Banvit, yeni bir dönem başlatıyor

10 Ekim 2012 Çarşamba

Gıda endüstrisinde gerçekleşen teknolojik yenilikleri yakından takip eden Banvit, bir ilke imza atarak ürün gamına “Katkısız Ürünler” serisini ekledi. Gelişmiş ülkelerde doğal malzemelerle hazırlanmış gıdalara karşı talebin hızla arttığını belirten Banvit Kurumsal Gelişim ve İletişim Direktörü İlgi Görener, “Ar-Ge ekibimiz, ürünlerimizin geleneksel lezzetlerini değiştirmeden katkısız olarak nasıl hazırlayacağı ve bu üretimin sürekliliğini nasıl sağlayacağı üzerinde yaklaşık 2 yıl boyunca çalıştı. Tüm ürünleri katkısız grubuna katmak için üzerinde çalışmalar yapmaya devam ediyoruz” diye konuştu

banvit-yeni-bir-donem-baslatiyor

Uğur TATLI

Banvit, geçtiğimiz ay sektörde bir ilke imza atarak “Katkısız Ürünler” serisini çıkardı. Katkısız ürün nedir? Hangi ihtiyaçlar sizleri bu kanala yönlendirdi?
Katkısız ürün, endüstriyel ortamda işlenmiş gıdaların, tamamen ev mutfaklarında kullanılan malzemelerle üretilmesi anlamına geliyor. Örneğin artık gerçek anlamıyla anne köftesi üretiyoruz, bir evin mutfağında ne kullanılıyorsa o malzemeleri kullanarak yapıyoruz. Hatta öyle ki, içinde çocukların çok sevmediği ama annelerin vazgeçilmezi olan kereviz dahi bulunuyor. Günümüzde tüm gelişmiş ülkelerde doğal malzemelerle hazırlanmış gıdalara karşı talep hızla artıyor. Dünyadaki eğilime paralel olarak ülkemizde de benzer bir talep söz konusu olmaya başladığı için bu konuda ilk adımı atarak, katkısız ürünleri araştırmaya ve üzerinde çalışmaya başladık. Tüketiciler endüstriyel ortamda üretilmiş ürünlerin en doğal haliyle hazırlanmasını istiyor. Mutfağına soktuğu gıdaların içinde ne olduğunu bilmediği, adını bile telaffuz edemediği maddelerin bulunmasını istemiyor. Biz de tüketicimizin bu beklentisini dikkate alarak katkısız ürünlerimizi geliştirdik.

Yenilikçi bir ürün üretmek için güçlü bir Ar-Ge ekibi ve bu ekibi destekleyecek finansal bütçe önem arz ediyor. Katkısız ürünler kaç yıllık bir çalışmanın sonucu? Katkısız ürünlerin Banvit’e maliyeti ne kadar oldu?
2001 yılında hazır gıda ve şarküteri üretimine başladığımızda kullandığımız sistemler önde gelen tüm Avrupa ülkeleri ve Amerika’da kullanılan en son ve güncel gıda uygulamalarıydı. Gıda endüstrisinde gerçekleşen teknolojik yenilikler bizlere katkısız lezzetler üretme fırsatı verdi. Öncelikle bu konuda önemli bir emek sarf ettik. Ar-Ge ekibimiz ürünlerimizin geleneksel lezzetlerini değiştirmeden katkısız olarak nasıl hazırlayacağı ve bu üretimin sürekliliğini nasıl sağlayacağı üzerinde yaklaşık 2 yıl boyunca çalıştı ve halen de katkısız ürün kategorisine yeni lezzetler eklemek için çalışmalarına devam ediyor. Bunun yanı sıra, ambalajların yenilenmesi, pazarlama ve reklam harcamaları, raf ömrünün kısalması ve ürüne katılan malzemelerin daha pahalı olması çift haneli milyon TL’lere taşıdı bizi.

Hazır ürünlerin çoğu katkısız

Tüketicinin aklına “Diğer ürünlerde katkı maddesi mi kullanılıyor?” sorusu gelebilir. Bu bağlamda diğer ürünlerinizden ayrılan noktaları neler?
Gıda katkı maddeleri gıda kanun ve yönetmeliklerine uygun ve gıda mevzuatında belirtildiği şekilde kullanıldıklarında sağlığa zararlı değildir. Ancak her konuda olduğu gibi burada da “doz” önemli... En çok suistimal edilen de bu “doz” konusu. “Markasız” bazı üreticiler; bozuk, karışık, sağlıksız ürünlerini, yoğun katkı maddesi takviyesiyle piyasaya sürdüler. Denetimsiz bazı firmalar katkı maddelerini insan sağlığına zarar verecek yoğunlukta ve çeşitlilikte pervasızca kullandılar. Katkı maddeleriyle ilgili toplumdaki olumsuz algının nedeni buydu. Biz bu algı nedeniyle ürünlerimizde yasalarda belirtilen limitlerin çok daha altında gıda katkı maddesi kullanıyor olsak bile üretimimizi değiştirme kararı aldık. Şu an hazır ürünlerimizin neredeyse tümü katkısız, çalışması devam eden iki çeşit köfte ve dönerimiz var. Aynı şekilde şarküteri ürünlerinde de katkısıza geçmek için çalışmalarımız sürüyor. Hedefimiz ileri işlem tesislerimizi tamamen katkısız ürün imal eder hale getirmek. Katkısız ürünler gibi şarküteri ürünlerinde de E kodlu gıda katkı maddeleri, soya ve yapay tatlandırıcılar kullanmamayı amaçlıyoruz. Hali hazırda bu ürünlerimizin yağ oranları düşürüldü, tuz oranları azaltıldı, enerji ve kalori değerleri düşürüldü. Şarküteri de raf ömrü daha uzun olduğu için minimum oranda katkı maddesi bulunuyor, ancak bunu da çıkarmak için çalışmalarımız devam ediyor.

Katkısız ürünler menünüzde neler var? Katkısız ürünlerde hangi malzemeler kullanılıyor?
Kaplamalı grupta; nugget, şnitzel, cordon bleu, çıtır burger, köfte grubunda; bandırma, kasap, kadınbudu, misket, dana kuru köfte, kebap grubunda; Urfa kebap ve ayrıca gözlememiz var. Son olarak dana hamburgeri ve yayla soslu kalça kuşbaşını da katkısız ürünlerimize ekledik. Toplamda 13 ürün var. Tüm ürünleri katkısız grubuna katmak için üzerinde çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. İlk etapta özellikle anneleri mutlu edecek bütün ürünleri katkısıza çevirdik. Katkısız ürünlerimizde tuz, süt tozu, yumurta, baharat karışımları, buğday unu ve nişastasından oluşan kaplama malzemesi, tatlı kırmızıbiber, zerdeçal, kereviz, maydanoz gibi mutfaklarımızda her gün kullandığımız gıdalar kullanılıyor.

“Satışlardan memnunuz”

Banvit’in bu yeni ürününe tüketici nasıl yaklaşıyor, ilk izlenimlerinizi öğrenebilir miyiz?
Banvit, katkısız ürün üretimiyle doğru bir şey yapıyor. Tüketiciler de bu yaptığımız yatırımı ve kalitenin farkını anlamaya başladılar, olumlu geri bildirimler alıyoruz. İnsanların farkındalığını artırmak ve daha iyi bilgilendirebilmek için yılsonuna kadar kampanyamızı sürdüreceğiz. Satışlarda da şu anda oldukça artış var.

Bu ürün grubu için belirli bir tüketici profiliniz var mı? Daha çok kimler tercih ediyor?
Daha çok çalışan annelerin hayatını kolaylaştırdığımıza inanıyoruz. Çünkü onların beklentisi, yoğun çalışma tempoları içinde hayatlarına pratiklik katabilecek ürünlerin kendilerine sunulması. Ancak bu ürünleri de çocuklarına yedirirken gönül rahatlığı ile yedirmek istiyorlar. Anneler dışında evli bekâr, her yaş grubundan tüketiciye, üniversite öğrencileri de dahil olmak üzere geniş bir yelpazeye hizmet veriyoruz.

Belirli ürünler sadece banvitburada.com’dan satılıyor

Sıcak satışın yanı sıra banvitburada.com sitesiyle de müşterilerinize hizmet veriyorsunuz. Türk halkı, sanal ortama gün geçtikçe daha çok ısınıyor. Sanal alemde işler nasıl gidiyor? Satışlarınıza etkisini öğrenebilir miyiz?
Banvitburada.com henüz çok yeni bir yatırım. Evet, istatistikler tüketicilerin artan oranda ve gelecekte daha çok sanal marketlerden alışveriş yapacağını gösteriyor. Fakat bizim birincil amacımız Banvitburada.com üzerinden kâr sağlamak olmadığı için bu alanı, tüketicilerimizin gerçek ihtiyaçlarını anlamaya, beklentilerini karşılamaya çalıştığımız bir kanal olarak görüyoruz. Müşterilerimize, Banvitburada.com üzerinden marketlerde bulamayacakları çok fazla sayıda ürün alternatifini sunabiliyor, avantajlı kampanyalar gerçekleştiriyor, sadece Banvitburada.com için ürettiğimiz ürünleri beğenilerine sunabiliyoruz. Mesela yayla soslu piliç kalça kuşbaşı, dana kuru köfte gibi çok özel ürünleri de sadece e-alışveriş sitemiz üzerinden satışa sunuyoruz. Elbette burada daha tecrübe kazandıkça ve Banvitburada.com’u diğer büyük kentlerde hayata geçirdikçe satış ciroları da buna paralel olarak artacaktır.

İnternet üzerinden sipariş verildikten sonraki süreci bizimle paylaşır mısınız?
Üye olsun veya olmasın Banvitburada.com tüm tüketicilere açık. Ancak üyelik sistemini teşvik etmek ve yaygınlaştırmak istiyoruz. Böylece üyelerimizle her zaman iletişimimizi sürdürebilmek mümkün olacak. Yeni ürünlerimizden haber ettiğimiz gibi, pek çok kampanyadan da yararlanmalarını sağlayabiliyor, zaman zaman küçük sürprizler yapıyoruz. Şu sıralar üyelerimize her 100 liralık alışverişe 20 lira Banvit para puan kazanma, indirimli ürünler ve ürün paketleri sunmak gibi artılar sağlıyoruz. Banvitburada.com’un şimdilik İstanbul'da hizmet veriyor. İstanbul’daki dört ayrı şubemizden dağıtımını gerçekleştiriyoruz. İnternet üzerinden veya çağrı merkezimiz üzerinden gelen siparişler, otomatik olarak şubelerimize yönlendiriliyor, burada şubemiz tarafından siparişler kontrol ediliyor, müşterimizin istediği teslim saati ve tarih göre siparişleri hazırlanıyor, soğuk zincir kırılmadan, motorlu kuryelerimizle, buzlu kutular içinde teslim adresine ulaştırılıyor ve sipariş bedeli teslim anında tahsil ediliyor. Ayrıca ürünü beğenmediği takdirde tüketicimizin iade etme hakkı da var.

Daha çok çalışan kesim sipariş veriyor  

Sanal mağazanızda en çok hangi ürünler tercih ediliyor?
Tüketicilerimiz online alışverişte öncelikle kırmızı et ürünlerine yöneliyorlar. Bu bizi de şaşırtan bir gelişme oldu. Çünkü bu konu genellikle evlerde erkeklerin inisiyatifinde. Ancak web alışverişlerinde gördüğümüz kadarıyla kadınlar son sözü söylüyor ve kırmızı et alışverişinde erkek tekelini kırıp, paketli kırmızı eti tercih ediyorlar. Önde gidenler dana kıyma ve dana kuşbaşı. Bunların takipçisi dana antrkot... Ardından jumbo sosis, piliç ve hazır ürünler geliyor. Son dönemde ise katkısız ürünlerimizle ilgili talepler alıyoruz. Çok önemli memnuniyet geri dönüşleri var ve bu da bizi çok mutlu ediyor. Yaptığımız araştırmalara göre daha çok çalışan kesim sipariş veriyor. Çünkü akşam evlerine geldiklerinde, ürünleri de hemen gelsin istiyorlar. Ama özellikle sıcakların arttığı yaz aylarında, tüm ürünler Banvit güvencesi ve taahhüdüyle tamamen soğuk zincir korunarak kapıya kadar geldiği için, ev kadınları da sanal marketten sipariş vermeye başladılar.

Banvit, 2012 yılsonuna kadar başka yenilikler yapmayı planlıyor mu?
Katkısız ürünlerle ilgili yeni ürün çalışmalarımız devam edecek. Türkiye ve yurt dışındaki yatırımlarımızın üzerine daha fazla eğilmeyi planlıyoruz, diğer taraftan Banvitburada.com olarak çok yakında İstanbul’un ardından İzmir ve kıyı şeridine de hizmet vermeye başlayacağız.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri