Birkenstock’un Türkiye satışı 150 kat arttı

27 Ağustos 2012 Pazartesi

Ünlü Alman marka Birkenstock’un son yıllarda en çok büyüdüğü pazarlardan biri Türkiye oldu. Heidi Klum’dan Bill Clinton’a, Johnny Depp’ten Madonna’ya pek çok ünlü ismin kullanımıyla moda haline gelen ortopedik terlikler, Türkiye’de yıllık 150 bin çift satış rakamına ulaştı

birkenstockun-turkiye-satisi-150-kat-artti

Markanın Türkiye temsilcisi olan Form Medikal’in sahibi Nazım Betin, markayı 1987’de Türkiye’ye getirdiklerini belirterek, “Birkenstock aslında ayak sağlığına yönelik medikal bir ürün. Ayak anatomisine en uygun şekilde geliştirilmiş. Basınç noktaları eşit olarak tüm tabana yayılıyor ve ayağın biyomekanik hareketleri doğal olarak destekleniyor. Başlangıçta yalnız eczanelerde ve sağlık nedeniyle talep edenlere satılıyordu. 1995’te Bill Clinton sabo modelini giydi. Bunu ABD’li ünlüler takip etti. Heidi Klum ve Bon Jovi’nin de Birkenstock’a koleksiyon hazırlamasından sonra moda oldu. Son 5 yıldır Türkiye’de de çok yüksek rakamlara ulaşıldı” dedi.

“Koç ve Sabancı da alıyor”
İlk birkaç yıl, senede yalnız bin çift satabildiklerini ifade eden Betin, “2011’i ise 150 bin çiftle kapattık. Bu yıl 200 bini geçeriz. Başlarda reçeteyle satılan, insanların kaba bulduğu için ağlayarak aldığı ve giymek istemediği terlikler bugün ünlülerin ayağından çıkarmadığı bir trend” diye konuştu.

Markanın ünlü Türk fanları arasında Ajda Pekkan, SinemKobal, Azra Akın’ın da bulunduğunu kaydeden Betin, şöyle devam etti: “Esas Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Sabancı ve futbolcu Emre Belözoğlu, Kanyon mağazamızın müdavimlerinden. Belözoğlu’nun birkaç çift birden aldığı olur. Koç
Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç da yine şoförünü gönderip alışveriş yaptırır. 6 ay kadar önce de Şaşkınbakkal mağazamıza Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın korumaları gelerek kendisi ve eşi için terlik aldı.”

Kıvanç’ın giydiği beyaz yok sattı
Bağdat Caddesi, Kanyon, Nişantaşı’nda mağazaları bulunduğunu, Deriden ve Boyner’de de satış yapıldığını belirten Betin, 2013’te Akasya, Zorlu Center ve İstiklal Caddesi’nde mağaza açmak istediklerini söyledi. Betin, şu an en çok satan renklerin beyaz ve siyah olduğunu ifade ederek, Kıvanç Tatlıtuğ, 2 yıl önce beyaz Gizeh giymişti. Ondan sonra beyazın satışları yüzde 60 arttı.
Siyah ve beyaz yok satıyor” dedi.

Yüzde 70’i parmak arası modeli seçiyor
Birkenstock’un üretiminin Almanya’da ve bir kısmının da İspanya’da yapıldığını ifade eden Nazım Betin, markanın 83 ülkede satıldığını, Türkiye’nin en iyi satışı yapan 12’nci ülke olduğunu söyledi.  Betin, “Bu sıçrama 2 yılda oldu. Ondan önce ilk 30’a girebiliyorduk. Hedef en geç 5 yılda ilk 5’e girmek. Potansiyel kuvvetli. Satışlar da hızla artınca bu yıl ayakkabı koleksiyonunun Türkiye’ye gelmesine karar verildi. Birkenstock’un Türkiye’deki satışlarının yüzde 70’i parmak arası denen Gizeh modeli. Önce yazlık modellerle insanları alıştırdık. Şimdi aynı rahatlıkta ayakkabı sunacağız. İlk yıl satıştan yüzde 10-15 pay alır. Bunu yüzde 40’lara çıkarmak istiyoruz” dedi.

Ortalama fiyatı 179 TL
1774’te küçük bir Alman kasabasında ayakkabıcılığa başlayan Johann Adam Birkenstock’un temellerini attığı marka, 83 ülkede satılıyor. Terlik fiyatlarının 139 TL’den başladığı ve ortalama 179 TL olduğu Birkenstock’ta özel tasarımlar 495 TL‘ye kadar çıkıyor. Çizme ve ayakkabılar 349 ve 479 TL olacak.

Kaynak: Menekşe Ataselim / HT Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri