Bifa Bisküvi ciroda büyüdü

25 Ocak 2013 Cuma

Türkiye bisküvi sektörünün yenilikçi yüzü olma prensibiyle faaliyetlerini sürdüren Bifa, 2012 yılında bu anlayışının meyvelerini topladı. Bu dönemde ciroda 2011’e göre yüzde 24’lük büyüme kaydeden firma, yeni dönemde de pazara farklı lezzetler sunma iddiasında

bifa-biskuvi-ciroda-buyudu

Bifa Bisküvi Ar-Ge ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sedat Ünver, 2012 yılı üretim cirolarının 337 milyon TL’yi bulduğunu belirtti. Bu rakamı 2011 yılı cirolarıyla kıyaslayan Ünver, “2012 yılı ciromuz 2011’e göre yüzde 24 oranında arttı. Satışlarımızın artmasında başarılı yatırımlar, güçlü Ar-Ge departmanımız ve yeni ürünler sunmadaki başarımız etkili oldu. Yine müşteri ve tüketici memnuniyeti sağlamadaki kararlı çalışmalarımız, piyasa realitelerini dikkate alan gerçekçi planlamalarımız ve çalışan memnuniyetini önemsememiz başarımızda etkili oldu” değerlendirmesini yaptı.

Geçtiğimiz yılı yatırım anlamında da başarıyla geçirdiklerinin altını çizen Sedat Ünver, yılı 20 milyon TL’lik yatırımla kapattıklarının bilgisini verdi. Geçen yıl tüm ürün kategorilerinde kapasite artırımına yönelik yatırım yaptıklarını anlatan Ünver, “Kek alanında üst düzey teknolojiye sahip yatırımlar yaparak, pek çok yeni ürünü ürün portföyümüze kattık. Yeni dönemde de bu anlayışımız devam edecek ve firmamıza kapasite artış katkısı ve yeni ürün katkısı verecek sürpriz yatırımlarımız sürecek. Bu kapsamda 2013 yılında, 25 milyon TL’lik yatırım planlamamız mevcut. Sektörümüzdeki ülke ve dünya ticaretinden daha fazla pay alma, pazarın genişlemesine katkı verme, gelişerek büyümemize katkı sağlayacak yenilik geliştirme aktivitelerinin devam etmesi yönünde saydığımız hedeflere bu yatırımlarla ulaşacağız” diye konuştu.

“İç-dış dengesi kuracağız”
Bifa’nın ihracat çalışmaları hakkında da bilgi veren Ünver, kısa vadede ihracatın cirodan aldığı payı yüzde 50 seviyesine çıkarma hedeflerinin bulunduğunu söyledi. Bugün itibarıyla çikolata, bisküvi, kek, kraker ve gofret ürün gruplarında 500 çeşitten fazla ürünü, beş kıtada, 80 ülkeye ihraç ettiklerini anlatan Ünver, “İhracatımızı 2012 yılında bir önceki seneye göre, yüzde 36 oranında artırdık. Bu artışın 2013 yılında da sürmesini bekliyoruz” dedi. Bifa’nın 2012 yılında piyasaya sürdüğü yeni ürünler hakkında da bilgi veren Ünver, “Bu dönemde meyve dolgulu bar bisküvi, sos dolgulu çikolata kaplamalı bisküvi pasta, sos dolgulu çikolata kaplamalı kekler, dolgulu kekler, çeşitli lezzetlerde katlı kekler, özel susamlı pasta bisküvi ve özel gofretleri piyasaya sürdük. Yeni ürün çeşitlerimizi bu yıl içinde de piyasaya sunacağız” aktarımını yaptı.

Bisküvi sektöründe öne çıkan ürünler hakkında da görüşlerini paylaşan Ünver, artık pazarda doğal içerik ve besin değeri açısından zengin ürünlerin tercih edildiğini vurguladı. Ünver, “Yine çikolata, kek, bisküvi, karamel bileşenlerinin farklı kombinezonlarda kullanılarak, oluşturulduğu değişik lezzetlerin tüketiciler tarafından beklendiğini gözlemliyoruz” ifadesini kullandı.

“Pazara vasıflı ürünler girmeli”
Sektöre ilişkin değerlendirmelerine Türkiye’de kişi başına bisküvi tüketiminin Avrupa ile kıyaslandığında oldukça düşük kaldığı tespitini yaprak başlayan Ünver, bu durumu birçok unsurun etkilediğin anlattı. İnsanlarının alım gücü, tüketim alışkanlıkları, firmaların ürün ve üretim kültürleri, rekabet yapıları, tüketici bilinci, denetim mekanizmalarının işlerliği ve tüketicinin buna güveni gibi faktörleri sözü edilen unsurlar arasında sayan Ünver, tüketicinin pazara sunulacak vasıflı ürünlerle kazanılabileceğini dile getirdi. Firmaların inovatif ürünlerle pazar büyütücü rolüne girmesi gerektiğine işaret eden Ünver, şöyle devam etti: “Ayrıca ürünlerin daha besleyici hale getirilerek atıştırmalıktan öğün ikamesine gelebilme özelliğine sahip olması, denetim mekanizmalarının etkinleşmesi ile tüketici güveninin yükseltilmesi, kıyasıya rekabet içerik olarak zayıf ürün rekabetinden, içerik olarak vasfı gelişmiş nitelikli ürün rekabetine geçilmesi tüketim artışı sağlayacaktır. Bu konuda etkin sonuç alınması için sektörel bilinçlenme ve ortak stratejik eylem planları hazırlanması ve uygulanması gerekiyor.”

Sektörün sorunları nezdinde de değerlendirmelerde bulunan Ünver, yetişmiş insan gücündeki bölgesel eksiklik ve bu alandaki sert rekabet anlayışını önemli sorunların başında saydı. Yine uzun süren yatırım tedarikleri ve dışa bağımlılığın sektöre zarar verdiğini anlatan Ünver, makine teknolojisini üretecek yerli tedarik kaynaklarının sınırlı olmasını da eleştirdi. Rekabetin düzenli işlemesi için denetim mekanizmalarının iyi çalışması, bölgesel yetişmiş insan gücü sıkıntısının aşılması için özendirici ekonomik desteklerin verilmesi ve şehirlerin sosyalliğinin gelişmesine yönelik yatırımların yapılması gerektiğine dikkat çeken Ünver, “Makine ve ekipman teknolojisinin yüksek niteliklerle üretilebilir hale getirilmesi için de gerekli teşvik ve desteklerin yükseltilerek verilmesi ancak buna mukabil desteklerin yerinde kullanıldığının sıkı kurallara bağlanması gerekiyor” şeklinde görüş bildirdi.

Kaynak: KobidenGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri