“Bayrağı daha da ileri taşıyacağız”

18 Temmuz 2013 Perşembe

Geçtiğimiz aylarda Türkiye Perakendeciler Federasyonu’na (TPF) bağlı olan Kayseri PERDER başkanlığına seçilen Yunus Keklik “Derneğimize nasıl katkı yaparız sorusunu kendime sorarak günlerimi geçireceğim” diyor. 2007 yılında kurulan Kayseri PERDER 63 bin 400 metrekare hizmet alanına sahip. Ayrıca 18 üye 71 şube ve bin 495 personel ile yoluna devam ediyor

bayragi-daha-da-ileri-tasiyacagiz

Uğur TATLI

Gelişimi, üye yapısı, mağaza sayısıyla Kayseri PERDER hakkında bilgi alabilir miyiz?
Kayseri PERDER, 2007’de 7 kurucu üyenin bir araya gelmesiyle kuruldu. Daha sonra katılan marketlerle büyümesine devam etti. Alınan karar gereğince de 2008 yılında TPF’ye üye olduk. Şu an itibariyle 18 üye 71 şube bin 495 personel ve 63 bin 400 metrekare hizmet alanına sahip bir organizasyona sahibiz.

Kayseri perakendesine bakışınızı öğrenebilir miyiz, 2013 nasıl geçiyor?
Derneğimizin ilk kurulduğu yıllarda üye sayımız 28-29 kişiye kadar ulaştı. Fakat 10 kadar üyemiz şu an aramızda değil.  Birçoğu şubelerini kapattı ya da devretti. Şu an ki üye sayımız ise 18 kişi. 2013’ü değerlendirecek olursak da derneğimizin ilk yıllarında yerellerin ulusallara oranı yüzde 70’e yüzde 30 iken ne yazık ki günümüz itibariyle durum tam tersine dönmüş durumda.

“Üye sayımızı artırmak istiyoruz”

Kayseri PERDER olarak yeni dönem planlarınız ve hedefleriniz nelerdir?
Dernek olarak özellikle bir araya gelmek konusunda bazı sıkıntılarımız bulunuyor. Öncelikle ekibimizle birlikte üyelerimizi tek tek ziyaret etmeyi amaçlıyoruz. Çeşitli organizasyonlar düzenleyerek aramızdaki bağı güçlendirmek istiyoruz. Hedeflerimiz arasında ekibimizle birlikte bölgemizin üst düzey siyasi aktörleriyle buluşmak ve planlarımızı anlatmak da var. Ayrıca üye sayımızı da artırmayı planlıyoruz. Bu bağlamda hizmet bayrağını daha ileriye taşımak gayesindeyim.

Yerel zincirlerin gelişimini değerlendirir misiniz?
Bu soruyu Türkiye geneli ve Kayseri özelinde ele alabiliriz. Ulusalların pazardaki payı büyümesiyle, ilimizde maalesef yerellerin durumu kötüye gitmeye başladı. Bu sıkıntının bir kısmının müşteriden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Örneğin Sivas, Gaziantep gibi illerde yerellerin çok güçlü ulusalların ise tersine çok zayıf olduğunu görüyoruz. Çünkü buralarda vatandaş daima yerel firmaları tercih ediyor. Ulusalları indirimlere ve kampanyalara rağmen tercih etmiyor. Aynı şeyi neden bizim halkımız yapmıyor sorusunun da ayrıca irdelenmesi gerekiyor. Sektörümüzde bazı satın almalar görüyoruz. Hemen her ay yeni bir satın alma duymak mümkün. İşini iyi yapan yapıyor aslında. Fakat bununla birlikte sektörün kendi içinde acımasızlığı da her yıl birkaç yerel firmanın kayıplara karışmasına yol açıyor. Hiçbir üyemiz 2011’in satışlarını 2012’de yakalayamamış. 2013’ün ilk beş ayına baktığımızda birkaç istisna hariç hiç bir üyemiz 2012 satışlarını 2013’te tutturamadı.

“Üç bilinmeyenli denklemin çözülmesi arzumuz”

Perakende Yasası hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?
Biz de bu yasanın bir an önce çıkmasını istiyoruz. Birçok çalışma ve düzenleme ile bir alt yapı oluştu fakat bilinmezlik devam ediyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, basından takip ettiğimiz kadarıyla konu hakkında ulusal firmaların CEO’larıyla da görüştü. Fakat bu konu 3 bilinmeyenli bir denklem gibi duruyor karşımızda. Bir tarafta büyük alışveriş merkezleri, diğer tarafta biz marketçiler ve diğer tarafta da bakkallar yer alıyor. Her üç kesimi de memnun edecek bir yapı henüz oluşmadı. Önümüzdeki süreçte ise bu konunun bir çözüme kavuşmasını arzu ederek bekliyoruz.

Geçtiğimiz Nisan ayında YZB’de yerel perakendenin 2023 ciro hedefi 70 milyar TL olarak belirlendi. Bu hedefi nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bu rakam elbette çok büyük bir rakam, ancak ülkemizin nüfus yapısını göz önüne aldığımızda bu hedefe erişmenin hiç de zor olmadığını söyleyebilirim. Daima tüketme arzusu içinde olan genç bir nüfus yapımız var. Gelir seviyemizin de artacağı göz önüne aldığında bu hedefin yakalanabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca sadece federasyonumuza üye marketlerin 2012 yılı cirosunun 14 milyar TL olduğunu düşünürsek ve de bu rakama bir de organize perakendenin cirosunu eklersek 70 milyar TL hedefinin yakalanmasının zor olmadığını söylemek isterim.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri