Bir satışın daha ardından!

10 Haziran 2016 Cuma

Perakende sektörüne danışmanlık ve eğitim hizmetleri veren tecrübeli isim Sinan Asılyazıcı, Migros’un Kipa’yı satın alma hamlesini Perakende.org için yorumladı. Asılyazıcı’ya göre bu satın alma Türkiye perakendesinin dinamiklerine hareketlilik kazandıracak

bir-satisin-daha-ardindan

Ülkemizin köklü ve önemli bir birikime sahip ulusal zincirlerinden olan Migros, stratejik bir hamle daha yaparak Tesco Kipa’yı da bünyesine kattı. Her şeyden önce her iki taraf içinde hayırlı olsun diyorum. Tesco Kipa için bu operasyon uzun zamandır konuşuluyordu. Zaman zaman açıklamalarda yapılmıştı.  Anımsatmak gerekirse TescoKipa’nın11 mağazası içinde Beğendik’le görüşmeler yapılmış ve olumlu neticelenmemişti.


Migros stratejik hamleleri uzunca bir zamandır yaptı ve yapacaktır da. Şok’ları sattı ama M Jet’leri satmadı. Gerek satıştaki kira endeksi açısından gerekse de düşündüğü format açısından bunları elinde tuttu ve sayısını arttırdı. Mağaza ve altyapı yatırımlarına devam etti. Anadolu grubu ile yaptığı satış elini güçlendirdi ve rahatlattı. Tesco Kipa hamlesi, hem alışveriş merkezleri açısından sayısını arttırdı hem de önemli sayıda mağaza sahibi oldu.


Ege bölgesinde dikkate değer ölçekte Kipa mağazası var. Geçtiğimiz dönemlerde de Tansaş’ın da format olarak ortadan kaldırılmış olduğunu da anımsatmak isterim. Hem işletim hem de lojistik ve diğer operasyonel faaliyetlerde düşünüldüğünde konuya birde bu açıdan bakmakta yarar görüyorum.
Tesco Kipa önemli yatırımlara imza atmış ve iyi bir alt yapıya sahip bir zincir. Kipa’nın kuruluşunda Ege bölgesindeki etkilerini anımsatmakta da fayda var. Uluslararası formatta olan Tesco’ya satışı da önemli etkiler kazandırmıştı kuruluşa. Ancak artık ulusal veya uluslararası olmak yetmiyor! 

 

Türkiye’de perakendecilik kendi dinamiklerini yarattı. Bu dinamikler artık yerel ulusal dinlemeksizin etki ediyor. Bunun önümüzdeki dönemlere de damga vuracağını düşünüyorum.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri