Beyaz peynirle 200 milyon lira yakaladı

25 Haziran 2013 Salı

Tekirdağ ve Çanakkale’de peynir, Manisa ve Bursa’da zeytin tesisleri olan Kaanlar Gıda’nın cirosu 200 milyon lirayı aştı. Trabzonlu 6 kardeşin ortaklığında büyüyen firmanın ihracatı da yükseliyor

beyaz-peynirle-200-milyon-lira-yakaladi

Kaanlar Gıda’nın cirosu 200 milyon lirayı aştı. Firmanın Tekirdağ ve Çanakkale’deki peynir tesislerinde 340, Manisa ve Bursa’daki zeytin tesislerinde ise 80 kişi çalışıyor. Merkezdeki çalışanlarıyla toplam 450 kişilik bir istihdama ulaşan Kaanlar Gıda’nın ikinci kuşak yöneticilerinden Abdurrahman Kaan, firmanın öyküsünü şöyle anlattı: “Trabzon Vakfıkebirliyiz. Tam bir aile şirketiyiz. Amcam Osman Kaan Bey 1970’lerin başında İstanbul’a gelmiş ve bir yakınımızın yanında satış elemanı olarak başlamış. Sonra eniştemizle ortak olup eski Eminönü yağ iskelesinde barakalarda yer tutmuşlar ve toptancılık yapmaya başlamışlar. Muşteri çoğaldıkça kardeşlerini de İstanbul’a çağırmış ve 1978’de ortaktan ayrılıp kendi kardeşleriyle ortak işlerini büyütmeye başlamış. Pazarlama firması olarak başlamışlar. Toptan bakkaliye ürünleri, bakliyat ve peynir satıyorlarmış. Osman Bey Balıkesir, Çanakkale bölgelerinden de peynir alıp satıyormuş. Ama o odönemlerde peynirde standart ürün yakalamak çok zormuş.”

Sonunda ‘Kendi peynirimizi yapalım’ fikri oluştuğunu söyleyen Kaan, “1984’te Malkara’da süt işleyen bir tesisi devir alarak kendi peynirimizi üretmeye başladık. Diğer ürünler zamanla azaldı ve peynir işi iyice öne çıktı. Edirne peyniri ve Malkara Kaşarı çok meşhurdu o dönemlerde. 1986’da da üniversite ile işbirliği yaparak kendi kültürlü peynirimizi üretmeye başladık” dedi.

1995’te kardeşlerden Hasan Bey’in biraz atıl kaldığını düşündüğünü ve zeytinciliğe girmek istediğini, ailenin de ‘Olur, kendi zeytinimizi de yapalım’ dediğini ve Gemlik’te küçük bir tesisi yine aile ortaklığı içinde satın aldığını, böylece zeytinci de olduklarını kaydeden Kaan, her iki tesise de yatırımlar yaptıklarını, işi büyüttüklerini, sonra zeytin için bir tesis daha satın aldıklarını dile getirdi.

Dıscount marketlerle büyüdü
Abdurrahman Kaan, sözlerini şöyle sürdürdü: “İkinci kuşaktan aile ferdi olarak işe erken yaşlarda katıldım. 1995’e kadar sıcak satış yaptım (plasiyer). 1995’te Türkiye’de discount marketçilik başlamıştı. Ancak, piyasadaki peynircilerde ambalaj ve barkod yoktu. Böyle bir ortamda uluslararası zincirler kendi sistemlerine uygun peynir bulamıyordu. Bim kurulmuştu ve belirli gramajlarda beyaz peynir ve kaşar istiyordu.”

Kaan, 40 civarında farklı peynir ürettiklerini belirtti ve ihracatla ilgili şunları söyledi: “İnek, koyun ve keçi peynirlerimiz var. Keçi peynirimiz yerli ırk keçi sütünden. Ürünlerimizle ev dışı tüketim noktalarında da varız. Çok önemli kafe restoran markaları bizim peynirlerimizi kullanıyor. İlk ihracatımızı 1997’de ABD’ye ihracat yapmıştık. Şu anda Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da çok hızlı büyüyoruz. AB’ye süt ürünleri ihracatına 2001’de yasak konmuştu. Ardından ABD, Çin, Rusya da yasak koydu. Biz de peynirci arkadaşlarla ortak çalıştık ve AB’ye ihracatın önünü yeniden açtık. Tamamen tarife dışı engellemeler söz konusuydu.”

20 milyon euro’luk yatırım
Kaan, peynir ve zeytih tesislerine sürekli yatırımlar yaptıklarını kapasiteyi büyüttüklerini belirterek şöyle konuştu: “Malkara’daki peynir tesisimizde şu anda 340 kişilik çalışıyor. Tesisi olarak 36 bin metrekare kapalı alana ulaştık. Süt işleme kapasitemiz günlük bin 400 tona ulaştı. Yeni yatırımla büyük bir beyaz peynir tesisi daha ekledik ki toplamda 20 milyon euro’luk bir yatırım oldu. Şu anda yatırımın soğuk depolar kısmı devam ediyor. Beyaz peynirde hem tesis olarak hem de marka olarak çok iddialıyız. Zeytinde de Gemlik ve Akhisar olmak üzere iki işletmemiz var. Akhisar’daki tesisimiz daha büyük, 12 bin 500 metrekare kapalı alana sahip. Orada da 80 kişi çalışıyor.”

Kaynak: Sadi Özdemir / HürriyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri