Başkent’in sembolü yeni yüzünü tanıttı

23 Ekim 2014 Perşembe

Türkiye’nin ikinci, Başkent Ankara’nın ise ilk alışveriş merkezi olan, kentin en önemli sembollerinden Atakule, yeni yüzü ile basın mensuplarına tanıtıldı

baskentin-sembolu-yeni-yuzunu-tanitti

Tarman Group İcra Kurulu Başkanı Murat Tarman, Atakule GYO İcra Kurulu Başkan Yardımcısı ve  Genel Müdürü Mehmet Arpacı, A Tasarım Yönetim Kurulu Başkanı Ali Osman Öztürk ve JLL Türkiye  Başkanı Avi Alkaş’ın katılımı ile gerçekleşen lansmana basın mensupları yoğun ilgi gösterdi. Toplantıda Ankaralı bir aile olduklarını vurgulayan Murat Tarman “Portföyümüzde pek çok başka değerli gayrimenkul olmasına rağmen, Atakule hiç kuşkusuz manevi açıdan en önemli, en kıymetli mal varlığımız. Ankara nasıl Tarman Ailesi için çok önemli bir yerde duruyorsa, Atakule de Ankara için aynı merkezi yerde duruyor. Bu bilinçle Atakule’yi tekrar kentin kalbinin attığı bir yaşam merkezi haline getirmek için yola çıkıyoruz” dedi.

Atakule GYO İcra Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Mehmet Arpacı, Atakule GYO’yu tanıtan konuşmasının ardından, Atakule Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı olarak Atakule’yi neden yenileme ihtiyacı duyduklarına açıklık getirdi. Arpacı,  “Başlangıçta mevcut yapıyı yıkmadan tekrar işlevsel hale nasıl getirebileceğimize dair çok geniş kapsamlı çalışmalar yaptık. Bu çalışmalar bize Atakule’nin hayata geçirildiği 80’li yıllardan günümüze perakende gereksinmelerinin ve inşaat yönetmeliklerinin değişmesi sonucu mevcut yapıyla devam etmemizin imkansız olduğunu gösterdi” dedi.

Projenin mimarı A Tasarım Yönetim Kurulu Başkanı Ali Osman Öztürk’ün de katılım gösterdiği basın toplantısında Öztürk, “Türkiye’de ilk olan 125 metrelik seyir kulesi ve döner platformu ile Atakule, yenilenme çalışmalarıyla yeniden bir kentsel çekim merkezi haline gelecektir. Ankara’nın siluetine kimlik kazandıran Atakule’de hayata geçirilecek yeni yaşam işlevleriyle sosyal bir buluşma mekanı yaratmak hedefleniyor. Yenileme projesi ile, kentin önemli bir bölgesini  yeni baştan canlandırma işlevi üstlenilmiş, yakın çevredeki binaların, mekanların niteliğini olumlu yönde etkileyecek mekan düzenlemeleri planlanmıştır” dedi.

Projenin, konsept geliştirme, kiralama ve pazarlama konularındaki çözüm ortağı Jones Lang LaSalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş ise konuşmasında Ankara perakende pazarına dair sektörel bir bilgilendirme yaptıktan sonra projeye dair detayları paylaştı. Atakule yenilenme projesini, ‘Geçmişten Günümüze ve Geleceğe ‘ başlığı altında ele alan Alkaş, Atakule’nin hedef kitlesini, ‘kent yaşamının merkezinde olmayı seven, geleceği bugünden yakalamak isteyen moda ve yaşam trendlerinin öncüleri’ olarak tarif etti.

Çağdaş perakendecilik anlayışı hakim
Atakule, Başkent’te bulunan pek çok büyükelçilik binasına ev sahipliği yapan Çankaya’da ,Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık konutları bölgesinde, “Botanik Parkı” nın hemen yanındaki tepede inşaa edilmiştir.  Atakule, 125 metrelik dönen kulesi ile Ankara’nın seçkin ve emsalsiz yapısı olarak hafızalardaki yerini korumasına rağmen son dönemlerde çekim merkezi olma özelliğini kaybetmiştir.
Atakule GYO tarafından Atakule’nin en sağlıklı biçimde nasıl yoluna devam edeceğine dair perakendecilik ve gayrimenkul uzmanlarına yaptırılan teknik çalışmalar sonucu mevcut yapının, yetersiz mağaza büyüklükleri ve kat yükseklikleri, ihtiyacı karşılamayan otopark kapasitesi, kolon açıklıkları gibi temel problemleri yüzünden günümüz perakendecilik ihtiyaçlarına cevap vermekten uzak olduğu tespit edilmiş, ayrıca yapının güncel deprem ve yangın afetleri yönetmeliklerine uymadığı, enerji kullanımında ise son derece verimsiz olduğu görülmüş, Kule hariç AVM bölümünü yenileme kararı alınmıştır. Atakule,  güncel mevzuata uygun, çağdaş parakendecilik ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde tasarlanan bir yaşam merkezi haline getirilmek üzere kapılarını ziyaretçilerine kapattı.

Lokasyon olarak Ankara’nın en seçkin bölgesinde yer alan Atakule, AVM bölümünün yenilenen yüzü ile Çankaya Bölgesi’ne hem kültürel hem de sektörel anlamda büyük oranda katma değer kazandıracağı düşünülmektedir. Toplamda 50 bin metrekareden oluşan Atakule, gündelik ihtiyaçlardan, en sofistike taleplere kadar her konuda ziyaretçilerine eksiksiz hizmet sunma anlayışı ile yola çıkmıştır. 200 milyon TL’lik bir yatırımla, dünyaca ünlü markaların Ankara’daki adresi olmayı hedefleyen Atakule, 2016 yılının son çeyreğinde açılacak.

Mapic'e de katılınılacak
Atakule yenilen yüzü ve ses getirecek tasarımı ile dünya devlerinin yer aldığı Mapic fuarında da Ankara’yı temsil edecek. 19 Kasım’da başlayacak Mapic fuarında, Atakule GYO ‘yeni Atakule’yi Dünya’nın önde gelen yatırımcıları ile tanıştıracak.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri