Bingo bulaşıkta yeni bir devre imza attı

14 Eylül 2012 Cuma

Bingo, yeni ürün serisiyle kadınları mutfakta yeni bir devre taşıyor. Kadınların bulaşık deterjanından beklentileri ile deterjanda yeni koku trendleriyle ilgili araştırmaların sonucunda, ürünlerini ve kokularını yenileyen Bingo, kadınlara “Seni Anlayan O” sloganıyla sesleniyor

bingo-bulasikta-yeni-bir-devre-imza-atti

Osmanlı’nın mutfak kültüründen eksik olmayan elma-tarçının otantik kokularını yeni ürününde buluşturan Yeni Bingo Dynamic Saray Mutfağı Bulaşık Deterjanı’nın lansmanı dün (13 Eylül) İstanbul Culinary Institute’de basın mensuplarının katılımıyla gerçekleştirildi. Hayat Kimya Ev Temizlik Ürünleri Kategori Pazarlama Müdürü Gülhan Eğilmez, Türkiye ev bakım sektöründeki gelişmeler, kadınların bulaşık deterjanından beklentiler, Bingo markasının yenilenen imajı, sloganı ve yeni ürün serisi ile ilgili açıklamalar yaptı.

Bingo’nun marka imajını 25’inci yılında kadının istediği yönde değiştirdiğini belirten Eğilmez, “Bingo olarak bu ürüne nasıl geldiğimizi de sizlerle paylaşmak isteriz. GFK ile 500 kadınla bire bir evlerde görüşerek; TNS ile de bin 500 kadının katılımı ile anket düzenleyerek yaklaşık 2 bin kadınla yaptığımız anket sonuçları bize hem kadınların temizlik anlayışları hem de kullandığı ürünlerin kendini nasıl hissettirdiği açısından ilginç sonuçlar verdi” diye konuştu.

Gülhan Eğilmez, lansmanda yaptığı konuşmada, Türkiye’de ev temizlik kategorisindeki gelişmeler ve Türk kadınının temizlik ilişkisi hakkında yaptıkları araştırmaları anlattı.  Eğilmez, “25’inci yılımızı kutlarken kendimizi de Türk kadınının beklentileri doğrultusunda yeniledik. Bingo olarak Türk tüketicisinin ne istediğini bilerek yeni ürünlerimizi daha da geliştirdik. Geçtiğimiz hafta yeni reklamlarımız vizyona girdi. ‘Zamane anneleri ve kızları’ konseptine devam ediyoruz. Yeni dönemde ikinci reklam filmimizde de genç ve başarılı sanatçı Hazal Kaya ve annesi Ayşegül Kaya, Bingo’nun yeni reklam yüzleri oldular. Ama asıl iddiamız ‘Sizi anlıyoruz…’ sloganımız. Çünkü biz öncelikle tüketiciyi anlayan ve ne istediğini bilen bir marka olarak yolumuza devam ediyoruz” dedi.

“Beni en az kocam anlıyor”
GFK ile 500 kadınla bire bir görüşme ve TNS ile bin 500 kadınla anket yöntemiyle; temizlik anlayışları ve “Seni anlayan kim?” konulu araştırmalar yaptırdıklarını belirten Eğilmez, Türk kadınının temizlik anlayışı ve “Sizi kim anlıyor?” sorusuna verdikleri yanıtları şöyle anlattı: “ Türk kadını için toz çamaşır deterjanları kategorisinde en önemli nokta leke çıkarma performansı. Kadınlar için temiz çamaşırlar beceriklilik göstergesi, gurur kaynağı. Çıkmayan lekelerin ‘pis kadın’ imajını çizmesine neden olacağı düşünülüyor. Bir de elbette temizliğin yanı sıra bulaşıkların ve mutfakların güzel kokusu ile temizliği vurgulaması. Türk kadını bulaşıklarının temizliğinin kokuyla da mutfaklarına yayılmasını istiyor. Türk kadını için temizliğin göstergesi koku. Hatta kokusunu beğendikleri ürünü biraz sulandırıp ocakta ısıtıp mutfaktaki kötü kokuları gidermek için kullanıyorlar. Ya da bir kapta ağzı açık bir şekilde banyoda bırakıyorlar. Bazı kadınların bulaşık yıkadıkları suya limon, parfüm koyarak bulaşıklarının kokusunu değiştirmeye çalıştıkları bile görülebiliyor.”

“Seni en çok kim anlar?” ve “Seni en az kim anlıyor?” soruları için ise ilginç bir profil ortaya çıktığını belirten Eğilmez, “Seni en çok kim anlar sorusuna kadınların yüzde 40 “komşum-arkadaşım”, yüzde 20’si kuzen-abla gibi eş yaşlarda akraba, yüzde 15’i ise annem diye yanıt verdi. Ancak bu rakamlarda en ilginç sonuç  “Seni kim anlamıyor?” sorusuydu. Kadınların yüzde 48’i kocam yanıtını verirken, yüzde 20’si babam-ağabeyim, yüzde 23’ü ise ergen düzeyindeki çocuğum diye yanıt verdi.”

Kadınlar çalışmaktan memnun
Eğilmez ankette çalışan kadın ve ev kadını kategorilerinde Türk kadınının kendisini nasıl anlattığı, beklentileri  ve hayalleri konusundaki sorulara verdikleri yanıt çerçevesinde ortaya çıkan verileri de paylaştı.

Eğilmez şu bilgileri verdi: “2 bin kadın üzerindeki ‘Seni kim anlar’ araştırmamızda ayrıca Türk kadınının kendisini nasıl tanımladığını ve nasıl bir hayali olduğunu da araştırdık. 700 çalışan kadın üzerinde yaptığımız araştırmada; kadınların yüzde 70’inin çalışmaktan mutlu olduğu yanıtını aldık. Çoğunluk çalışmayan kadının evde köreldiği, kendini bıraktığı, sıkıntıdan sürekli temizlik yaptığı ifade ediliyor.  Ankete katılanların yüzde 50’si çalışıyor olmanın  kadına toplumda bir yer ve saygı sağladığına yönelik soruya “evet yanıtı” verdi. Çalışan kadınların yüzde 30’u ise çalışmaktan mutlu olmadıklarını belirtirken, buna gerekçe olarak  hem iş hem de ev sorumluluğunun altında ezildiklerini belirttiler.”

Eşler ile iletişim kopuyor        
Ankete katılan bin ev kadının ise bir ailenin tüm işlerini üstlendiğinin ortaya çıktığını belirten Eğilmez, “Ev kadını ise çalışan kadınların tam aksine, ailede tüm işleri birinci derecede üstleniyor. Bu yöndeki soruya ev kadınlarının yüzde 75’i ‘evet’ yanıtı veriyor. Özellikle yaşı ileri kadın ev işlerini tek başına üstlenmekten yılmış durumdalar ve hayatı, sorumlulukları eşit paylaşmak en büyük hayalleri. Evli kadınların yüzde 50’den fazlası eşi ile iletişimi sorulduğunda ‘az’ yanıtını veriyor. Pek çok hanımın hayatında ‘eşi çok yakın değil’. Özellikle ileri yaş grubunun eşleri ile iletişimleri çok zayıflamış durumda ve bu durumdan mutsuzlar.”

Kadınlar takdir edilmek istiyor 
Ev kadınlarının yüzde 50’sinden fazlası için temizlik ve yemek konusunda takdir edilme ihtiyacı olduğunun görüldüğünü belirten Eğilmez, “Kadınların yüzde 60’ı yemek konusunda çocuklarının takdirini önemsiyor. Bu oranda eş yüzde 30 düzeyinde. Temizlik konusunda ise kadınların yüzde 65’i için arkadaş-komşu takdiri çok önemli. Yüzde 30’u ise anne-kayınvalide gibi aile büyüklerinin takdirini önemsiyor” dedi.

Kadınların hayali bile başkası için…
Kadınların hayallerinin temelini ise çocukları oluşturduğunu belirten Eğilmez, “Hayalleri genelde başkalarının üzerine, çocuğun okuyup iş güç sahibi olması gibi. Kendilerini ilgilendiren hayalleri olsa da pek çoğu bunları gerçekleştirecek imkanları olduğunu düşünmemekteler, biraz kaderci, kabullenici bir yanları var” dedi.

Anket sonuçlarına göre  Türk kadınının hayalleri için verdiği yanıtlar şöyle:
* Eşi ile hayatın yükünü eşit paylaşma: Yüzde 20
* Ev sahibi olma: Yüzde 40
* Para için eşinin “eline bakmama”/bir işlerinin olması ya da iş hayatına geri dönme: Yüzde 30
* Dünyayı, farklı ülkeleri gezme: Yüzde 10

Kadınlarla yapılan anketin sonucunda kadının kendini tarif ettiği kişilik ile hayal ettiği kişiliğin birbirinden çok farklı olduğunun ortaya çıktığını belirten Eğilmez, “Araştırmanın sonucunda kadının, özgür, her istediğini yapabilen, ekonomik olarak bağımsız,  kendine güvenen, başkaları tarafından dinlenen, fikirlerine önem verilen, toplumda söz sahibi, hem iyi bir kariyer sahibi hem aile sahibi olmak istedikleri ortaya çıkıyor. Ancak kendilerini tarif etmelerini istediğimizde ortaya çıkan profil çok farklı. Kadınlar, istekleri başkalarının isteğine bağlı, hayalleri bile genelde başkalarının üzerine olan, hayatını çocuklarına adanmış, ekonomik olarak bağımlı olarak karşımıza çıkıyor”  dedi.

Türk kadını bulaşık yıkarken stres atıyor
Araştırma çerçevesinde Türk kadınının bulaşık yıkama alışkanlıklarının da sorulduğunu belirten Hayat Kimya Ev Temizlik Ürünleri Kategori Pazarlama Müdürü Gülhan Eğilmez, kadınların yüzde 38’i için bulaşık yıkamanın bir terapi olduğunu tespit ettiklerini özellikle hoş kokulu bir bulaşık deterjanlarının aromaterapi etkisi yarattığını belirtiyor: “Kadınlarımız elde bulaşık yıkamayı çok tercih etmiyor ancak bazıları rahatlamak ve gerçek dünyadan uzaklaşmak için bulaşık yıkamayı tercih ediyor. Bu şekilde stres attıklarını ifade ediyorlar. Bu nedenle değişik kokular denemek onlar için terapilerinin bir parçası. Yıllardır kadınlar kendilerine sunulan ve temizliğin simgesi olarak yorumlanan limon varyantında farklılıkların peşine düşüyor. Lokal kokular içeren limon esanslı Çeşme Esintisi ve mandalina esanslı Bodrum Esintisi bulaşık deterjanlarımız bu veriler ışığında geliştirildi. Bu serimizde tüm kapaklarımız pompalı, ambalajlarımız ise otantik. Bulaşık deterjanlarını farklı pompalı kaplara boşalttıklarını tespit ettiğimiz kadınlar için zevklerine uygun ambalaj seçeneklerinin yer aldığı tamamı pratik kullanıma yönelik pompalı kapak bulunduran yepyeni bir seri geliştirdik. Bu nedenle Bingo Dynamic Bulaşık Deterjanı serinin raflardaki farklılığı kadar, Türk kadınının araştırmalarla tespit edilmiş beklentilerine yönelik geliştirilmiş olması da son derece önemli…”


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri