Bir İtalyan devi daha satıldı

10 Temmuz 2013 Çarşamba

Finansal kriz nedeniyle ünlü markaların elden çıkarıldığı İtalya'da, dünyanın önde gelen kaşmir kumaş üreticisi ve hazır giyim markası Loro Piana da, Fransız LVMH'ya satıldı. 200 yıllık geçmiş olan Loro Piana'nın yüze 80'inin satıldığı, bu satışın 2 milyar euro'ya gerçekleştiği belirtildi

bir-italyan-devi-daha-satildi

Yıllarca gözde olan 'Made in Italy' markası, değerlerini kaybetmeye devam ediyor. Son yıllarda yabancılara satılan Valentino, Gucci, GF Ferre, Bvlgari, Fendi gibi dünyaca ünlü markalara Loro Piana da eklendi.

Dünyanın en büyük lüks ürün grubu olan, Fransız milyarder Bernard Arnault'un kurduğu LVMH (Moet Hemmessy Louis Vuitton), bünyesinde bulundurduğu markalara Loro Piana'yı da kattı. Daha önce Emilio Pucci, Fendi ve Bvlgari gibi İtalyan devlerini de alan LVMH, Cristian Dior, Dom Perignon ve Guerlain gibi markaları bünyesinde bulunduruyor.

2012 yılında 626 milyon euro ciro açıklayan Loro Piana'nın yüzde 80'inin 2 milyar euro'ya Fransız gruba satıldığı belirtilirken, şirketin 2013 yılını ise 700 milyon euro'yla kapatacağı öngörülüyor. Satışın ardından konuşan Berbard Arnault, şöyle dedi: "Loro Piana ile aynı değerleri paylaşıyoruz. Sürekli kalite arayışı içinde olan grubumuzun, büyük bir potansiyele sahip olan Loro Piana'nın geleceğine büyük katkı sağlayabileceğini düşünüyorum."

200 yıllık aile şirketi
Lor o Piana Ailesi, 1812 yılında İtalya'nın kuzeyindeki Biella vadilerinde iplik üretmeye başladı. 1924'te Pietro Loro Piana, kendi yün imalathanesini açtı ve markaya ismini verdi. 1940'lı yıllarda Franco Loro Piana, ürettikleri kumaşları uluslararası piyasaya ulaştırarak, markanın rotasını çizdi. Şu an şirketin başında olan 6’ncı nesil oğulları Sergio ve Pier Luigi Loro Piana'ya, "Her şeyi bir kenara bırakacağız, kalitenin peşinde koşacağız" dedi.

Yüksek kalite kumaş üretiminde uzmanlaşan marka, kaliteyi nihai tüketiciye ulaştırmak için 80'li yıllarda hazır giyim sektörüne de girerek, cirosunu ikiye katladı. Yün ve kaşmirlerden atkı, binicilik ceketleri, yatak çarşafı gibi çok çeşitli ürün yelpazesine ulaşan Loro Piana, ilk mağazasını 1995'te New York'ta açtı. Ardından Milano ve tük dünya kentlerine yayılan Loro Piana'nın şu an 130'un üzerinde lüks mağazası var.

Türkiye'de de mağazaları var
Loro Piana, Türkiye'deki ilk mağazasını 2007 yılında Nişantaşı'nda açarken bunu İstinye Park AVM takip etti. Sofistike müşterilerine ürünlerini sunan Loro Piana, Yeni Zelanda'dan Peru'ya kadar pek çok ülkeden ham yün ve kaşmiri, özel yöntemlerle dokuyor. Pek çok ünlü markanın kumaş tedarikçisi olan Loro Piana, Burma'nın göllerinde yetişen lotus çiçeğinin sapından da kumaş üretmeye başlamıştı.

Marka Batı kültüründe ilk kez kullanılan bu kumaşla, kendi terzilerinin el ürünü olarak kişiye özel dikimler de yapıyor. Marka, en iyi kaşmiri, merinos yünü ve vikunya tüyünü (devegiller familyasından) doğrudan üreticiden alıyor.

Kaynak: StarGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri