Beklentinin üzerinde artış

10 Eylül 2013 Salı

Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 4,4 büyüdü. İkinci çeyrekte büyüme, yüzde 3,5 olan piyasa beklentilerinin üzerinde geldi

beklentinin-uzerinde-artis

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), üretim yöntemiyle hesaplanan Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla (GSYH) 2013 yılı ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. Buna göre, büyüme hızı ikinci çeyrekte yüzde 4,4 oldu. Üretim yöntemiyle hesaplanan GSYH tahmininde, 2013 yılının ikinci üç aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre gayri safi yurtiçi hâsıla sabit fiyatlarla 30 milyar 145 milyon lira düzeyinde gerçekleşti. 

Nisan-Haziran döneminde gayri safi yurtiçi hâsıla geçen yılın aynı dönemine göre cari fiyatlarla yüzde 10,2'lik artışla 385 milyar 113 milyon lira oldu. Öte yandan, takvim etkisinden arındırılmış sabit fiyatlarla GSYH, 2013 yılı ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,1'lik artış gösterdi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH değeri de bir önceki döneme göre yüzde 2,1 oldu. Bu arada TÜİK 2013 ilk çeyrek için daha önce 3 olarak açıkladığı büyümeyi yüzde 2.9'a revize etti. 2012 yılı için açıklanan yüzde 2,2’lik büyüme verisinde değişiklik olmadı.

Artış tüketim ve stok değişimlerinde de yaşandı
TÜİK verilerinden bankacıların yaptığı hesaplamaya göre ikinci çeyrekte gerçekleşen yüzde 4,4’lük büyümeyi yurtiçi tüketim 3,4 puan, stok değişimleri 2,3 puan, devletin yatırım harcamaları 1,4 puan, devletin nihai tüketim harcamaları 0,8 puan yukarı çekti. Büyümeyi özel yatırımlar 0,5, net ihracat ise 3 puan aşağı çekti.

Verilere göre iktisadi faaliyet kollarına göre gerçekleşen yıllık büyüme oranları imalat sanayide yüzde 3,4, inşaatta yüzde 7,6, ticarette yüzde 5, ulaştırma ve haberleşme grubunda yüzde 3,3 ve mali kuruluşlarda yüzde 8,5 oldu.

Özel yatırımların negatif etkisi sürüyor
Burgan Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi, "Önceki çeyrekte olduğu gibi iç talep ve kamu harcamalarının sürüklediği büyümeye önemli bir destek de stoklardaki artıştan gelmiş görünüyor. Net ihracat ise büyümeyi 3 puan aşağı çekici etkide bulunmuş. En olumsuz görüntü ise özel yatırımlarda, büyümeyi sınırlı da olsa negatif etkilemeye devam ediyor" dedi.

Çağlayan, krizden hızlık çıktık
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 2008'de başlayan küresel krizden en hızlı çıkan ülkelerden birinin Türkiye olduğunu belirterek, "2009'un son çeyreğinden itibaren büyüyoruz. Yani 15 çeyrekten beri kesintisiz bir büyüme var" dedi ve şunları söyledi, "2011 sonunda başlayan yavaşlamadan çıkış yavaş ilerliyor. 2013'te geçen yılki yüzde 2,2’lik büyümeden daha yüksek bir hızda büyüyeceğiz. Ancak yine de mevcut OVP hedefinin altında kalan bir oran göreceğiz. Ekonomi Bakanlığı olarak yüzde 3,5 civarında bir büyüme beklentimiz var" dedi.

Kaynak: DünyaGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri