BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde Migros devrimi

27 Ekim 2016 Perşembe

Migros Ticaret AŞ, “BİST Sürdürülebilirlik Endeksi”ndeki şirketler arasında yer alarak üç yıl üst üste listeye giren tek perakendeci oldu

bist-surdurulebilirlik-endeksinde-migros-devrimi

Kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst düzeyde olan 43 şirket arasında tarafsız bağımsız kriterlerle ölçümlenerek, ‘BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne girmeye hak kazanan Migros’un yer aldığı endeks, şirketlerin küresel ısınma, biyoçeşitlilik, doğal kaynakların verimli kullanımı, su kaynaklarının azalması, iş sağlığı ve güvenliği, istihdam, tedarik zinciri, şirket kurumsal yönetişimi, sağlıklı ve iyi yaşam önceliği gibi Türkiye ve dünya için önemli olan sürdürülebilirliğe ilişkin meselelere nasıl yaklaştıklarını ortaya koyuyor. Endeks ayrıca, faaliyet ve kararlarının bağımsız kriterlerle ölçümlenerek şirketlerin çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim sorumluluklarını ve bunların performanslarını kamuoyuyla şeffaf bir şekilde paylaşılmasını baz alıyor.


Migros Ticaret AŞ, son beş yıldır sürdürülebilir çalışma süreçlerinin tek bir noktadan koordinasyonu için şirket bünyesinde, üst düzey yöneticilerinin başkanlık yaptığı “Sürdürülebilirlik Komitesi” oluşturdu. Sürdürülebilirlik komitesi, şirketin bütün fonksiyonlarını içeren sürdürülebilirlik, verimlilik, doğal kaynakların kullanımı gibi sürdürülebilir tüm değerlerin somut kriterler ile ölçülüp değerlendirilmesini sağlıyor. Endekse üçüncü kez giren Migros, sektöründeki sürdürülebilirlik yaklaşımı ile de perakende sektörüne öncülük etmeye devam ediyor.


Migros, Consumer Goods Forum’un 27-28 Ekim günlerinde Paris’te ilk kez gerçekleştireceği “Sürdürülebilir Perakende Zirvesi”ne Türkiye’den tek temsilci olarak katılacak. Migros bu zirvede, çalışanları ve müşterileri için gerçekleştirdiği iyi yaşam konusundaki örnek uygulamalarını dünyanın önde gelen üreticileri ve perakendecileri ile paylaşacak.


Ayrıca Migros, 2015 yılında ilk kez CDP’ye yaptığı raporlamada almış olduğu notunu 2016 yılında Carbon Disclosure Project’te (CDP) de sürdürülebilirlik çalışmalarıyla büyük bir ivme yakalayarak, ‘D’ den ‘A-‘ ye çıkardı. Şirketler, Uluslararası bir kuruluş olan CDP (Carbon Discloure Project) İklim Değişikliği Platformuna, iklim değişikliği üzerindeki dolaylı ve doğrudan etkilerini azaltmak üzere yaptıkları çalışmaları yıllık olarak raporlamakta ve bu raporlar Uluslararası CDP komitesi tarafından notlanmakta.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri