Başdurak: “AVM’lere göre daha şanslıyız”

26 Ağustos 2009 Çarşamba

Perakende sektöründe 21 yılı geride bırakan Başgimpa, 2009’u 22 şubeyle kapatmayı planlıyor. Sektörün geleceği ile ilgili iyimser görüşlere sahip olan Başgimpa Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Başdurak, marketlerin risk ve beklenti açısından AVM’lere göre daha şanslı olduğunu düşünüyor...

basdurak-avmlere-gore-daha-sansliyiz

Özlem ELGÜN

Mesleğe ilk başladığınızda perakendeciliği uzun soluklu düşünmezken, sonrasında kendinizi zincir mağazaların başında buldunuz. Şimdi, sektördeki yeriniz zaman geçtikçe daha da çok pekişirken neler planlıyorsunuz?
Eksiklerimizi tamamlamak, mağaza verimliliklerini artırıp, temkinli ve planlı bir şekilde büyüyerek sektörün gelişimine olumlu katkılarda bulunmak istiyoruz. Kendimizi sürekli yenileyerek bu hizmet yarışını ikinci, üçüncü kuşaklara taşımayı hedefliyoruz.

Son olarak 21’inci mağazanızı hizmete açtınız. Bir sonraki adımınızı ne zaman, nerede atacaksınız? Ankara ve Gerede dışında başka bir ilde de yatırım yapmayı düşünüyor musunuz?
2009 yılı sonuna kadar bir mağaza daha açıp, bu yılı 22 mağaza ile kapatacağız. 2010 yılı için de daha çok merkezi noktalar arayışında olacağız. Yatırım planımızı bu şekilde planladık.

Malum, artık yer bulmak zor... Lokasyon ise perakende noktaları için hayati önem taşıyor. Açmayı düşündüğünüz şubeler için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
Güzel ve verimli yer bulmak gerçekten çok zor. Az önce söylediğim gibi 2010 yılı içinde açacağımız noktaların merkezi ve alternatifi az olan yerler olmasını istiyoruz.

“Yeni B&A açmayacağız”

Size ait olan bir de B&A Collection Mağazası mevcut. Bu segmentte devam etmeyi düşünüyor musunuz? Yeni B&A’lar açılacak mı?
Yeni bir B&A Collection Mağazası açmayacağız. Açacağımız yeni mağazaların içerisinde bir yer vermeyi düşünüyoruz B&A’ya.

Başka segmentlerde de yatırım yapmayı düşünüyor musunuz?
Perakende dışında başka bir sektörde varolmayı düşünmüyoruz.

Başgimpa, hizmet verdiği bölge halkı tarafından nasıl algılanıyor? Karakteristik özelliklerinizin olduğunu düşünüyor musunuz?
Öncelikle güvenilir bir markayız. Doğru ürünü doğru fiyata satarak, kendi içimizde sürekli yaşayan bir sistem oluşturarak, personel ve pazarlama yönünde durağanlıktan uzak durarak, yenilikçi ve hareketli yapımızla müşteri memnuniyeti sağladık. Sektörümüze sürekli yatırım yapıyoruz.

“PERDER’le sorunlar da çözümler de ortak”

Ankara’daki diğer yerli marketlerle ilişkileriniz nasıl? PERDER çatısı altında yapılan çalışmalarla ilgili neler söyleyebilirsiniz?
Bütün yerel marketlerle sürekli görüşüyor, bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Hepsiyle iyi diyaloglarımız var, hepsi arkadaşımız. Birçoğuyla Fayda A.Ş’de, genel olarak da PERDER’de beraberiz zaten. PERDER üyeleri olarak ortak sorunlarımız var. Kendi başımıza çözerken çok zaman harcayacağımız ya da zorlanacağımız sorunları beraberken daha çabuk çözüme ulaştırabiliyoruz.

Yıllar önce bir mağazanızı başbakan ziyaret etmişti yanlış hatırlamıyorsam. Basında da epey yer almıştı bu ziyaret... Daha sonra ikinci bir ziyaret yapıldı mı?
Başbakan Tayyip Erdoğan, evine yakın olan Subayevleri2 şubemizi zaman zaman ziyaret ediyor. Son olarak 3 ay önce alışveriş yapmak için uğramış ve bu ziyareti de basına “Başbakan alışverişte” başlığıyla yansımıştı. Başbakan, şubemizden “Zaman zaman uğradığım, düzenli ve hareketli bir market” diye bahsetmişti.

“Örnek perakendeci olmak istiyoruz”

Başgimpa uzun vadede neleri hedefliyor?
Sektörde güvenilir bir marka olmak, emin adımlarla geleceğe yürümek, her geçen gün bir önceki güne göre daha ileride; kendisiyle, yönetimiyle, çalışanlarıyla ve tedarikçileriyle barışık, sosyal sorumluluklarını yerine getiren, örnek bir mağazalar zinciri olmayı hedefliyoruz.

Perakende sektörünün durumu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Perakende, çok hareketli bir sektör... Sürekli bir gelişim içinde, bereketli bir işimiz var. Kendisini işine adayana, zamana uygun sunum yapabilene de vefalı... İnsanlar sürekli bir şeyler yiyip tüketmek ve giyip eskitmek zorunda. Alışveriş tercihini de kendi vizyonunu iyi anlatan, o günün şartlarını göz önünde bulunduran ve kendini güzel sunan firmalar oluşturuyor. Müşteri sürekli yenilik istiyor. Bu da sürekli araştırmayı ve yenilikçi olmayı gerektiriyor. Bu manada firmam ve kendi adıma sektörümden çok ümitliyim. Çünkü bizim içinde bulunduğumuz konseptler, AVM’lere göre risk ve beklenti açısından daha şanslı. Müşteriye daha yakınız, daha hızlı hareket edebiliyoruz. Bu yüzden sektörün geleceği ile ilgili iyimserim.
     
Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? İş dışında neler yapıyorsunuz?
1971 yılında Bolu Gerede’de doğdum. İlkokulu köyde, liseyi Gerede’de, üniversiteyi ise Ankara’da bitirdim. Aynı zamanda Ankara Ticaret Odası Perakendeciler Komite Başkanı ve 2010 yılında eğitim ve öğretime başlayacak Turgut Özal Üniversitesi Mütevelli Heyeti Yönetim Kurulu Üyesiyim. Ülkemizin ve insanımızın ancak eğitimle kalkınacağını düşünüyorum. Devletler muvazenesinde söz sahibi olan, fikri sorulan, lider ve örnek bir millet oluşması eğitimle sağlanır. Bugün gelişmiş ülkelerdeki üniversite sayılarının 2 bin–3 bin düzeylerinde olduğunu düşürsek, ülkemizde bu rakamın 130’larda olması, hatta ilk 500’de sadece bir üniversitemizin adının geçmesi, yolumuzun ne kadar uzun ve meşakkatli olduğunu gösteriyor. Ancak bu yolun uzunluğu ve zorluğu bizi yıldırmıyor, aksine kamçılıyor. Bu manada ülkemiz ve milletimiz adına çok ümitliyim.  

Serbest Çağrışım
- İnsan: Sorumluluk
- Walmart: Çok büyük
- Discount: Düşük maliyet
- PERDER: Dostluk
- Firmalar: Yaşam kaynağı
- AVM: Zaman tuzağı
- Marka: Güven
- Private label: Fayda
- Rekabet: Hizmet yarışı
- Market dergisi: Sektörde öncü 


Şirket profili  
Kuruluş tarihi:1988
Şube sayısı: 21 Şube + 2 Giyim Mağazası
Mağazaların bulunduğu bölgeler: Mamak, Altındağ, K.Ören, Pursaklar, Kazan, Gerede
En büyük mağaza ve metrekaresi: Hüseyingazi1 - 1450 M2
En küçük mağaza ve metrekaresi: Kamilocak - 180 M2
Ortalama mağaza metrekaresi: 510 M2
Son açılan mağaza: Bostancık AVM
Toplam satış alanı: 10700 M2
Toplam depo alanı: 4000 M2
Toplam kasa sayısı: 70
Çalışan sayısı: 405
Ürün çeşidi: 10000
Private label ürünler: Yok

Pozisyon bilgileri: 
Yönetim Kurulu Başkanı: Mehmet Ali Başdurak
Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı: Şaban Başdurak
Yönetim Kurulu Üyeleri: Mehmet Ali Başdurak, Şaban Başdurak, İsmail Başdurak, Muhammed Bağrıaçık
Genel Müdür: Mehmet Ali Başdurak
Genel Müdür Yardımcısı: İsmail Başdurak
Satın Alma Grubu Yöneticileri: Muhammed Bağrıaçık, Mehmet Ali Aksoy, Ali Aydemir, Nedim Coşgun
Finans Müdürü: Alper Şahin
İnsan Kaynakları Müdürü: Ahmet Yılmaz
Bilgi İşlem Müdürü: İsmail Başdurak

Detay
Tüm mağazalar ortalama sepet cirosu: 11,48 TL
Müşteri profili: - Her kesimden
Müşteri sadakat kartı: YokGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri