Beypazarı Maden Suyu Genel Müdürü Niyazi Ercan

14 Şubat 2012 Salı

Maden suyu sektöründe kalite ve tüketici beğenisi ile 54üncü yılına giren Beypazarı Maden Suyu, tüketicisine daha iyi hizmet verebilmek ve gelen talepleri daha iyi karşılayabilmek adına saatte 50 bin şişe dolum kapasitesine sahip Almanya merkezli KHS firmasının üretimi olan şişe dolum hattı için çalışmalara başladı. En modern dolum tesisine sahip olan ve şu anda mevcut 6 üretim hattı ile saatte 252 bin şişe dolum yapabilen Beypazarının Genel Müdür Niyazi Ercan, bu yatırımla birlikte toplam kapasitelerinin yüzde 20 artırarak 300 bin şişe doluma ulaşmış olacağını anlattı

beypazari-maden-suyu-genel-muduru-niyazi-ercan

 

Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU

Yakın zaman önce, Almanya kökenli KHS firmasının üretimi olan şişe dolum hattı için çalışmalara başladınız. Öncelikle bu çalışmalardan bahsedelim isterseniz. Bu çalışmalara hangi neden ve amaçlarla başlandı, çalışma ne aşamada ve ne kadarlık bir dolum kapasitesine sahip?
Gelen talepleri daha hızlı bir şekilde karşılamak, hem iç hem de dış pazarda daha etkin olabilmek için yeni bir yatırım daha yaptık. Yapmış olduğumuz bu yatırım ile saatte 50 bin şişe daha üretim yapabileceğiz, yani toplamda yaptığımız dolum, saatte 300 bin şişeye ulaşmış olacak.

Peki, hâlihazırdaki tesisleriniz ne durumda? Şu anda kaç üretim hattıyla, ne kadarlık dolum yapıyorsunuz?
Maden suyu sektöründe üretim kapasitesi ile lider konumdayız. Şu anda 6 adet şişe dolum ünitemiz ile saatte 252 bin şişe üretim kapasitesine sahibiz. Tesisimiz 60 bin metrekarelik bir alanda bulunuyor. Maden suyumuz yerin derin katmanlarından çıkıyor. İçeriğinde bulunan mineraller yönünden ise zengin mineralli maden suyu kategorisinde. Doğal maden suyumuzun yanı sıra limon, elma, vişne, çilek, Cplus ve nar olmak üzere 6 çeşit doğal meyve aromalı maden suyu çeşitlerimiz de mevcut. Türkiye maden suyu yönünden zengin bir ülke... Maden suyu tüketimi dünyadaki diğer ülkelere göre az da olsa, her geçen gün maden suyunun insan sağlığına olan yararı anlaşıldıkça tüketici bilinçleniyor ve maden suyu tüketimine önem veriyor. Türkiye’nin hemen hemen her bölgesine ulaşmaya çalışıyoruz ve iç pazar payında lider konumdayız.  

Maden suyu sektöründe 54 yılı geride bıraktınız. Yolun bundan sonraki kısmını nasıl yürümeyi planlıyorsunuz? Ürün gamınızda ya da stratejilerinizde herhangi bir farklaşmaya gidecek misiniz?
Uzun soluk isteyen hiç bir şey bir anda olmuyor. 54 yıl önceye baktığımızda adım adım, her sene bir şeyler koyarak işletmemizde gelişmeler olduğunu görüyoruz. Yolun bundan sonraki kısmında da tabii ki firmamız adına gelişimler olacak. Gelişen teknoloji ile birlikte daha iyi hizmet verebilmek adına firmamıza yaptığımız yatırım da artıyor.                                  

Ürünleri 17 ülkeye ihraç ediliyor

Ürünleriniz yurt dışında hangi ülkelere ulaşıyor? İhracat rakamlarınız nedir?
Türkiye’nin hemen hemen her bölgesine ulaşmaya çalışıyoruz. Tüketicinin beğenisi ile yurt içi pazarından en büyük payı alan firma olmayı başardık. Yurt dışı pazarına yönelik çalışmalarımız da mevcut ve şu anda 17 ülkeye tüm ürün çeşitlerimizden ihraç ediyoruz. Maden suyu tüketimi yurt dışında daha fazla, insanlar su yerine mineralli su dedikleri maden suyunu tüketiyorlar. Tabii yurt dışında yeteri kadar maden suyu kaynağı olmadığından, onlar ithal ediyor. Türkiye de maden suyu kaynakları yönünden zengin bir ülke olarak, en çok ihracat gerçekleştiren ülkelerin başında geliyor. İhracat önemli tabii ama maden suyu tüketimini Türkiye’de de artırmak en önemli hedefimiz.

2011 yılında aldığınız ödüllerle başarınızı taçlandırdınız. Hangi ödüllerdi bunlar, hatırlayabilir miyiz?
Yarım asrı aşkın bir süredir sektörde olan ve ürettiği ürünlerle kalite standardını yakalamayı başaran bir firma olarak, tüketicilerimizin bize duyduğu güvene teşekkür ediyoruz. Sadece bu sene değil bundan önceki senelerde de kalitemize ve firmamıza dair ödüller aldık ancak bu sene bizim için tüm ödüllerin toparlandığı bir sene oldu. 2011 yılı içinde Tüm Tüketicileri Koruma Derneği (TTDK) tarafından verilen Altın Marka ödülünü, Tüketici Akademisi tarafından verilen 2011 Kalite Ödülü’nü ve 2’nci Uluslararası Güvenilir Gıda Zirvesi’nde verilen Güvenilir Marka Ödülünü aldık. Ayrıca 2011 AB Kalite Ödülü’ne 2’nci kez layık görüldük. Maden suyu tüketim oranı her geçen gün artıyor. Meyve aromalı maden sularının da pazara girmesi ile maden suyu tüketimi daha da arttı. Sektörde meyve aromalı maden suyuna en son giren firma olmamıza rağmen, tüketicinin beğenisine sunduğumuz 6 farklı meyve aromalı çeşidimiz ile büyük beğeni topladık. Bu ödülleri almamızdaki en büyük etkenin, kalite anlayışımızdan taviz vermememiz, her zaman için doğal olanı doğal hali ile tüketiciye sunmaya çalışmamız olduğunu düşünüyoruz. Meyve aromalı ürünlerimizde bile yüzde 100 doğal meyve aroması kullanarak kalite ve lezzeti birleştirdik. Ayrıca Beypazarı Maden Suyu markasının diğer markalardan en önemli farkı, içeriğindeki mineral değerlerinin yüksek olmasıdır.

2012 yılı için planlarınız neler? Kısa ve uzun vadede neler hedefliyorsunuz?
Her şeyden önce maden suyu yararlı bir içecek olduğu için insan sağlığına olan önemi anlatılmalı. Bunun için maden suyu ve önemini olabildiğince anlatmaya çalışacağız. Ayrıca daha iyi hizmet verebilmek için kapasitemizi artırdık ve şu anda en yüksek dolum kapasitesine sahip firmayız. Her şeyin başı sağlık… Bu yüzden maden suyunu günlük yaşantıya katmak, sağlıklı ve uzun ömürlü olmak için gerekli. Tabii ki maden suyunu doğal olarak içmek önemli ama meyveli maden suyu tercihinde de doğal aroma ve doğal maden suyu kullanımı önemli. Öncelikli hedefimiz, kalitemizden ödün vermeden maden suyumuzu birçok tüketiciye ulaştırmak. 

Bu röportaj Market dergisinden alınmıştır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri