Başhan Bakliyat büyümeye devam ediyor

30 Aralık 2013 Pazartesi

Gerçekleştirdiği ihracatlar ile bir dünya markası haline gelen Başhan Bakliyat, Mersin’deki fabrikasında günlük 700 tonun üzerinde üretim yapıyor. Başhan Bakliyat Şemsettin Memiş, “Türkiye bakliyat ihracatının büyük bir kısmı Mersin yerleşkemizde gerçekleştiriliyor” diyor

bashan-bakliyat-buyumeye-devam-ediyor

Caner Kolağasıgil

Başhan bakliyatın kuruluşu nasıl gerçekleşti ve zaman içinde büyümeyi nasıl sağladı?
1998 yılında aile şirketi olarak gıda sektöründe ticarete başladık. 2005 yılında Başhan Tarımsal Ürünler adı altında bakliyat hububat üretimi, paketleme ve satışı ile aile işletmesi özelliği taşıyan firmamız markalaşma ve kurumsallaşma sürecini başarıyla tamamladı. Bu süreçte dengeli, karlı ve süreklilik arz edecek bir anlayış içerisinde, müşteri odaklı olarak her gün büyüyüp gelişerek emin adımlarla sektörde ilerledi. Bugün de bu politikamızı devam ettiriyoruz. Zaman içerisinde dünya sürekli bir değişim içindeydi ve bizde zamana ayak uydurduk. İşimize gerekli önemi verdiğimiz sürece daha iyi yerlere geleceğiz.

Her şirketin kendi içinde belirlediği politikaları vardır. Sizin firmanızda kalite politikanız nedir?
Öncelikli hedefimiz, firmamızın “dünya topraklarından dünya sofralarına” sloganını kalitemizden ödün vermeden hatasız ve zamanında gerçeğe dönüştürmek. Bunun için çalışanlarımızın, görev bilinciyle yapılan işe olan yatkınlıkları ile firmamız işleyişinde etkin ve direk katılım sağlayacak şekilde yer almalarını sağlıyoruz. Bu süreçlerde üretim kalitesi ve gıda güvenliği bilincini en üst düzeyde taşımak için çalışıyoruz.

Ürünleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Türkiye bakliyat ihracatının büyük bir kısmının gerçekleştiği Mersin yerleşkemizde bakliyat-hububat eleme, işleme ve paketleme gerçekleştiriliyor. Tesisimizde bulgur ve mercimek fabrikaları, bakliyat (nohut, fasulye, barbunya, maş fasulye, börülce, pop corn, bakla, bezelye, fiğ, cılban gibi) eleme bölümü ve paketleme bölümü ile günlük 700 tonun üzerinde üretim yapılıyor. Çeltik işleme konusunda Türkiye’de önemli bir yeri olan Gönen yerleşkemizde ise çeltik işleme ve paketleme tesisimiz bulunuyor. Gerçekleştirdiği ihracatlar ile bir dünya markası haline gelen firmamız, Mersin fabrikasında günlük 700 tonun üzerinde üretim yapıyor. Bulgur ve mercimek başta olmak üzere çiftçiden doğal haliyle tesislere gelen tüm ürünler hızlı otomasyon sistemi ile el değmeden işleniyor ve paketleniyor. Modern laboratuarlarında uygulanan analizler ile gıda güvenilirliği kontrol altına alınırken, tesiste bulunan gümrük biriminde ise dış ticaret kolaylaştırıyor.

Kaç ülkeye ihracat yapıyorsunuz ve ihracat rakamlarınız hedeflediğiniz şekilde mi ilerliyor?
Başhan firması olarak Almanya ve İngiltere başta olmak üzere Avrupa ülkelerine, Ortadoğu ülkeleri, Türki cumhuriyetleri ve Kuzey Afrika ülkelerine ihracat yapıyoruz. Yurt içi satışlarımızı 50 noktada ana bayi ağı ve 2 bölge müdürlüğümüzle sürdürüyoruz. Beklentimiz ihracat rakamlarımızın hedeflerimizi karşılayacak şekilde arttırmak ve kendimizi geliştireceğiz.  Rakamları ilerleyen dönemde daha da yukarılara çekeceğiz. Bununla birlikte sadece şirketimiz değil Türkiye’ye de faydası olacak. İhracat hem şirketler hem de ülkemiz için önemli bir yere sahip. Bunu bizler ileriye taşımalıyız.

Hızlı otomasyon sistemi paketlemeyi arttırdı

Fabrika kapasiteniz yeterli mi? Yoksa ilerleyen zamanlarda yeni bir fabrika açma planınız var mı?
Kendi bünyemizde mercimek, bulgur, pirinç ve bakliyat fabrikalarımız mevcut. Mersin ve Gönen’de bulunan fabrikalarımızda ürünlerimiz hızlı otomasyon sistemi ile üretilip paketleniyor. Ayrıca Mersin fabrikamızda uygulanan analizler ile gıda güvenliğini, mevcut olan gümrük birimiyle ise dış ticarette kolaylık sağlıyor. Fabrikamız şu anki üretim miktarımızı karşılayacak düzeydedir. Gelecekte hedeflerimiz ve kapasitemizle birlikte firmamıza olan talep ve beklentilerin artması durumunda fabrikamızı yeterli düzeye getirebiliriz.

Firmanızın gelecek için yatırım planlaması nedir?
Başhan Tarımsal Ürünleri olarak, ismimizi dünya bakliyat sektöründe başarıyla söz ettirmeye devam ettirmek istiyoruz. Mevcut pazar payımızı kaybetmeden yeni satış kanalları ile satış yelpazemizi genişletmeyi amaçlıyoruz. Sürdürülebilir ve etkin bir hizmet anlayışı ile her üründe aynı kalite ve standardı yakalayıp dünyanın her yerine eşit satış hizmeti sunabilmeyi planlıyoruz. Daha fazla şube ile dağıtım kanalımızı olduğundan daha geniş hale getirmeyi hedefliyoruz. Dünya bakliyat sektöründe adını bir Türk firması olarak duyuran Başhan Tarımsal ürünler, bu başarısını her daim devam ettirebilecek çabayı göstereceğiz.

Sektörün geleceği ile ilgili ne düşünüyorsunuz?
Dünyada gıda ve bakliyat sektörü geleneksel koşulların artık yerini modernleşmeye bıraktığı her gün daha fazla standartlaştığı kalite beklentisinin yüksek olduğu bir pazar haline geldi. Sektörün gelecekte daha fazla önem kazanacağı ama asla yok olmayacağı yadsınamaz bir gerçektir. Ülkemiz açısından sektörün geleceğini ele alacak olursak gıda ve tarım sektörü her zaman gelişmeye ve yenilenmeye açık ama asla son bulmayacak bir sektör. Devlet desteği ve özel sektöre yapılacak teşvik yatırımlarıyla asla geriye gitmeyecek. Sektör kendisini yenileyecek, sürekli ileriye taşınacak.


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri