Bizce Yağ ihracatta birinci sırada

02 Ocak 2014 Perşembe

Gaziantep’ten ihracat yapan ve Türkiye bazında 61’nci sırada ve sektörde birinci sırada yer alan Kadooğlu Yağ Sanayi, ihracat ödülünü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı. Ar-Ge çalışmalarının önemine değinen Bizce Yağ Satış Müdürü İbrahim Halil Beydüz, “Gelecek için yatırımlarımız arasında en büyük payı Ar-Ge yatırımlarımız alıyor” diyor

bizce-yag-ihracatta-birinci-sirada

Caner Kolağasıgil

Bizce Yağ’ın kuruluş hikayesini okuyucularımızla paylaşır mısınız?
2007 yılında 550 ton/gün yağ işleme kapasitesi ile Gaziantep 4’ncü organize sanayi bölgesinde kurulan Kadooğlu Yağ Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Türkiye’nin en büyük sıvı yağ üreticilerinden biri olma yolunda adım attı. Kadooğlu Grup bünyesinde yer alan Kadooğlu Yağ Sanayi, kendi sektöründe dünya lideri olarak gösterilebilecek İsveç firması olan Alfa Laval ile rafineri, vinterize, bleaching ve deodorize ünitelerini kurdu ve en son teknolojinin gereksinimlerini full otomasyon sistemi çerçevesinde uygulamaya aldı. Kadooğlu, Türkiye’de hem üretim teknolojisinde, hem ambalaj dizaynında, hem de ürün çeşitliliğinde olmak üzere sektörün tüm alanlarında yenilikleri takip ederek bünyesinde yer veren bir kuruluş olarak sektörde yerini aldı.

Yeni ürünleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Ürün portföyümüzde şu an ayçiçeği ürün gamında tüm gruplar yer alıyor. Mısır ve margarin üretimlerimizle 2014 yılı Ocak ayında ürün gamımızı genişletmeyi hedefliyoruz. Sektörün ve piyasanın ihtiyaçları doğrultusunda planlamalar yapıyoruz. Özellikle akılcı olan taleplere göre arzın şekillenmesi sağlanıyor. Mevcut yapılanmamız ve teknolojik donanımımız da buna paralel şekilleniyor. Eğer Türkiye’deki pazar bizden çok farklı bir ürün gamında talepte bulunsa, Türkiye şartlarında en hızlı reaksiyonu biz gösteririz.

Üretim aşamalarında ne gibi uygulamalar var?
Prosesisimiz genel olarak 4 adımda şekilleniyor. Bunları açıklamak gerekirse cold nötralizasyon, ağartma prosesi, vintrenizasyon ve deodorizasyon olarak gösterebiliriz.  Bu adımlar tamamlandıktan sonra başarılı bir sonuç ortaya çıkıyor. Cold nötralizasyonda ham yağların asit şartlaması yapılıp nötralizasyon işlemi yapılarak 10 derece santigradın altında soğutularak 24 saat dinlendirilerek karıştırılması ve soap stock’ın separatörle ayrıştırılması sonucu proses gerçekleşiyor. Bu amacı gerçekleştirmek için PX 110 seperatör kullanılıyor. Ayrıca bu proses sonucu vaksların yüzde 80′i, fosfatidlerin tamamı ve serbest yağ asitleri yağdan tamamen uzaklaştırılıyor. Ağartma prosesiyle yağlardaki ağır metalleri, 100 ppm civarında yağda kalması muhtemel sabunların alınması ve yağın renginin istenen değerlere getirilmesi sağlanıyor. Ayrıca zamkımsı maddeler ve renk maddeleri de bu işlemle yağlardan uzaklaştırılıyor. Bu proses 85 – 100 derece santigrat arasında asit aktive ağartma toprakları ile yapılıyor. Prosesin etkinliği sitrik asidin sinerjist etkisiyle de artırılıyor. Ağartma prosesinden çıkmış yağların 4°C civarında soğutularak diatome topraklarla vaksların tutulması ve filtrasyonla bu yağlardan vaksların uzaklaştırılması sonucu Vinterizasyon proses gerçekleştiriliyor. Alfa Laval’ın geliştirdiği ‘Soft colon’ diye adlandırılan deodorizasyon sistemi ile fabrikamızda deodorizasyon işlemi (koku giderme işlemi) yapılıyor. Bu proses seçimli bir deodorizasyon işlemi olup özellikle E Vitamini açısından zengin olan Ayçiçek yağından E vitamininin kalmasını (daha az uzaklaşmasını sağlayan) sağlayıcı özelliğe sahip. Fabrikamız da tüm bu prosesler bir ‘Cascada’ program üzerinden mikroişlemci bilgisayar sistemiyle el değmeden tamamen otomatik olarak gerçekleştiriliyor.

Güç odaklı bir toplumda yaşıyoruz

Türkiye’de büyümeyi gerçekleştirirken nasıl bir strateji uyguladınız?
Büyüme bizim için çok zorlu bir yolculuk sonrası şekillenen bir resim oldu diyebiliriz. Çok ciddi üreticilerin olduğu dev bir pazara girmek ve bu pazarda devlerin önünden tabiri caizse paylarını almak bizim için çok da kolay olmadı. En büyük silahımız süreklilik duygusu oldu. Kapıdan giremediğimiz yerlerde bacaya yönelmek için hiç düşünmedik. Tabii tüm bireysel çabaların ardında, bir de arkamızda grubun rüzgarını aldığımızı da belirtmeden geçemem.  Güç odaklı bir toplumda yaşıyoruz. Gücünüzün nedenli olduğu ve bazen belirleyici olabiliyor. Enerjiden akaryakıta, gıdadan inşaata birçok sektörde devasal yatırımları olan ciddi bir güçten bahsediyoruz. Yani en büyük gücümüzü Kadooğlu Grup’tan alıyoruz. Sonuç olarak söylenecek en doğru şey, sanırım gücü doğru kullanmaktan geçiyor. Umarım bizde bunu doğru yapmışızdır ve yapmaya devam ederiz.

Kaç ülkeye ihracat yapıyorsunuz?
30’u aşkın ülkeye ihracat yapan bir organizasyon halindeyiz. Ve yeri gelmişken belirtmek isterim ki, ihracatta, geçtiğimiz yıl sektörde Türkiye birinciliği yaşadık. Konuya ilişkin ödülümüzü de Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan’dan Genel Müdürümüz Celal Kadooğlu aldı. Açıkçası bizim için büyük bir gurur ve onur oldu. Çalışmalarımıza aynı şekilde devam edeceğiz. Başarıları kazanmaya devam ettikçe yaptığımız işin ne kadar değerli olduğunu anlıyoruz. Bunu sürdürülebilir duruma getirmek için daha çok çalışmalıyız. Projelerimizi ve hedeflerimizi buna göre kurmaya çalışıyoruz.

Dış pazar ile Türkiye pazarı hakkında ne gibi farklılar var?
Dış pazar ile iç pazar arasında çok farklılık var. Kimyası doğaları her şeyi birbirinden farklı iki ticaret şeklindedir. Açıkçası dış pazardaki karlılıkları ve tonajları iç piyasada bulmak günümüz ticaretinde zor gibi duruyor. Bizim inancımız asıl geleceğimizin uzun vadede iç piyasada olduğudur. Şöyle de özetlenebilir bu resim, bazen dışarıda kazanıp içerde yersiniz. Bu ticaretimizin olmazsa olmaz bir parçasıdır. Tüketicilerimizin bizleri takdir edeceği günleri büyük bir inanç ve sabırla beklemeye devam edeceğiz.

Firmanızın gelecek için yatırım planlaması nedir ve sektörün geleceğini nasıl yorumluyorsunuz?
Gelecek için yatırımlarımız arasında en büyük payı Ar-Ge yatırımlarımız alıyor. 2013 yılı başında yönetim kurulumuz tarafından alınan ve uygulamaya geçilen kararlar doğrultusunda zaten yeterli seviyede olan teknoloji düzeyimizi yeni yatırımlarla inovatif girişimlere dönüştürmeyi arzu ediyoruz. Bu işte farkı yaratan yeniliklere adaptasyonunuz ve teknolojik donanımınızı sürekli ve yeterli halde tutabiliyoruz. Bu konuda gerekeni yapmak öncelikli hedefimiz. Bana göre sektörün geleceğinde de bu durum en büyük belirleyici olacak. Gerçeklerle yüzleşmek için yarını beklemeden bugün ne yapabiliriz yoğun bir şekilde düşünüyoruz. İyiler her zaman kazanır. Başarının tesadüfle ilişkisi olamayacağı açık ve nettir.


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri