Birayı Asya’da Hollandalı satacak

20 Eylül 2012 Perşembe

Dünyanın en büyük üçüncü bira üreticisi Heineken, Asya’nın en büyük üreticilerinden Asia Pacific Breweries Ltd. (APB) şirketinin yüzde 39.7’sini 4.5 milyar dolara satın alarak, Fraser&Neave Ltd. (F&N) firmasının tamamını bünyesine geçiriyor. Heineken bu satın almayla birlikte Asya’daki bira pazarının yüzde 50’sine hakim olacak

birayi-asyada-hollandali-satacak

Tiger markalı biraları üreten Fraser şirketinin hissedarları 28 Eylül’de Heineken’in teklifini oylamak için bir araya gelecek. Uzun süredir devam eden birleşme süreci, Taili milyarder Charoen Sirivadhanabhakdi, Asyalı şirkete teklif sunmasıyla sekteye uğramış ve belirsizlik yaratmıştı.

Heineken, bu çalışmayla hızla büyüyen Asya bira piyasasında uzun zamandır ihtiyaç duyduğu paya kavuşmuş olacak. Hollandalı şirket şu anda APB’nin yüzde 46.75’lik hissesini elinde bulunduruyor.

40’tan fazla marka
APB’nin kontrolünü ele geçirmek, Heineken’in Tiger ve Bintag APB gibi bira markalarına sahip olması anlamına gelecek. Hollandalı bira üreticisi böylece Endonezya, Malezya ve Singapur’u içine alan bira pazarında öne çıkacak. Asia Pacific Breweries’in bünyesinde 30 farklı içecek ve 40’dan fazla marka yer alıyor. Bu markalar Asya’da 14 ülkede faaliyet gösteriyor. Şirket aynı zamanda bölgedeki bazı pazarlar için Heineken de üretiyor.

En büyük satın alma
APB’nin Hollandalı bira üreticisinin 2010’dan bu yana yaptığı en büyük satın alması olacağı ifade edildi. Heineken en son iki yıl önce Meksikalı bira üreticisi Fomento Economico Mexicano S.A.B’ın bira şirketini satın almıştı. Hollandalı banka ING’nin analistlerinden Gerard Rijk, anlaşmanın Heineken hisseleri için oldukça olumlu bir etki yaratacağını ifade etti.

Bira üreticilerinin pazar payları:
Anheuser-Busch InBev, 18.3
SABMiller, 9.8
Heineken, 8.8
Carlsberg, 5.6
China Resources Enterprise, 5.4
Tsingtao Brewery, 3.6
Modelo SA de CV, 2.9
Beijing Yanjing Brewery, 2.9
Molson Coors Brewing, 2.7
Kirin Holdings, 2.6

Şişesini değiştirecek
Heineken yeşil şişesinde değişikliğe gidiyor. Uzun süredir bira piyasasında kan kaybeden Heineken, ABD’de sattığı bira şişelerinin tipini değiştirerek pazardaki yerini sağlamlaştırmayı hedefliyor. Heineken’in yeni şişeleri eskisine göre daha ince olacak ve şişenin boğaz kısmı uzayacak. Yeni şişelerin bu hafta New York’daki bar ve lokantalara gelmesi bekleniyor. Yeni şişeler Ocak itibarıyla tüm dünyaya da sunulacak. Heineken, 1933’te ABD limanlarındaki içki ithalatı yasağının kalkmasıyla ülkeye giren ilk yabancı şirket olma özelliği taşıyor.

Kaynak: HürriyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri