Bücürük Tekstil, iflas erteleme istedi

19 Temmuz 2013 Cuma

Türkiye’nin en büyük çocuk giyim markalarından Bücürük, içine düştüğü mali zorluğu aşamayınca mahkemenin yolunu tuttu. Şirket, mahkemeden iflas erteleme talebinde bulundu

bucuruk-tekstil-iflas-erteleme-istedi

Mahkeme, 23 milyon lira borcu bulunan şirkete iki kayyım atadı. Bücürük Tekstil Genel Müdürü Hakan Kavaklı, nakit sıkıntısına düştüklerini ifade etti. 150 kadar mağazada ürün satışı yapan Bücürük, 2 yıl önce yabancı bir fonla ortaklık yapmıştı.

Çocuk giyim sektörünün en büyük markası Wenice Kids’in geçtiğimiz mart ayında iflas etmesi ile birlikte, sektörün bir diğer önemli oyuncusu Bücürük öne çıktı.

Cirosu 45 milyon lira
İrlandalı özel sermaye fonu Kerten ile ortaklık yapan Bücürük (Bücürük Tekstil Sanayi ve Ticaret AŞ), hızlı büyüme stratejisini esas aldı. Ancak şirket kısa bir süre içinde mali zorluğa düştü. Şirkete hacizlerin gelmemesi, faaliyetlerin devam edebilmesi için iflas erteleme seçeneği masaya yatırıldı. Şirket avukatları geçtiğimiz günlerde iflas erteleme istemi ile Bakırköy Ticaret Mahkemesi’ne başvurdu. Başvuru dilekçesinde şirketin piyasaya 23,4 milyon lira borcu bulunduğu kaydedildi. 267 kadar çalışanı olduğu ifade edilen şirketin yıllık 3 milyondan fazla ürünün üretildiği kaydedildi. Şirketin 2012 yılsonu cirosu ise 45 milyon lira.

İki kayyım atandı
Başvuru dilekçesinde, şirketin mali zorluğu düşüşü için de çeşitli nedenler sıralandı. Buna göre, Şubat 2011’de yabancı fon ile yapılan ortaklık sonrası hızlı büyüme stratejisi geliştirildi. Ancak beklenen satışlar elde edilemedi; giderler ise arttı. Üretim maliyetlerindeki artış da, sıkıntı yaşanmasının bir diğer gerekçesi olarak sıralandı.

Tedbir kararı bekleniyor
Mahkeme 15 Temmuz’da aldığı ara kararda Mehmet Hanifi Ayboğa ve Ayhan Alkan’ı kayyım olarak atadı. Mahkemenin, şirketin talep ettiği tedbir istemine ilişkin kararını ise önümüzdeki günlerde vermesi bekleniyor. Tedbir kararının çıkması ile birlikte Bücürük alacaklılara karşı korumaya alınmış olacak.

Kredide sorun çıktı
Bücürük Tekstil Genel Müdürü Hakan Kavaklı, nakit akışında sorun yaşadıklarını kaydetti. Banka kredilerinden birinin son anda verilmemesi nedeni ile sıkıntı yaşadıklarını aktaran Kavaklı “Bücürük önemli bir değer. Ortaklar (Ünal kardeşler-Kerten) işten vazgeçmiş değil. Ortakların iradesi bizim için önemli. Bir tür yol kazası yaşadık. Kuşkusuz genel ekonomi açısından zor bir dönem… Banka kredilerimizden biri son anda iptal edildi. Bu beklenmedik bir durumda. Ancak tedbirlerimiz var. Üretimde de bir sorun yok. Sezona hazırlıklıydık zaten.”

Yüzde 48’i yabancı fonda
Bücürük’ün yüzde 52 hissesi Kenan ve Rafet Ünal kardeşlerde, yüzde 48’i ise İrlandalı özel yatırım fonu Kerten Private Equity'e ait. Kerten ile şubat 2011’de yapılan ortaklık ile birlikte, Bücürük’ün yurt içi ve yurt dışı büyümesine ağırlık verileceği kaydedilmişti. Hali hazırda 150 kadar mağazada ürünleri satılan Bücürük’ün 32 mağazası bulunuyor. Yurt dışında bulunan satış noktası ise 28. Yabancı fon ile ortaklık sonrası yapılan değerlendirmelerde 2013 sonunda 80’i kendisine ait, 75’i franchise, yurtdışında ise 50 mağazaya erişilmesi planlıyordu.

25 metrekare dükkânda çıktı
Bücürük’ün kuruluş hikâyesi ise tekstilin kalbi olarak bilinen İstanbul Yeşildirek’deki 25 metrekarelik bir dükkâna dayanıyor. Kenan ve Rafet Ünal kardeşlerin 1995’de kurdukları Bücürük, özellikle 2000’li yıllarda önemli bir büyüme kaydetti.  Şirket hali hazırda Beylikdüzü’nde 10 bin metrekarelik bir alanda üretim, tasarım ve planlamasını yapıyor.

Kaynak: Dinçer Gökçe / HürriyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri