Bakkal ve marketler Teda çatısı altında birleşiyor

04 Temmuz 2013 Perşembe

Teda Global’in bakkal ve marketleri kurtarmak için başlattığı “bakkallar, marketler yaşayacak” sloganlı projesi ilk aşamasında 3 binin üzerinde üye sayısına ulaştı. Projenin ikinci aşaması olan bakkal ve marketleri tek tabela altında birleştirme çalışmasında ise 25 mağazaya ulaşıldı

bakkal-ve-marketler-teda-catisi-altinda-birlesiyor

Teda Global Ticaret AŞ, Yönetim Kurulu Başkanı Taner Karamollaoğlu ve Teda Global Ticaret AŞ Genel Müdürü Kağan Şahin, ülke ekonomisi için büyük önem taşıyan zor durumdaki bakkal ve marketlerin tek çatı altında birleştirilmesi sürecindeki son noktayı ve hedeflerini aktarmak için sektör editörleriyle Bebek Ambassador Restoran’da bir araya geldi.

Yeni bir discount market zinciri olan Teda Global, var olan discount market zincirleri gibi bakkal ve marketlerin “korkulu rüyası” olmak yerine bakkal ve marketler için yeni bir umut olmuş durumda. Teda Global’in bütün altyapısını oluşturan “Verimli Tedarik Sistemi” adlı yapı piyasadaki verimsiz olan tedarik sistemini yeniden şekillendirerek tedarik sürecindeki gereksiz maliyetleri ortadan kaldırıyor. Tedariği doğrudan üreticiden sağlayarak son tüketicinin mahallesindeki bakkalına-marketine kadar ulaştıran bu sistem, tedarik maliyetlerini yüzde 20-25’lerden yüzde 3-4’lere kadar indiriyor.

Teda Global’in sağladığı bu maliyet avantajı bakkal ve market esnafının yanı sıra son tüketicinin cüzdanını da doğrudan ilgilendiriyor.

Önce altyapı sonra büyüme
İlk aşamada bakkal ve marketler de dahil olmak üzere tüm esnaf ve işyerlerini “Verimli Tedarik Sistemi” adlı yapıya dahil ederek tedarik hizmeti sunmayı amaçlayan Teda Global, pilot bölge olarak seçtiği İstanbul ve Kocaeli bölgesinde 3 binin üzerinde üye sayısına ulaşmayı başardı. Üye noktaların internet üzerinden sipariş verdikleri ürünlerin piyasanın altında fiyatlarla kapılarına kadar gelmesi üzerine kurulu olan bu sistem esnafın tedarik sorununu ortadan kaldırdı.

Teda Global Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Taner Karamollaoğlu ulaşılan üye sayısı ve “Verimli Tedarik Sistemi” ile ilgili olarak şunları söyledi; “Çok kısa bir sürede önemli bir üye sayısına ulaştık. Geldiğimiz noktada üreticiden aldığımız ürünleri aktarma merkezimizde ‘cross-dockin’ yönetimi ile ayrıştırarak günlük taze meyve sebze de dahil olmak üzere üyelerimizin kapısına kadar ulaştırabiliyoruz. Bu yapı özellikle bakkal ve marketlere uygun fiyatlı ürün tedariki konusunda büyük avantaj sağlamış oldu.

Ancak bizim yola çıkış amacımız bakkal ve marketlerin organize perakende ile rekabet edebilmesini sağlamaktı. Uygun fiyatlı ürün tedariği bunun için önemli bir adımdır ama sorunun çözümü değildir. Yapılması gereken bakkal ve marketleri tek bir tabela altında birleştirerek kurumsal bir yapıya sokmak, tanıtım ve kampanyalarla destekleyerek tüketiciye yeniden mahallesinin esnafını hatırlatmaktır.”

Türkiye’deki perakende sektörünün şu andaki fotoğrafına baktığımızda ise durum bakkal ve marketler için pek iç açıcı görünmüyor; TÜİK ticaret verilerine göre Türk perakende sektörünün yaklaşık yüzde 60’ı geleneksel, yüzde 40’ı ise modern (organize) perakende sektörüne ait. Ancak 1996 yılında yaklaşık 165 bin’lerde olan bakkal sayısı 2012’de 100 binin altına indi.

Bu süre içerisinde bakkal ve marketlerin bulunduğu semtlerde açılan indirim marketleri ise 2011’den 2012’ye kadar olan hızlı tüketim ürünlerindeki tekel hariç pazar paylarını yaklaşık yüzde 17’lerden yüzde 19,4’lere çıkarttı. Her yıl yaklaşık yüzde 2-2,5 oranında büyüyen indirim marketlerinin yıllık pazar payı artış oranının yıllar itibarıyla daha da artacağı ön görülüyor.

25 bakkal ve market Teda çatısı altında kurumsal bir yapıya kavuştu
Taner Karamollaoğlu kurumsal bir çatı altında birleştirdikleri 25 bakkal ve marketle ilgili olarak şunları söyledi; “İndirim marketi konseptinde 25 mağaza çok önemli bir rakam değildir. Ancak bizim için geldiğimiz nokta çok önemli, çünkü biz bu işin zor olan tarafını seçtik. Eğer yüzde 100 kendi mağazalarımızı açsaydık, şu anda yüzlerce mağazamız olabilirdi. Biz yerel esnafın yok olmasını engelleyerek, ülke ekonomisine bir katkı sağlamayı hedefledik. Bunun için cadde bazlı olarak bütün bakkal ve marketleri ekiplerimizle tek tek ziyaret ederek, Teda çatısı altında birleşmeye davet ediyoruz. Bugün geldiğimiz noktada, Teda Global’in kurumsal çatısı altında indirim mağazaları konseptine giren bakkal ve marketler ulusal ve uluslararası düzeydeki perakende firmaları ile rekabet edebilir duruma gelmiştir. Şu anda faaliyette olan 25 mağazamız Teda Global ‘Verimli Tedarik Sistemi’ ile piyasada kabul görmüş olan kaliteli markaları uygun fiyatlarla tüketicileri buluşturuyor.” 

Teda Global’den esnafı kurtaracak modeller
Teda Global Ticaret AŞ Genel Müdürü Kağan Şahin, Teda Global’in esnafa ulaşma iş modellerini ise şöyle açıkladı: “Yaklaşık 5-6 yıllık çalışma sonunda bakkal ve marketlerimizin tüm ihtiyaçlarını da değerlendirerek indirim mağazası konseptinde tasarlanan 2 tip franchise mağaza modelini uygulamaya koyduk. Teda Market adlı ilk modelimize katılan bakkal ve marketler ‘Hergün düşük fiyat’ sloganıyla müşterilerine hizmet vermektedir. Bu mağaza modelinde bakkal ve marketler mağazalarının tabelalarını, raflarını, dolaplarını, yazarkasalarını, renk ve görsellerini Teda Global’in belirlediği kurumsal yapıya dönüştürmektedirler. Teda Fırsat Noktası adlı ikinci modelimiz tamamen esnafımızdan gelen talepler doğrultusunda ortaya çıkmıştır. Kaynak sıkıntısı olan bir kısım esnafımızın mağazasındaki mevcut raf dolapları değerlendirilerek, sadece dış cephesi, yazarkasa ve reklam malzemeleri için yatırım yaparak bu modelle indirim mağazası konseptine dönüştürülebilmektedir. Bu konseptteki mağazalar yeterli kaynağa ulaşınca ilk modele geçmektedirler.

Dönüşüm için hiç kaynağı bulunmayan ya da yıllardır kendi markasını tanıtmış olup, kendi kimliğini koruyarak Teda Global’in insert kampanyaları ve ürün portföyünden yararlanmak isteyen bakkal ve marketlerden de talepler aldık. Bu tür noktalar için Teda İnsert Noktası adı altında bir model daha geliştirdik. Bu modelde 25 metrekareden 5 bin metrekareye kadar satış alanına sahip olan tekli ya da birkaç şubesi olan yöresel marketler bile bu yapıdan yararlanabilmekte.”

Yukarıdaki ilk üç mağaza konseptine dahil olan bakkal ve marketlere tamamen Teda Global merkezi tarafından yönetilen tüketiciye dönük tanıtım ve haftalık insert kampanyası desteği veriliyor. Teda Global’in franchise mağaza modelindeki ürün sayıları mağazaların metrekaresine göre değişiklik göstermekte. En büyük metrekareli mağazalarda yaklaşık bin 300 kalem ürün satılırken bu rakam mağaza metrekaresi küçüldükçe azalmakta. Seçilen ürünlerin hepsi piyasada satış hacmi yüksek olan kaliteli markalardan oluşmaktadır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri