BİM: Satın almalara açığız

06 Mart 2013 Çarşamba

İndirimli perakende modelini Türkiye’ye getiren ve 3 bin 720 şubesiyle perakende sektörünün lideri konumunda bulunan BİM, 2012’yi yüzde 21 büyüme ile 9,9 milyar TL net satışa imza atarak kapattı. 2023’te Türkiye’nin perakende alanında uluslararası markası olmayı hedeflediklerini belirten BİM İcra Kurulu Üyesi ve CFO’su Haluk Dortluoğlu, “BİM olarak organik büyümeyi esas alsak da uygun koşulların oluşması durumunda satın alma da gerçekleştirebiliriz” açıklamasında bulundu

bim-satin-almalara-acigiz

Uğur TATLI

Perakende sektörünün önde gelen markaları arasında yer alan BİM, 2012’de satış gelirlerini yüzde 21 artırdı. 9,9 milyar TL net satışa imza atan, net karını 331,3 milyon TL’ye çıkararak yüzde 11 yükselten marka, 2013 için çarpıcı hedefler belirledi.

BİM’in 2012 yılı mali sonuçlarının değerlendirildiği toplantıda konuşan BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, “Türkiye'nin 2023'te dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmesi ve 2 trilyon dolar milli gelir elde etmesi hedefleniyor. Perakende sektörü ülkemizin bu hedeflere ulaşmasında lokomotif görevini üstlenebilir. Perakende sektörümüz sadece Türkiye'de yaşayan 75 milyon insanımıza değil, ülkemize uçakla üç saat mesafedeki ülkelerde yaşayan 950 milyon kişiye hizmet verme vizyonuna sahiptir. 2023'te Türkiye'nin 10 uluslararası markaya sahip olacağı, bunlardan ikisinin perakende sektöründen çıkacağı öngörülüyor. Bu iki markadan biri BİM olacak” ifadelerini kullandı.

Haluk Dortluoğlu: 2012’de yüzde 21 büyüdük
Yüksek kaliteli ürünleri düşük fiyatla sunarak büyümeye devam ettiklerini kaydeden BİM İcra Kurulu Üyesi ve CFO’su Haluk Dortluoğlu, “Geçen yıl yüzde 21 büyüme ile sektördeki liderliğimizi sürdürdük. Büyümemiz kârlı olmakla birlikte düşük fiyatlarımızı koruyabilmek için kâr marjımızı düşük tutuyoruz” diye konuştu.

Geçen yıl BİMCELL ile girdikleri mobil iletişim sektöründe tüketicilerden büyük ilgi gördüklerinin altını çizen Dortluoğlu, “Karmaşık paketler içermeyen, sade, ekonomik ve tüketici için bir katma değer ortaya koyan çözümler sunan BİMCELL, güçlü pazarlama ağı ve marka itibarı ile abone sayısını her geçen gün artırıyor. Şu an itibariyle 440 bin abonemiz bulunuyor. İlerleyen dönemlerde BİMCELL, önemli bir gelir kaynağımız olacak” tespitinde bulundu.

Mısır mağazası Nisan ayında açılıyor
Türkiye’de ortaya koydukları başarılı modeli yurt dışına taşıdıklarını anlatan Dortluoğlu, “2009 yılında girdiğimiz Fas’ta şu anda 116 şubemiz bulunuyor. 2013’te 50 şube daha açacağız. Fas dışında Mısır’da da şubeleşeceğiz, ilk şubemizi Nisan ayında açıyoruz. Mısır’daki şube sayımızı yılsonuna kadar 30’a yükseltmeyi hedefliyoruz” dedi. Mısır’da açılacak mağazalarla ilgili bilgiler de veren Dortluoğlu, “Türkiye’deki formatın uygulanacağı mağazada 600-650 arası ürün satışa sunulacak. Ürünlerin 500 kadarı Mısır’da üretilirken 100 kadarı Türkiye’den ihraç edilecek. Mısır’da üretilemeyen ürünler Türkiye’den karşılanacak” şeklinde konuştu.

2013’e büyük hedeflerle girdiklerini hatırlatan Dortluoğlu, “2013 yılında 270 milyon TL’lik yatırım yapacağız. 375 şube açarak 2 bin kişiye istihdam sağlayacağız. Ayrıca 2013’te 6 yeni bölge deposu açılışı gerçekleştirmeyi planlıyoruz” ifadelerini kullandı.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri