Beğendik ve terör

18 Nisan 2016 Pazartesi

Beğendik'e kayyum atanması geçtiğimiz hafta perakendenin gündemine oturmuştu. Perakende Kuşu, Beğendik'in yaşadığı sıkıntılara farklı bir yerden bakıyor

begendik-ve-teror

İşte Perakende Kuşu'nun o yazısı;

"Alman perakende devi Metro Group’un Türkiye’deki Real mağazalarını satın alan Beğendik, iflas erteleme istedi. İflas erteleme başvurusu hem Real, hem Beğendik mağazaları için yapıldı. Mahkeme iflas erteleme başvurusu yapılan  şirket için tedbir kararı verdi; kayyum ataması yaptı.

Beğendik nasıl bu hale geldi? Son zamanlarda tedarikçi firmaların Linkedin’deki acımasız eleştirilerini okudum. Yönetsel hataların dışında bu hızlı sonun asıl terör yüzünden olduğunu söylesem, “Ne yapalım herkesin terörden işi düştü.” diyebilirsiniz.

Beğendik’i bilenler bilir, onun bir mağazası vardır ki onun akciğeridir. Onun sayesinde nefes alır, hatta daha önce düştüğü sıkıntılı durumdan onun sayesinde kurtuldu diyebiliriz. Ankara Kocatepe Camii altındaki mağaza... Bu mağaza yaklaşık 10-15 mağazanın yaptığı ciroyu yapıyor adeta şirketin lokomotifi denebilir.

Peki, Kocatepe size başka neyi çağrıştırıyor. Son iki aydır şehit cenazelerinin çok sık kaldırıldığı cami desem… Öyle ki cenaze zamanları emniyet güçleri tarafından tüm yollar kapatılıyor ve sıkı kontroller yapılıyor.

Son 3 aydır bu mağazanın cirosundaki kayıp korkunç. (Ben rakamı biliyorum ama şirket bilgisi diye paylaşmıyorum) Artık 1-2 mağazasının yaptığı ciroyu bile yapamıyor. Bir şirketin akciğerlerine giden yollar 2 aydır sürekli kapanırsa şirket nasıl nefes alsın.

Bu arada bazıları bu yazıyı okuyup şehit cenazesiyle mağaza işlerini kıyaslıyorum gibi yorumlar yapmasın. Anlatmak istediğim ticari bir olay. Bu şehit cenazesi değil bir belediye çalışması bile olabilir.

Beğendik gibi Türkiye’nin dünya perakendeciliğinde ödüllendirilmiş bir firmasına ve yaptığı perakendecilikle Türkiye de müşteriyi sürekli şaşırtan bir firmaya haksızlık ediliyor diye düşünüyorum.

Ben büyük tedarikçi firmaların yerinde olsam köstek olup, arkasından konuşacağıma destek olup bu perakende devine yardımcı olurdum. En azından ben öyle düşünüyorum. Çünkü Beğendik sayesinde yaptıkları ciroları onlar daha iyi bilirler."Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri