Banka işlemleri bakkallarda

01 Ekim 2013 Salı

Şekerbank, ‘Açık POS’la mahalle sakinlerinin bakkalarından nakit para çekme, fatura ödeme ve belirli ürünlerde yapılacak indirimlerden yararlanmalarını sağlıyor

banka-islemleri-bakkallarda

Şekerbank, küçük işletmeleri ve esnafı desteklemek için ‘Açık POS’ projesi başlatıyor. Her ayın 15’inde esnafı destekleyen kampanyalar düzenleyen Şekerbank, esnaf ve küçük işletmelere altyapı desteği vererek Açık POS üzerinden her ayın belli günlerinde belli ürünlerde indirimli satışlar yapılmasını sağlayacak.

Kırşehir’de düzenlenen Ahilik Haftası’nda basına bilgi veren Şekerbank Genel Müdürü Meriç Uluşahin, bu tür projelerle Açık Platform kapsamında esnafı desteklemeye devam edeceklerini söyledi.
Türkiye’de kayıtlı olarak 1,5 milyon esnafın bulunduğunu ifade eden Uluşahin, bunun nüfusun yüzde 10’nunu kapsadığını belirtti. Türkiye’de bankacılıkla tanışmamış kesimin 800 bine yakın olduğunu ifade eden Meriç Uluşahin, Açık POS’la küçük esnaf ve işletmelere güç kazandıracaklarını kaydetti. Şu anda Açık Pos için bin yakın talep aldıklarını bildiren Uluşahin, bu rakamı yıl sonuna kadar 4 bine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Meriç Uluşahin, yeni hizmetleri Açık POS hakkında şöyle konuştu:

TL yüklenebiliyor
“AÇIK” projesine bir platform diyoruz. Esnafın temel paydaşlarını, tedarikçileri, tüketicileri, finans sektörünü bir araya getiren birçok hizmeti içeriyor. Bu alanda çok çalıştık. Esnafa fayda sağlayacak birçok işbirliği, proje, ürün ve hizmet içeren ‘AÇIK’ platformu ile esnafı yeniliğe, teknolojiye açacağız. Bu konuda Şekerbank olarak sözümüzü tuttuk. Esnafın hayatını kolaylaştıracak, tüketiciler için ilk kez esnaftan yapılabilecek işlemlere imkân tanıyan bir ürün geliştirdik. AÇIK POS adlı bu ürün ile esnaf her ayın 15’inde yapılacak alışverişlerde komisyon ödemiyor ve aynı zamanda stok takibi yapabiliyor. AÇIK POS makinesi sayesinde mahalleli esnaftan cep telefonuna TL yükleyebiliyor, nakit para çekebiliyor ve faturasını ödeyebiliyor.”

Esnaf günleri olacak
Önümüzdeki dönemde esnafın temel tedarikçileriyle her ayın 15’i ‘Esnaf Günü’ne özel indirimler, kampanyalar içeren yeni işbirliklerine imza atacaklarını belirten Uluşahin, esnafa destek olmak isteyen, bu değerleri paylaşan markaları aynı platformda buluşturacaklarını söyledi.
Uluslararası finans kuruluşlarından esnaf ve mikro işletmelere uzun vadeli kaynak sağladıklarını belirten Uluşahin, bankanın bilançosundaki 700 milyon dolara yakın yabancı kaynağın yüzde 58’ini esnaf ve mikro işletmelere kullandırdıklarını söyledi.

Esnafta büyüme hedefi yüzde 40
“Banka olarak kökleri bin yıl öncesine uzanan ‘Ahilik’ geleneğinin temsilcisi esnafımızın ülkemiz ekonomisindeki lokomotif gücüne inanıyoruz” diyen Uluşahin, esnafı desteklemeye devam edeceklerini kaydetti. Uluşahin, “Bugün toplam kredi portföyümüzün yüzde 15’ini esnafa kullandırdığımız krediler oluşturuyor. Bu oran sektörde yüzde 6,8. Kapımız Esnafa Açık platformu dâhilinde 50 bine yakın esnaf müşterimize ulaştık ve bu alandaki müşteri sayımız yaklaşık 450 bine yükseldi. Bu yıl ise esnaf ve mikro işletme kredilerinde yüzde 40 büyüme hedefliyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Milliyet / Kadife ŞahinGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri