Banat Türkiye Satış Direktörü Yalçın Kaynak

16 Mayıs 2012 Çarşamba

Ağız Bakımı, Kişisel Bakım, Ev Bakımı ve Endüstriyel Ürünler olmak üzere dört farklı kategoride 300ü aşkın ürünle hizmet veren Banat, Ar-Geye verdiği önem ve bu alanda yaptığı çalışmalar sonucu geliştirdiği yenilikçi ürünleriyle sektörde öne çıkıyor. 2012 yılında cirosal bazda yüzde 26 büyümeyi planlayan firmanın Türkiye Satış Direktörü Yalçın Kaynak, tüm ürün gruplarında pazar lideri olmayı hedeflediklerini anlatıyor

banat-turkiye-satis-direktoru-yalcin-kaynak

 

Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU

Banat, Ar-Ge’ye verdiği önem ve bu alanda yaptığı çalışmalar sonucu geliştirdiği yenilikçi ürünleriyle sektörde öne çıkıyor. Son dönemde üretilen yeni ürünlerden bahsedebilir misiniz?
Tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayacak yeni ürünler geliştirmek ve bu sayede sektördeki öncü konumunu korumak amacıyla Ar-Ge çalışmalarına çok büyük önem veren Banat olarak, yatırımlarımızı sürekli artırıyor ve teknolojilerimizi de buna paralel olarak geliştiriyoruz. Ar-Ge çalışmalarımızın başarıya dönüştüğünü görmek, bize büyük mutluluk veriyor. Bu çalışmalarımız sonucunda ürün gamımıza yeni eklenen Ev Bakım kategorisinde fiber teknolojisi ile üretilen Banat Mikrofiber ve gözenekli dokusuyla ekstra emicilik sağlayan MicroPoint Bezlerimiz ile bu kategorimize yeni bir soluk getireceğimizi düşünüyoruz. Temizlikte büyük kolaylık sağlayan ve trend olacak fiber teknolojisine sahip ürünlerimiz, araştırmalarla her alan için özel doku çeşitleriyle oluşturuldu. Hedefimiz daha az zahmet ile daha etkin ve keyifli bir temizlik sağlamak. Bunu sağlayabilmek için de mikrofiber teknolojisi ile farklı renkleri bir araya getirdik. Ayrıca, ev bakımı grubunda önemli ve faydalı model patenti bulunan Saplı Faraşlı Süpürge gibi inovatif ürünlerimiz ile sektörde farklılık yaratmaya devam ediyoruz. Umarız, yaptığımız bu ürünlerle tüketicilerin hayatına yeni bir fayda katıp; nice başarılar, ödüller kazanmaya devam ederiz.

Kısa süre öncesine kadar insanlar temizlik bezi olarak evindeki eski giysileri kullanıyordu. Şimdilerde insanların bu ürünlere ilgisi ve bakışı nasıl sizce?
Sizin de belirttiğiniz gibi eskiden evlerdeki birtakım bezler kopartılarak temizlikte kullanılırdı. Ancak son 5 yılda bu algı yavaş yavaş değişmeye başladı. Artık büyük bir kesim temizlik bezi olarak ‘sarı bez’ kullanmaya başladı. 2011 yılında sarı temizlik bezleriyle ilgili pazar yüzde 41 büyüdü. Bu rakam, insanların gün geçtikçe temizlik bezi algısı değiştiğini gösteriyor. İnsanlar sarı bezi kullandıktan sonra daha gelişmiş, daha teknolojik ürünler aramaya başladılar. Çünkü sarı bezin faydalarını gördüler ve daha teknolojik ürünler talep etmeye başladılar. Biz de bu anlamda tüketicilerin beklenti ve isteklerine göre kendimizi geliştirip etkinleştirdik.

Söz konusu bezler, diğerlerine göre farklı bir teknolojiyle mi üretildi? 
Mikrofiber ürün grubunda yer alan ürünlerden örnek verecek olursam, banyo veya mutfak bezinin dokuması ve ipliği farklı. Mikrofiber’da temel özellik, dokuma şekli. MicroPoint temizlik bezlerimiz de özel bir yöntemle üretiliyor. Bu bezlerde mikro delikler var. Bu delikler sayesinde bez daha fazla su emebiliyor. Sulu bir alana normal sarı bezi bastırdığınızda suyu önce taban çeker. MicroPoint bezi bastırdığınızda ise su söz konusu mikro deliklerden yukarı çıktığı için, yüzey tabakaya daha fazla emicilik sağlar.

Yeni ürünler 3 ayda 6 bin noktada

Peki, yeni ürünleriniz olan Microfiber ve MicroPoint temizlik bezlerinizdeki satışlarınız nasıl gidiyor?
Söz konusu ürünler rafa çıktığı ilk günden itibaren tüketicilerimiz tarafından çok büyük ilgi ve talep gördü. Ürün bulunurluğu anlamında da ilk 2 ay içinde 4 bin 821 noktaya ulaştık. Hedefimiz Mart ayı sonunda 6 bin noktaya ulaşmak.

Pazardaki hedefiniz nedir?
Mikrofiber ürün grubunda 2012 yılı için pazardan yüzde 10 pay almayı hedefliyoruz. 2015 yılına kadar ise pazar payımızı yüzde 25’lere getirmeyi planlıyoruz.

Tüm ürün gruplarından bahsedecek olursak, Banat’ın kaç kategoride toplam kaç ürün bulunuyor?
Banat’ın Ağız Bakımı, Kişisel Bakım, Ev Bakımı ve Endüstriyel Ürünler olmak üzere dört farklı kategoride 300’ü aşkın ürünü var. Ağız Bakımı kategorimizde; yetişkinler ve çocuklar için özel olarak ürettiğimiz yumuşak, orta ve sert diş fırçaları, ara yüz fırçaları gibi çeşitli ürünler bulunuyor. Son yıllarda geliştirdiğimiz yeni ürünlerle dikkat çeken Kişisel Bakım kategorimizde; saç fırçalarımız, taraklar, sakal fırçaları, gibi ürünlerimiz yer alıyor. Ayrıca geçen yıl bu kategoriye yakın zaman önce Banat ‘Şey’ ve ‘Parachute’ markalı prezervatiflerimiz de katıldı. Ev Bakımı kategorisinde bez grubumuzdaki yeni nesil Mikrofiber ve MicroPoint bez serileri, bulaşık-temizlik fırçaları, süpürgeler, faraşlı süpürgeler, oto yıkama fırçası, süngerler, ovma telleri, temizlik bezleri, temizlik setleri, paspas çeşitleri, eldivenler, plastik grubu ürünler, mop ve aparatları, yer ve cam silecekleri, buzdolabı poşeti, alüminyum folyo, stretch film, klozet kokuları grubu gibi birçok ürünümüz yer alıyor. Endüstriyel ürün kategorimizde ise temizlik bezi, süngerleri ve ovucu fiberleri, folyo strech filmler, klozet kokuları ve zemin temizleme ekipmanları bulunuyor.

2012 yılında ciro yüzde 26 artacak

Bundan sonraki büyüme hedefleriniz nedir?
Yurt içi pazarında çok güçlü bir satış ve dağıtım organizasyonumuz var ve pazarda etkin bir konuma sahibiz. Dünya genelindeki ekonomik krizin 2012 yılında da devam edeceğini öngörüp gerekli her türlü tedbirleri de alarak 2012 yılında cirosal bazda yüzde 26 büyümeyi planladık. Bu büyüme hedeflerimize ulaşılmasında bu yıl pazara yeni sunacağımız ve sunmuş olduğumuz inovatif ürünlerimizin katkısı büyük olacaktır.

Yeni yatırım planlarınız var mı?
Banat’ta yatırımlar hiç durmaz. Çünkü biz sürekli değişimi, gelişimi ilke edinmiş bir markayız. Özellikle Ar-Ge departmanımızın bize vermiş olduğu veriler doğrultusundaki yatırımlarımızı, kısa, orta ve uzun vadede planlayıp hayata geçiriyoruz. Ağız bakım ürünü grubunda çok güzel çalışmalarımız var. Nisan ayı itibarıyla pazara yeni ürünümüz Acrobat Sensetive’i sunuyoruz. Hassas diş eti ve dişler için üretilmiş çok özel ve spesifik bir ürün bu. Hemen hemen tüm noktalarda listelenmesi gerçekleştirildi. 15 Nisan’dan itibaren de tüm perakende noktalarında tüketicilere yönelik ciddi tanıtımlar, promosyonlar ve aktiviteler planlandı.

Yurt içi ve yurt dışı fuarlara katılmaya devem ediyor musunuz?
Biz 65 yıllık, çok güçlü bir markayız. Bu anlamda gerek yurt içi gerekse yurt dışında bizi tanımayan yok. Ancak buna rağmen yurt dışı fuarlarının birçoğunda stant açıyoruz. Yurt içinde ise bu yıl herhangi bir fuara katılmayacağız. Çünkü son yıllarda gerek yurt içi gerekse yurt dışındaki fuarlarda ziyaretçi sayısı çok azaldı, verimlilik de düştü.

Son zamanlarda yaptığınız sosyal sorumluluk projelerinden de bahsedebilir misiniz?
Uzun zamandır TEGV’le birlikte çalışıyor, çok sayıda proje üretiyoruz. TEGV logosunu tüm ürünlerimizin üzerinde kullanıyoruz. Dolayısıyla tüketicilerimizin satın aldığı her ürünümüzden TEGV’e bir katkı sağlıyoruz. Onun haricinde özellikle Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde ve taşrada ağız sağlığı taramalarını, diş hekimliği fakülteleriyle birlikte yapıyoruz. Ayrıca çocuk tiyatrolarına sponsor oluyoruz ve bu çalışmalara gerek maddi gerekse ürün anlamında destek sağlıyoruz. Sosyal sorumluluk anlamında Banat, bugüne kadar birçok projeye imza attı, bundan sonra da desteğini her anlamda gösterecek.

Banat ürünleri 50 ülkeye ulaşacak

İhracat konusunda şimdiye kadar nasıl bir yol kat ettiniz? Bu konudaki çalışmalarınız ve hedefleriniz neler?
Ürünlerimizin yüksek performansı ile ihracatımızı da her geçen gün geliştiriyoruz. Bugün, ulusal ve uluslararası kuruluş ve şirketlerin markalarına özel (private label) üretim yapıyoruz ve Orta Doğu, Balkanlar ve Körfez ülkeleri başta olmak üzere 4 kıtada 42 ülkeye kendi markamız ile ihracat yapıyoruz. Angola, Pakistan, Katar, Ukrayna ve Cezayir ile dış ticaret ilişkilerimizi geliştirdik. Her sene portföyümüze yeni müşteriler ve ülkeler ekleyerek ihracat rakamlarını daha da yükseltiyoruz. 2012 yılı sonunda hedefimiz, ihracat yaptığımız ülkelerde marka bilinirliğimizi ve satış rakamlarımızı artırmak. Ayrıca yaptığımız ihracat ile 50 ülkeye ulaşmak istiyoruz. Örneğin hedef pazarlarımızdan biri olan Cezayir ile çok yakın bir zaman önce bir anlaşma yaptık. Ayrıca biz bulunduğumuz her ülkede kendi markamızla varız. Sahip olduğumuz Turquality Marka desteği ile yurt dışında markamızı daha güçlü hale getirmek için atılımlar yapıyoruz. Bu sene bu konuda çok ağırlıklı pazarlama faaliyeti yürüteceğiz.

Banat’ın kısa ya da uzun vadeli hedefleri arasında neler bulunuyor?

Bugünkü konumumuzu, 65 yıllık geçmişimizi, yenilikçi ve gelişmeye açık vizyonumuzla geliştirerek, sürekli büyümeye borçluyuz. Her şeyden önce, hem ürünlerimizde hem de pazarlama faaliyetlerimizde yenilikçi yaklaşımımızı sürdüreceğiz. 2015 yılına kadar, her eve bir Banat ürünü girmesi için çalışacağız. Ayrıca ihracat rakamlarımızı da büyütmek en önemli planlarımız arasında. İhracat yaptığımız ülke sayısını 50 ve üzerine çıkartmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki yıl içerisinde Ar-Ge çalışmalarımız doğrultusunda tüketicilere yenilikçi ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak hazırladığımız yeni ürünler sunmayı planlıyoruz. Diş ve ağız sağlığı, kişisel bakım ve ev bakım kategorilerindeki ürün portfoyümüzü geliştireceğiz.

Bu röportaj Market dergisinden alınmıştır.

 

 

 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri