Beğendik İcra Kurulu Başkanı Hacı D. Beğendik

12 Nisan 2013 Cuma

Perakende sektöründe 27 yıldır yol alan Beğendik Market, açtığı 40’ıncı mağazasıyla yeni bir trend yarattı. 10 milyon TL’lik yatırım maliyetine sahip topraksız tarım alanının olduğu şubede çikolata, unlu mamuller, makarna, erişte, mantı gibi ürünler mağaza içerisinde, müşterilerin gözleri önünde üretilirken, bu modele “Beğendik Modeli” adı verildi. Beğendik İcra Kurulu Başkanı Hacı D. Beğendik, “2020 yılında Türkiye’nin üç büyük ulusal zincirinden biri olmayı hedefliyoruz” diye konuştu

begendik-icra-kurulu-baskani-haci-d-begendik

Uğur TATLI

Beğendik Market,  geçtiğimiz günlerde açtığı Çayyolu şubesiyle gıda perakendeciliğinde yeni bir konseptin kapılarını açtı. Bu şubeyle birlikte ne tür yenilikleri tüketicilerle buluşturdunuz?
Beğendik’in Çayyolu şubesi Türkiye’de perakendecilik sektörüne yeni bir bakış açısı getirmek iddiasıyla 14 Şubat’ta kapılarını açtı. Kurulduğumuz günden bu yana sektörde ilkleri gerçekleştirdik. Öncelikle, 1986 yılında Türkiye’nin ilk özel perakende zinciri olarak kurulduk. İlkler, ilk departman mağazacılığı yapan marka, Türkiye’deki birçok marka daha barkodu bilmiyorken ilk barkodu uygulayarak sektöre tanıtan marka, öz markalı ürünleri raflara taşıyan ilk zincir, ilk sadakat kartı çıkaran ve ilk peşin fiyatına taksit sistemi uygulayan mağaza olarak devam etti. Çayyolu mağazası ise, Türkiye’nin yanı sıra, dünyayı da bir ilkle tanıştırıyor. Öncelikle, mağazanın yüzde 75’i taze ürüne ayrılmış durumda. Beğendik Çayyolu’nun en önemli özelliği ise, üretimi mağazanın içerisine taşımış olması. Mağaza içerisinde bulunan serada topraksız tarım yapılıyor ve burada yetiştirilen sebze ve meyveler dalından kopartılarak müşterilere sunuluyor. Çikolata, unlu mamuller, makarna, erişte, mantı gibi ürünler mağaza içerisinde, müşterilerin gözleri önünde üretiliyor. Bu şeffaflık da, müşterilerimize sunduğumuz ürünlerin kalitesini ortaya koyuyor. Mağaza içerisinde ayrıca, restoran, kafe, çocuk restoranı, uzman personelin görev aldığı çocuk oyun alanı bulunuyor. Aslında, mağazanın tasarımı bile bir ilk. İçeride 300 farklı çeşitten toplam 10 bin bitki olduğunu söylemek bile farkı anlatmaya yeterli olur sanırım.

Yeni açılan mağazada topraksız tarım alanı da bulunuyor. Bu kavramı açabilir miyiz, topraksız tarım alanı ne anlama geliyor?
Tarımın en değerli yatırım alanlarından biri olduğu günümüzde, Türkiye toplam 500 bin dönümlük sera alanı ve yıllık 2 milyar dolara ulaşan yaş sebze meyve ihracatı ile global arenada dikkat çekiyor. Faaliyetteki tarım alanları dışında potansiyeli ile de göz dolduran Türkiye'de son başarılı yatırım örneğini de topraksız tarım oluşturuyor. Toprak yerine organik ve inorganik maddelerin kullanıldığı topraksız tarım, farklı ülkelerin de gündeminde yer alıyor. Beğendik olarak topraksız tarımı destekliyoruz. “Beğendik Modeli” adını koyduğumuz yeni mağazacılık sistemimizde topraksız tarıma öncelikli olarak yer vereceğiz. Amacımız, tüketicilerimize dalından taze olarak sunulmuş, hiçbir katkı maddesi olmayan, organik ürünler sunabilmek.

10 milyon TL’lik yatırım

Proje hayata geçmeden önce nasıl bir hazırlanma süreciniz oldu?
10 milyon TL yatırım bedeliyle hizmete giren Beğendik Çayyolu projesi, fikren daha gerilere dayansa da, aktif olarak 3 yıllık bir çalışmanın ürünü. Çayyolu mağazamızda hayata geçirdiğimiz Beğendik modelini oluşturmak için dünyayı karış karış gezdik. Neredeyse tüm perakende zincirlerini inceledik. Örneğin sadece 5 saatliğine bir perakende zincirini ziyaret etmek için uçağa atladık, Johannesburg’a gittik, ziyaretimizi yapıp aynı gün geri döndük. Yani 24 saat içerisine 9’ar saatlik gidiş-dönüş yolculuğu ve bir market ziyareti sığdırdık. Dünya trendlerini, kendi müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarıyla birleştirerek, bırakın Avrupa’yı, dünyada bir benzeri olmayan bir model geliştirdik.

Bu konseptte hizmet veren şubelerin sayısı artacak mı?
Türkiye’de perakende sektörüne yeni bir soluk, yeni bir bakış açısı getirecek bir model ürettik. Adını da Beğendik Modeli koyduk. Bundan sonraki adımlarımızı da bu model etrafında atacağız.

“Rekabet söz konusu olmuyor”

“Yaşam”, “Komşu” ve “Taze” olmak üzere 3 farklı mağaza çeşitliliğiniz var. Beğendik’in bu “3 çocuğu” arasında nasıl bir yaşanıyor?
Beğendik, müşterilerine lezzet, kalite ve güveni üç konseptte sunuyor. Bunların ilki hem metrekare hem de ürün çeşitliliği anlamında büyük, tüketicilerin A’dan Z’ye tüm ihtiyaçlarını temin edebilecekleri “Yaşam” mağazaları. İkinci konsept ise metrekare bazında daha küçük, günlük ev ihtiyaçlarını karşılayacak “Komşu” mağazaları. Üçüncüsü ise, metrekare bazında en küçük olan ve taze ürünler üzerine yoğunlaşan “Taze” mağazaları. Bu mağazaların her biri farklı bir amaca, farklı bir ihtiyaca hizmet ettiği için aralarında bir rekabet söz konusu olmuyor. Halen Kayseri’de 4, Ankara’da 3, Kırşehir, Nevşehir ve Konya’da birer adet olmak üzere 10 “Yaşam”, Kayseri’de 18, Ankara’da 11  “Komşu” mağazası ve Ankara’da 1 “Taze” mağazası bulunuyor.

Beğendik’in şu an itibarıyla kaç şubesi bulunuyor? Bu bağlamda yeni şube açarken nelere dikkat ediyorsunuz?
Çayyolu mağazası Beğendik’in 40’ıncı mağazası oldu. Yeni şube açacağımız zaman önce bölgenin ihtiyaçlarını tespit ediyoruz. Bu ihtiyaç, açacağımız yeni mağazanın konseptini “Yaşam”, “Komşu” ya da “Taze” olarak belirliyor. Bu unsurların yanı sıra, hizmete açacağımız mağazamızın konsepti ne olursa olsun Beğendik olarak vazgeçemediğimiz ve vazgeçmeyeceğimiz tek bir unsur var. Bu da, Beğendik ailesi olarak kendi soframızda bulundurmayacağımız ürünleri müşterilerimize sunmama ilkemiz.

Şube ağınıza baktığımız zaman İç Anadolu Bölgesi’ne yayıldığınızı görüyoruz. Farklı bölgelere açılma fikrine sıcak bakıyor musunuz?
Beğendik şu an İç Anadolu merkezli büyüyor. 2010 yılında, Paris Modeli büyüme yani İç Anadolu’dan başlayarak sarmal şekilde çevre illerden başlayarak büyümeyi öngörmüştük. Bu planımız doğrultusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz. 2010 yılında, bu taahhütte bulunduğumuzda 17 mağazalık bir zincirdik. Şu an mağaza sayımız 40.

Beğendik, satın almalara sıcak bakıyor

Geçtiğimiz yıl perakende sektörü birçok satın almaya sahne oldu. Beğendik’in stratejisinde inorganik büyüme var mı?
Hedefimiz 2020 yılında Türkiye’nin üç büyük ulusal zincirinden biri olmak. Hedefimiz ülke sınırlarıyla da kalmıyor, 2020 için diğer bir hedefimiz dünyada ilk 100 perakende zinciri içerisinde yer almak. Bunu da satın almalar yoluyla başaracağız.

Perakende sektörünün en önemli sorunları arasında insan kaynakları yer alıyor. Beğendik’in İK çalışmaları hakkında neler söylersiniz?
Beğendik’in en önem verdiği unsurlardan biri insan kaynağı. 2 bin 500 olan personel sayımıza, Çayyolu mağazasının açılışıyla 220 yeni personel ekledik. Personelimizin alanında uzman olmasına özellikle önem veriyor ve Beğendik’in hizmet değerleri çerçevesinde yetişmelerine dikkat ediyoruz. Örneğin Çayyolu mağazamızda, her bir reyonda konusunda uzmanlaşmış, usta seviyesinde özel eğitimli personel görev alıyor. Mağazanın balık reyonu, su ürünleri mühendisi, sebze ve meyve ürünleri reyonu ziraat mühendisinin denetiminde işletiliyor. Unlu mamuller bölümünde ise şeker hamurundan heykeller yapan bir de heykeltıraş bulunuyor. Çocuk oyun bölümünde de aynı şekilde uzman personel görev alıyor.

Beğendik’in kısa ve uzun vadedeki planlarını okuyucularımızla paylaşır mısınız?
Beğendik olarak öncelikli amacımız Beğendik Modeli’nin sektörde yayılmasını, diğer perakende zincirleri tarafından da benimsenmesini sağlamak. Bu amaçla bu modelin üzerinde duracak ve Beğendik Modeli ile oluşturulmuş mağaza sayımızı artıracağız.  2020 hedefimiz ise, az önce belirttiğimiz gibi ulusal sınırları aşmak üzerine kurulu.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri