Bir Alman devi daha iflas etti

29 Temmuz 2013 Pazartesi

Almanya’da iki hafta önce iflasını veren yapı marketler zinciri Praktiker’e şimdi kardeş kuruluşu Max Bahr da eklendi

bir-alman-devi-daha-iflas-etti

Bugüne kadar başarılı bir satış grafiği çizen Max Bahr da iflasını istemesi şok etkisi yaptı. Aşırı derecede borçlanma nedeniyle nakit ödeme zorluğu çeken Max Bahr, bankalardan kredi alamadı. Firma bunun üzerine Hamburg İdare Mahkemesi’ne başvuru yaparak iflas için işlemleri başlattığı öğrenildi.

Dörte biri Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyaleti’nde olmak üzere Almanya genelinde 132 şubesi olan Max Bahr yapı marketler zincirinin 5 bin çalışanının bulunduğu açıklandı. Praktiker firması 2007 yılında Max Bahr’ı satın alarak, daha iyi bir imajla yapı market pazarında söz sahibi olmayı planlıyordu.

Ancak kar marjı yüksek bir şirket olarak lanse edilen Max Bahr’ın 2012 yılında 14,5 milyon euro, 2011 yılında toplam 20,9 milyon euro zarar ettiği ortaya çıktı. Şirketi satın alan Praktiker’in, geçtiğimiz yıllarda kendi şubelerini Max Bahr adıyla değiştirip piyasadaki yenilenme operasyonu da fayda etmedi. 2013 yılının ilk altı ayını Marx Bahr’ın yine büyük bir zararla kapattığı ortaya çıtı.

Kaynak: HürriyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri