“Bizler birer sanatçı gibiyiz”

07 Ekim 2014 Salı

Perakende sektöründen insan manzaraları sunduğumuz röportajlar dizimizin altıncı konuğu Özhan Marketler Zinciri Eğitimciler şubesi Kasa Şefi Canan Vurgun. Vurgun’la mesleği ve perakende sektörüne dair sohbet ettik

bizler-birer-sanatci-gibiyiz

Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU

Ne zamandır Özhan’da kasiyer olarak çalışıyorsunuz? Bu işi seçme nedenleriniz neler?
15 yıldır Özhan Marketler Zinciri’nde çalışıyorum. Özhan Market’in çocukluğumdan beri müşterisiydim, personelin çok sıcak güleryüzlü ve samimi olması, işverenlerimizin de personeline değer veren, onların tüm sorunlarıyla ilgilenen, fikirlerini önemseyen bir kurum olduğunu görmem bu işi seçmemdeki en büyük etkenlerden biri oldu.

Görev tanımınız içinde neler yer alıyor? Bir gününüz nasıl geçiyor?
İlk işimiz olarak eksiksiz bir şekilde kasalarımızı açar, kasa ve etrafındaki araç ve gerçlerimizi kontrol eder, düzenli ve tertipli bir şekilde işimize başlarız. Görev tanımımın içerisinde kasa ve çevresinin tertip ve düzenini sağlamak, kasa araç ve gereçlerini (zımba, hesap makinası, pos rulosu, kasa rulosu) temininde bulunmak, kasalara bozuk para temini yapmak, kasiyerlerin temiz ve bakımlı olmasını sağlamak, X ve Z raporlarını almak, kasiyerlerin, yemek ve çay saati düzenlemelerini yapmak, haftalık çalışma listelerini hazırlamak, iptal anahtarının sorumluluğu, kasiyerlerin fiş ve satır iptallerini yapmak, aylık olarak +,-‘lerin raporlarını yapmak, tutar indirimlerini ve unutulan ürünlerin takibini yapmak, kasalarda oluşan arızaları ilgili birimlere iletmek, pos cihazlarda oluşan arızaların bankalarca giderilmesini sağlamak, müşteriden eksik ya da fazla çekimlerin, bulunması sağlamak, mağazalarda başlayan kampanya ve indirimleri, kasiyerlere bildirmek, müşteri şikayet ve isteklerini amirlere iletmek, yeni başlayan personele mağazayı ve işyeri kurallarını öğretmek yer alıyor. Perakendecilik sektöründe zaman çok hızlı geçiyor. 15 yıldır çalışmama rağmen sanki dün işe başlamış gibiyim. Hergün yaptığımız işler aynı olsa da, hiç bir gün canım sıkılmadan, yaptığım işten bıkmadan, canlı ve aktif olan bu sektörde çalışıyorum. Müşterilerimiz artıyor, ürünler değişiyor, hep bir yenilik ve koşuşturma içinde günlerim geçiyor.

İşinizin püf noktaları nedir?
Öncelikle, iyi bir dinleyici olmak ve sorun çözme becerisine sahip olmak gerekiyor. Bizim işimiz müşteri memnuniyeti, müşterilerimizi mutlu bir şekilde uğurlamak ve bir dahaki sefere yine bizi tercih etmelerini sağlamak.

İyi bir kasiyerde olması gereken özellikler neler?
İyi bir kasiyerin birçok özelliğinin olması gerekir. Öncelikle güvenilir, sorumluluk sahibi, güler yüzlü, temiz, düzenli, bakımlı, sakin, anlayışlı, sabırlı olması ve ellerini çok güzel kulanması gerekir.

İşinizin zorluklarından ve güzel yönlerinden bahseder misiniz?
Bizler birer sanatçı gibiyiz; her ne olursa olsun, üzüntü ve sıkıntımızı müşterilerimize yansıtmamamız gerekir. Her ne kadar zor olsa da, bunu başarmak bizim için bu işin en zor kısmı. Müşterilerimizle arkadaşlıklar kurmak, onların ailesinden biriymiş gibi olmak, yeni insanlar tanımaksa bu işin en güzel yönlerinden biri.

En çok karşılaştığınız müşteri sorunları neler? Bize unutamadığınız bir anınızdan bahseder misiniz?
Marketimizin satış potansiyelinin çok, mağazamızın küçük olması ve bizim yok satmamak için bazı düzenlemeler yapmamız reyon aralarında sıkışıklıklara sebebiyet veriyor. Bu bazen sorun olabiliyor.

Perakende sektörüyle ilgili neler söyleyebilirsiniz? Önerileriniz var mı?
Perakendecilik, üreticiler ve müşteriler arasındaki ileşimi sağlayan araçtır. Değişik ve yaratıcı fikirler bulmak, bu sektörün en önemli unsurlarından. Yeniliklere açık, değişken yapısını süreki kendimizi değiştirerek ve geliştirerek bu sektörde örnek bir öncü olmak en büyük hedefimiz.


Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri