Başarı için hem global hem yerel olmak gerek

31 Mart 2014 Pazartesi

Carrefoursa Genel Müdürü Mehmet Nane, gıda perakendeciliğinde damak tadının yöreden yöreye farklı olduğu gerçeğinin gözden ırak tutulmaması gerektiğini söyledi. Nane, “Ege’de beyaz üzüm dediğinizde çekirdeksiz küçük üzüm, Mersin’de çavuş üzümü dediğimiz çekirdekli üzüm anlaşılır. Hangi şehirde hangi üzüm türünün satılacağını bilmelisiniz.” dedi

basari-icin-hem-global-hem-yerel-olmak-gerek

Gıda perakendecisinin müşteriyle birebir iletişim halinde olması gerektiğini söyleyen Carrefoursa Genel Müdürü Mehmet Nane, ürün alırken bilgi desteğiyle bilen birinin yönlendirmesine ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. Bilen birini bulmak için yatırım yapmak ve mağazaya alınan her personelin eğitilmesi gerektiğine dikkat çeken Nane, “Teknoloji lokal alışkanlıkların en minimum olduğu, müşteriye hizmetin de en maksimum olduğu sektördür. Gıda perakendeciliği ile teknoloji perakendeciliğini karşılaştırdığımızda gıda perakendecisi müşterinin aradığı ürünü raftan alıp sepetine koyduğu bir yapı vardır. Teknoloji perakendeciliğinde sıcak satış diye tabir ettiğimiz ürünü birebir satma vardır.” dedi.

Şehirleri tanımak gerek

Bugün TV’de Üç Nokta programına konuk olan Carrefoursa Genel Müdürü Mehmet Nane, yerelle küreseli bir araya getirmenin önemini vurguladı. Nane “Hem global olacaksınız hem lokal olacaksınız. Türkiye’de çok değişik beyaz üzüm yetişmektedir. Ege’de beyaz üzüm dediğinizde çekirdeksiz küçük üzüm anlaşılır. Mersin tarafında çavuş üzümü dediğimiz büyük ve çekirdekli üzüm anlaşılır. Siz bu farkı bilmeyen satın almacı olarak beyaz üzüm adı altında tek çeşit üzüm alıp bunu tüm Türkiye’ye gönderirseniz gönderdiğiniz bölgelerden birindeki mal satılmaz ve ıskartaya çıkar. Bu bakımdan hangi şehirde hangi üzüm türünün satılacağını bilmelisiniz.”dedi.

Şikeyetler inceleniyor

Taksit sınırlandırmalarının perakendeciliği birebir etkilediğini söyleyen Nane, şunları aktardı: “Kredi kartının kısıtlanmasının tahmin edilenin daha çok üstünde bir etki oldu. Şubat ayında elektronikçiler çok ciddi zarar ettiler. Öngördükleri bir satışı bir önceye yapamadılar. Diğer ürünlerde de taksit geldi, 12 taksit 9’a indi. Biz gıda perakendecisi olarak şerbetliyiz çünkü biz 2005’ten beri taksitle satıyoruz. Bizim satışlarımızdaki elektronik bundan negatif etkilendi. Toplam satışlarımızı 1 sene öncesiyle karşılaştırdığımızda bizde de geriye gidiş var.” Gıdanın kendisinde bir ciro düşüşü olmadığını ama elektronikte düşüş olduğunu söyleyen Nane, “Tek taksit gelecek diye benzer bir şekilde ocak ayında satış artışı oldu o sektörlerde. Ocak şubata baktığımızda geçen seneye göre ben artış olduğuna eminim. İnsanlar ocakta yasak geleceği için çok talepte bulundu. Bundan sonra da bu iş rayına girecektir çünkü şu an operatörler taksitle satmaya başladılar. Bunun da perakendeciliğe pozitif yansıması olacak.” dedi. Şikayet yönetimiyle kendisinin ilgilendiğini ifade eden Nane, mail olarak gelen şikayetleri tek tek incelediğini söyledi.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri