"Başarı huzurla gelir"

10 Ekim 2014 Cuma

Esenyurt, Avcılar, Beylikdüzü, Büyükçekmece ve Hadımköy bölgesinde 20 şubesiyle hizmet veren Irmaklar Market’in Yönetim Kurulu Başkanı Göksel Irmak, dürüst olup huzurlu çalışıldığında başarının kaçınılmaz olduğunu vurguluyor

basari-huzurla-gelir

Onur KAYA, Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU

Kuruluş hikayeniz nedir?
1980 yılında ihtilal olduğunda babam beni liseye göndermedi. Ben de mecburen okumak yerine 14 yaşında İstanbul’a geldim. 10-12 sene Sirkeci’de bir büfede çalıştım. 12 sene boyunca köye gitmedim. O süre boyunca depoda yattım kalktım. Daha sonradan hem orada çalıştım hem de Avcılar’da küçük bir bakkal açtım. Evlendim. Patronun yanından çok zor çıktım, beni evladı gibi seviyodu çünkü, göndemek istemedi. Küçük bir dükkanım vardı, onu sattım ve toptancılığa başladım. Bir insan dürüst ve çalışkansa, başarı da arkasından gelir. Hangi tarafa dönersen dön, nasıl bakarsan bak, insanın hayatında önüne üç tane fırsat geçer. İyi niyetliysen, en azından birini yakarsın. Şükür ki biz de birini yakaladık.

Büyüme stratejinizden bahseder misiniz?
Çalıştığın zaman, hedefini belirleyip, stratejini çizdiğin zaman her şey olur. Gıda işi ya da başka bir şey, mücadele edeceksin. Dürüst olup, disiplinli çalışacaksın. Başarı illa ki gelir, ben ona inanıyorum.

Şubeleriniz genelde Esenyurt bölgesinde ağırlıkta. Bunun sebebi nedir?
Esenyurt, Avcılar, Beylikdüzü, Büyükçekmece ve Hadımköy bölgesindeyiz. Bu bölge bizi sevdi, biz de bu bölgeyi sevdik. Ana depomuz da burada. Bir de Esenyurt’ta hangi bölgeye market açsak iyi iş yaptı. Öte yandan 20 marketten 16’sının mülkü bana ait. O yüzden de bu bölgede yoğunlaşmış durumdayız

Şu sıralar market açılışlarında yaşanan durgunluğun bir sebebi de kiralar sanırım?
İstanbul’da büyük metrekareler kalmadı, metrekare fiyatları çok arttı. Mağaza açarken bu kriteri de göz önünde bulunduruyoruz.

Sektörde kalifiye eleman sıkıntısı da mevcut… Bu konuda neler yapıyorsunuz?
Bu konuda sıkıntılar yaşıyoruz. Çalışanlarımızı kendi içimizde, usta-çırak ilişkisiyle yetiştirme gayretindeyiz. Şu an 3 tane bölge, 1 tane de genel müdürümüz var. Her şubenin her departmanı için mutlaka yedek bir çalışan yetiştiririz.

Perakende sektörü ile ilgili özellikle son dönemi konuşalım isterseniz. Sektör nereye gidiyor?
Sektör sürekli ve çok hızlı bir şekilde tekelleşiyor. Bir şey yapamıyoruz. Tabii bazı marketler alttan alta büyüyor. Ancak çıkıp reklam yapsalar 6 ay içinde biterler. Bizim birbirimizi vurmamamız, birbirimize destek olmamız lazım. PERDER’de de uygulama hatası var bence. İki üye karşılıklı şube açıyor. Önceki akşam beraber yemek yediniz. Beraber nasıl büyürüz, kendimizi nasıl geliştiririz, nasıl ilerleriz diye görüştünüz, sonra gittin arkadaşının karşısına şube açtın. Bu hatalardan biraz kendimizi arındırabilsek daha iyi olacak.

PERDER özellikle marketlerin pazar günleri tatil olması için çaba sarfediyor. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Başaramazlar ki. Olsa iyi olur ama mümkün değil. Büyük zincirler buna izin vermez. Cirosunun neredeyse yarısını hafta sonu yapıyor. O hazır payı verir mi sana? Güç, dengeyi bozar. Kapitalist bir ülkede yaşıyoruz, nasıl olacak? Ben de isterim pazar günleri şubeleri kapatalım, beni bırak şuradaki bakkal komşum da ekmek yesin. Onların da ayakta durması lazım neticede… Bir sayıya vurun bakalım, Türkiye genelinde kaç tane bakkal kaldı? Tek tek bitiyor.

Geleceğe dair hedefleriniz nedir? Anadolu Yakası’na geçmeyi düşünüyor musunuz? Kaç şubeye ulaşmayı planlıyorsunuz?
Benim hedefim bundan sonra önce huzur. Elbette şu an 450 olan sigortalı çalışanımızı 900’e çıkarmak isterim ama her şeyden önce huzurlu, temkinli olmamız gerekiyor. Kendimi, şirketimi ve ailemi üzmeden, belli hedeflerimizi huzurlu şekilde yapmak isterim. Onun dışında çok güzel bir yer olur, bir teklif gelir, şartlarım şartlarına uyar, çok da iyi biri olur; buna hayır demeyiz. Bu saatten sonra gözün kapalı market açılmaz. Burası boş, çok güzel, hemen açayım demeyecek, planlı olacaksınız. Çevresinde ne var bakacak, buradan ne çıkarabilir, ne kazanabilirim, burada kaç kişi ekmek yiyebilir diye düşüneceksiniz. Hadi açtın diyelim, işler kötü gitti… İşçilere bakamazsın, sıkıntıya düşersin, üzülürsün. Önce huzurlu olacaksın. Huzurlu olduğun an başarı da gelir.

 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri