BiM, dünyada “en hızlı büyüyen 10”da

04 Mart 2014 Salı

BİM, 2013 yılı mali sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Net satışları yüzde 20 artışla 11,8 milyar TL olan BİM’in mağaza sayısı da 2013 sonu itibarıyla 4 bine ulaştı. Böylece BİM hem ciro hem de mağaza sayısı bakımından Türkiye perakende sektör liderliğini pekiştirdi. Deloitte tarafından hazırlanan “Perakendenin Küresel Güçleri 2014” raporunda ise aralarında Apple ve Amazon’un da bulunduğu, en hızlı büyüyen 10 şirket arasında BİM 9’uncu oldu

bim-dunyada-en-hizli-buyuyen-10da

BİM, düzenlediği bir basın toplantısıyla 2013 mali sonuçlarını açıkladı. Buna göre, net satışlarını bir önceki yıla kıyasla yüzde 20 artışla 11,8 milyar TL seviyesine çıkartan BİM’in net kârı ise yüzde 24 artış göstererek 413 milyon TL oldu. BİM’in geçen yılki satışlarının yüzde 67,60’ını özel markalı ürünler, yüzde 21,60’ını markalı ürünler, yüzde 5,50’sini spot ürünler ve yüzde 5,30’unu BİM’e özel gramaj ve ambalajdaki ürünler oluşturdu.

Günde yaklaşık 3 milyon tüketicinin alışveriş yapmak için tercih ettiği BİM, 1 milyon 150 bin metrekare satış alanına, 500 bin metrekare depolama alanına sahip bulunuyor ve 2013 yılı sonu itibarıyla 23 bin 798 kişiye istihdam sağlıyor. Geçen yılın sonunda BİM’in mağaza sayısı da 4 bin oldu. BİM’in 2013’te yaptığı yatırımlar ise 245 milyon TL düzeyine ulaştı.

“Başarımızın sırrı organik büyüme modelimiz”
Toplantıda konuşan Galip Aykaç, perakende sektörünü değerlendirerek şunları söyledi: “2013 yılı perakende sektörü açısından satın almaların yoğun olduğu bir dönem olmuştur. Sektörde ilk beş perakendecinin pazar payları toplamı yüzde 15’i geçmediğinden sektör parçalı bir yapıya sahiptir. Bu parçalı yapı yüzünden birleşme ve satın almalar yoğun olarak yaşanmaktadır. 2014 ve daha sonraki yıllarda da birleşme ve satın almaların devam edeceğini öngörmekteyiz.”

Buna karşın BİM’in başarısının arkasındaki en önemli etmenlerden birinin uyguladıkları organik büyüme modeli olduğuna dikkat çeken  Aykaç sözlerini şöyle sürdürdü: “1995’te 21 mağaza ile başladığımız başarı yolculuğumuzda, geçen 18 yılda oluşturduğumuz kurum kültürünün muhafazası ve şirketimize duyulan sadakatin sürdürülebilir olması için organik olarak büyümeyi tercih etmekteyiz. Operasyonlarımızı banka kredisi kullanmadan iç kaynaklardan finanse etmemiz ve yabancı kur pozisyonumuzun bulunmaması piyasadaki olumsuz hareketlere karşı kırılganlığımızı azaltmaktadır.
Bugün sektör lideri olarak elde ettiğimiz başarının bir diğer önemli unsurunun ise çalışanlarımız olduğuna şüphe yoktur. Çalışanlarımız, tedarikçilerimiz, müşterilerimiz ve hissedarlarımızla beraber çıktığımız başarı yolculuğumuzda, sağlıklı büyümemizin sürdürülebilir olacağına inanıyoruz.”

“Yatırımlar devam edecek”
Toplantının devamında söz alan ve 2013’de elde ettikleri başarılı sonuçların, müşteri memnuniyetinin kendilerini çok mutlu ettiğini aktaran Haluk Dortluoğlu ise, 2014 yılında yurtiçinde ve dışında yatırımların süreceğini vurgulayarak şunları söyledi: “2014’te konsolide bazda 400 milyon TL’ye yakın yatırım yapacağız. Mağaza sayımızı 500 adet artırarak 4 bin 500’e çıkarmayı hedefliyoruz. 3 yeni bölge deposunu hizmete sokmayı ve 3 bin kişiye daha istihdam sağlamayı amaçlıyoruz. Son derece başarılı bir şekilde büyüdüğümüz Fas’ta 70 yeni mağaza açarak bu ülkedeki mağaza sayımızı 2014 sonu itibarıyla 234’e çıkarmayı planlıyoruz. Mısır’da da bu yıl 50 yeni mağaza açarak, yine yılsonu itibarıyla 85 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz.”

Dünya perakende listesinde 167’inci sırada
Dünyanın saygın danışmanlık kuruluşlarından Deloitte’un hazırladığı ve dünyada farklı sektörlerden en büyük 500 perakende şirketini sıralayan “Perakendenin Küresel Güçleri 2014”raporunda BİM listeye 167’inci olarak girdi. Aralarında Apple ve Amazon gibi devlerin de yer aldığı en hızlı büyüyen ilk 10 perakende kuruluşu sıralamasında ise BİM 9’uncu oldu. BİM ayrıca Brand Finance tarafından hazırlanan Best Retail Brand (En İyi Perakende Markası) 2013 sıralamasında 1,4 milyar ABD doları ile Türkiye perakende sektörünün en değerli markası oldu. Diğer sektörler de dikkate alınırsa, BİM Türkiye’nin en değerli 8’inci markası olarak yerini alıyor.

Türkiye BİMCELL’i çok sevdi
BİM’in mobil iletişim hizmeti BİMCELL, BİM kalitesi ve avantajını telefonlara taşıyarak büyümeye devam ediyor. Kullanıcı dostu tarifeleri ve hizmetleriyle dikkat çeken Bimcell pazardaki gücünü artırmaya devam ediyor. Bir yılda 650 bin abone kazanan Bimcell’in halen toplam 965 bin abonesi bulunuyor. 


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri