Bu fuar Etiyopya’nın gıda ve endüstri ihtiyacını karşılıyor

25 Ekim 2017 Çarşamba

Etiyopya, Türk girişimcilerin son dönemde tarım başta olmak üzere en çok yatırım yaptığı bölgelerden biri haline geldi. Son dönemde gıda üretiminde oldukça önemli bir yol kat eden Etiyopya’nın, Türkiye’nin de aralarında olduğu dünyanın pek çok ülkesinden yatırım talebi görmesinin nedeni ise üretimin endüstriye dönüşememesinden kaynaklanıyor

bu-fuar-etiyopyanin-gida-ve-endustri-ihtiyacini-karsiliyor

Afrika kıtasının en büyük 2’nci ülkesi konumunda olan Etiyopya’da, Addis Agrofood Tarım, Tarım Makineleri, Gıda, Gıda Teknolojileri ve Paketleme Fuarı, Ladin Grubu ev sahipliğinde düzenlenecek. 8–11 Aralık 2017 tarihleri arasında 5’incisi gerçekleşecek olan fuara, 2016 yılında milli katılım gösteren Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkeleri gibi birçok ülkeden katılım sağlanıyor. Bu sene ise bu taleplerin 2 katına ulaşması bekleniyor. Geçmiş dönemlerde fuara katılan firmalar arasında Big Dutchman, Bosch Packaging, Hellmann Poultry, Hunter Industries, MySilo, Melinvest, Nuh’un Ankara Makarnası, Silos Cordoba, Tetra Pak ve Tamek dikkat çekiyor.

 

Fuar bölgenin gıda ve endüstri ihtiyacını karşılıyor

Tarım ve gıda endüstrisinin eksik olduğu bir tarım ülkesi olan Etiyopya’da düzenlenecek olan ve tarımda yenilikçi çözümlerin sunulacağı Addis Agrofood & Pack Fuarı’nın Afrika bölgesinin gıda talebini karşılayacağı bekleniyor. Etiyopya hem açlıkla savaşan hem de çok yüksek miktarlarda gıda ithalatı yaparak geçimini sağlayan bir ülke konumunda olduğundan bu durum uluslararası şirketler için oldukça iyi bir iş fırsatı anlamına geliyor. Türk şirketler de Addis Agrofood& Pack Fuarı ile bu pazarı tanıtıyor ve yeni ihracat kapılarını açma imkânı buluyorlar.

 

2016 yılında Türkiye’den Etiyopya’ya 404 milyon dolar ihracat gerçekleşti

Etiyopya Ulusal Afet Risk Komisyonu ve Birleşmiş Milletlere bağlı kuruluşlar ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte hazırlanan İnsani İhtiyaç Raporu’na göre, 2017 yılı itibariyle 90 milyonluk nüfusa sahip Etiyopya’da gıda yardımına ihtiyaç duyan insan sayısı 8,5 milyona ulaştı. Açlıkla mücadele eden Etiyopya’da gıda üretimi bulunmasına rağmen, nüfusun kalabalık olmasından dolayı üretim yetersiz kalmakta ve 22 milyar dolar gibi yüksek miktarlarda gıda ithalatı yapılmakta. 2016 yılı itibariyle Türkiye’den Etiyopya’ya gerçekleşen ihracat ise 404 milyon dolar olarak kaydedildi.

Avrupa Birliği ile Ekonomik Ortaklık Anlaşması ve COMESA üyeliği sayesinde 400 milyon tüketiciye gümrüksüz erişim sağlanan Etiyopya’da aynı zamanda iş gücünün yüzde 85’i de tarımda kullanılıyor. İhracatın yüzde 84’ünün de tarım ihracatı olduğunu hesaba katıldığında Etiyopya, gıda işleme sanayinde, makine–ekipman ve üretim teknolojileri, genel olarak yenilenmeye ve yüksek teknolojiye ihtiyaç duyuyor. Addis Agrofood& Pack Fuarı da tam bu noktada devreye giriyor. Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri