziyaretçi sayısı: 1,6 milyar
• 2013’te açılacak yaklaşık 25 AVM ile sektöre 1 milyon 100 bin metrekare kiralanabilir alan eklenecek.
• Bununla birlikte 2013’de toplam 9,4 milyon metrekare kiralanabilir alana ulaşılması hedefleniyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri