“Beykoz’un markası olacağız”

14 Temmuz 2010 Çarşamba

Bu ayın ‘Perakendeci’ konuğu, Beykoz’un simge isimlerinden Paşalı Süpermarket’in Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Paşalı... Türkiye Perakendeciler Federasyonu’na 11’inci bölge olarak Doğu Anadolu PERDER’in katılacağını da öğrendiğimiz söyleşide hem Paşalı Süpermarket’i hem sektörü konuştuk

beykozun-markasi-olacagiz

Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU

Paşalı Süpermarket için hep “Beykoz’un simgesi” diyoruz. Paşalı’yı Beykoz dışında da görebilecek miyiz?
Gelecekte Beykoz dışına çıkmamız elbette mümkün. Ancak öncelikle Beykoz’a hâkim olmak istiyoruz. Nüfusu 350 bin olan Beykoz’dan henüz günde 4 bin 500 insanın cebinden para alıyoruz. Parasını almamız gereken 345 bin insan daha var. Hâlihazırda para harcayan insanları neden dükkânımıza getiremiyoruz? Bunu araştırmak lazım... Fiyat aralığımız ve hizmet kalitemiz iyi olursa, fark yaratabilirsek, insanlar zaten bizden alışveriş yapar. Beykoz’da alacağımız daha çok mesafe var. Çok şube açmak, çok para kazanmak anlamına gelmiyor. Biz Beykoz’da marka olmaya çalışıyoruz ve iddia ediyoruz; kendi sektörümüzde Beykoz’un markası olacağız.

Perakende sektöründe zaman zaman satın alma haberleri alıyoruz. Sizin de bu tür büyüme stratejileriniz var mı? Satın alma ya da birleşmelerle ilgili görüşmeler yapıyor musunuz?
Hâlihazırda yaptığımız bir görüşme yok. Ama koşullar uygun olursa satın alma yapabiliriz. Bunu sırf mağaza açmak için değil, kârlı olacağına inanırsak düşünürüz. Neticede ticaret yapıyoruz. Fırsatlar çıkarsa değerlendirebiliriz. Tabii bir sabah uyandığınızda Paşalı Süpermarket’in devrettiğini de öğrenebilirsiniz. İşimiz almak ve satmak. Uygun şartlar oluşursa alabiliriz de satabiliriz de. Ancak satmak demek, bu sektörden çekileceğimiz anlamına da gelmez.

2010 yılı sonuna kadar toplamda kaç mağazaya ulaşmayı düşünüyorsunuz? Ciro ve istihdam hedefiniz nedir?
Bu yıl bir mağaza daha açmayı düşünüyoruz. Bu, Beykoz bölgesinde büyük bir mağaza da olabilir, birçok indirim mağazası birden de... 2010 yılında, iki iş kolumuzda da yüzde 15 büyümeyi hedefliyoruz. Zira bir “kebapçı” projemiz daha var.

Diğer iş kollarınızdan da bahsedebilir miyiz?
Yemek yemeyi çok seviyorum. Bu yüzden, yemeğe para ödememek için her marketin yanına bir restoran açıyorum. Üç ayrı kategorimiz var. Bir tanesi Sultan Köfte... Diğeri etli ekmek, bıçak arası, Mevlana gibi Konya ve Osmanlı mutfağına ait yemeklerin sunulduğu kategori... Bir diğeri ise Beykoz’un merkezinde yer alan, Beykoz’un simgesi olan Paça işkembe başta olmak üzere fırın, kebap, Osmanlı mutfağı gibi geniş bir menünün olduğu konsept. Dördüncüyü de açma hazırlığındayız. O da kebap çeşitleri üzerine olacak.

2020 yılında Paşalı Süpermarket’i nerede görmek istiyorsunuz?
Paşalı Süpermarket’in bulunduğu bölgenin en güçlü perakende zinciri olduğunu görmek istiyoruz.

Amatör sporlara yıllardır destek veriyorsunuz. Nelerdi bunlar, hatırlayalım mı?
Beykozspor Kulübü ve Beykoz’da bulunan diğer amatör spor kulüplerine maddi yardımda bulunuyoruz. Ayrıca 2010 - 2011 Türkiye Badminton Federasyonu’nun 1 yıl boyunca ana sponsorluğunu yaptık.

Doğu Anadolu PERDER kuruluyor

PERDER ligi nasıl gidiyor? Sizce ligin en başarılı takımı ve oyuncusu kim?
Breathe Right İstanbul PERDER 1’inci Yerel Marketler Futbol Turnuvası, derneğimizin ilk sportif organizasyonu. Oldukça da başarılı bir şekilde devam ediyor. Amacımız çalışanlarımızın bir vesile ile tanışmalarına ve spor yapmalarına olanak sağlamak. Katılan tüm takımlara başarılar diliyoruz. Bizi destekleyen tüm sponsorlarımıza ve üyelerimize de teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki yıl bu tür organizasyonları tüm Türkiye çapında gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Çünkü biz yerli perakendeciler olarak çok güçlü bir takımız. Başarılı takım ve oyuncuya gelince, tüm takımların performansı birbirine yakın. En başarılı olanı finallerde hep birlikte göreceğiz.

PERDER’in en aktif isimlerinden birisiniz. Dernek çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Son olarak Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı yapıldı ve oldukça ses getirdi...
İstanbul PERDER olarak yaptığımız çalışmalar sürüyor. Daha da gelişerek devam edecek. Yerel Zincirler Buluşuyor da bu tür çalışmalarımızın bir ürünü. Bu ürün,  gelecek yıllarda çok daha başarılı organizasyonlar yapabileceğimizin mesajını sektöre verdi. PERDER’i büyüteceğiz. Önümüzdeki ay, Türkiye Perakendeciler Federasyonu ile birlikte Erzurum PERDER’in kuruluşunu gerçekleştireceğiz. Düzgün Market şimdiye kadar bizim üyemizdi ama 3 Temmuz itibarıyla 11’inci bölge derneği olacak Erzurum PERDER, kendi bölgesi içerisinde büyüyecek.

Önümüzdeki dönemde PERDER’in gerçekleştireceği yeni organizasyonlar var mı?
Üyelerimizin gelişimine katkı sağlayacak birçok eğitim faaliyetlerinin yanında üyelerimize kazanç getirecek yatırımlar yapacağız. İstanbul’da, önümüzdeki sezon müthiş programlar planlıyoruz. Hem üyelerin eğitimine yönelik hem sosyal faaliyetler, fuarları da içeren organizasyonlarımızla birlikte birçok aktivite hayata geçireceğiz. Anlayacağınız sağınız solunuz PERDER olacak. PERDER’i sektör içinde birçok alanda göreceksiniz. Şimdiye kadar yaptığımız organizasyonlardan çok farklı bir projemiz yok ancak olabilir. Yeni yönetimin alacağı kararlar doğrultusunda yeni yapılandırmalar bekliyoruz.

“Birleşmeler olabilir”

Perakende sektörü özelinde 2009 yılını değerlendirebilir misiniz?
2009 yılı yerli perakende açısından krize rağmen başarılı geçti. Yerel perakende sektörü yüzde 15 büyürken, biz Paşalı Süpermarket olarak yüzde 17 civarında büyüdük. Sektör olarak 2009’a bakarsak, ulusal zincirler karşısında biz yerel zincirler çok başarılı bir sezon geçirdik. Onlarınsa başarısız olduklarını gözlemliyoruz. Birçok mağaza kapandı. İstanbul PERDER’in 105 yeni şubesi oldu. Yüzde 17 büyüme, kriz ortamında çok iyi bir rakam. Biz bu kararlılıkla devam edersek ve yerli üreticiler bizleri biraz daha desteklerlerse, ulusal marketlere mahkûm olmaktan kurtulacaklar. Bizim gibi sağlam bir partnerleri olacak.     

2010 yılına dair beklentileriniz neler? Yerli perakende markaları nasıl bir yol izleyecek gelecekte?
2010 yılında bazı birleşmelerin olabileceğini düşünüyorum. Mevcut şirketler birleşmese bile Fayda A.Ş modelinde olduğu gibi birkaç şirketin birleşimiyle farklı iş kollarında şirketler çıkabilir bu yıl, sonbahara doğru. 2009 yılında olduğu gibi 2010 yılında büyümeyi sürdüreceğimizi düşünüyorum.

Bize biraz da kendinizden bahseder misiniz? İş dışında neler yapıyorsunuz?
Ben 1965 yılında Beykoz’da doğdum. 14 yaşımdan beri de Beykoz’da ticaretle uğraşıyorum. İş dışında birtakım sosyal faaliyetlerim var. Can Simidi Derneği’nin başkanlığını yürütüyorum, sporla ilgileniyorum, sosyal aktivitelere katılıyorum. En mutlu olduğum zamanlar, ailemle geçirdiğim zamanlar. Siyaseti uzaktan izliyorum.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri