Bursa Eylül ayını gıda sektörüyle noktalayacak

27 Eylül 2017 Çarşamba

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), gıda sektörüne yönelik iki önemli organizasyona ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın katılımlarıyla 4. Bursa Uluslararası Gıda Kongresi’ni gerçekleştirecek olan BTSO, Ekonomi Bakanlığının destekleriyle yürüttüğü Gıda Sektöründe Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) kapsamında ise gıda sektörüne yönelik Bursa’daki en geniş katılımlı alım heyeti organizasyonunu düzenleyecek

bursa-eylul-ayini-gida-sektoruyle-noktalayacak

BTSO, gıda sektörünün sürdürülebilir rekabet üstünlüğüne katkıda bulunmak ve firmaların ihracatlarını artırmak adına çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Eylül ayının son haftasında iki önemli organizasyona daha imza atmaya hazırlanan BTSO, 28-29 Eylül günlerinde 4. Bursa Uluslararası Gıda Kongresi’ne ve 27 Eylül-1 Ekim günlerinde ise Gıda Sektöründe (UR-GE) projesi kapsamındaki alım heyeti organizasyonuna ev sahipliği yapacak. Her iki organizasyon da Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

 

Ana gündem yeni yaklaşımlar

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, gıda sektörününün stratejik öneminin her geçen gün daha da arttığını söyledi. Küresel olarak hızla değişen ekonomik ve sosyal koşulların tarım ve gıda sektörünü de yakından etkilediğine dikkat çeken Başkan Burkay: “Dünyada artan nüfusla birlikte gıda ürünlerine olan ihtiyaç da giderek artıyor. Bununla beraber yaşanan iklim değişiklikleri, su kaynaklarındaki azalma ve ekilebilir alanların daralması da gıda sektörünü daha stratejik bir konuma getiriyor. Kent ve ülke olarak sektördeki etkinliğimizi koruyabilmek adına çağın şartlarına uygun, etkin stratejiler belirlemek zorundayız.” diye konuştu.

 

Bu yıl, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın katılımlarıyla dördüncüsünü gerçekleştirecekleri Bursa Uluslararası Gıda Kongresi’nin sektörün gelecek vizyonu açısından son derece önemli olduğunu vurgulayan Başkan Burkay: “‘Gıda Sektöründe Yeni Yaklaşımlar’ temasıyla düzenleyeceğimiz kongremizde gıda güvenliği, Türk gıda sektörünün 2023 vizyonu, gıda sürdürülebilirliği ve iklim değişikliği gibi sektörümüzün en önemli gündem maddeleri ele alınacak. Kamu ve özel sektörden yerel, ulusal ve uluslararası uzmanlar, temsilciler ve akademisyenleri, sektör temsilcilerimizle buluşturacağımız organizasyonumuzun verimli geçmesini temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

 

25 ülkeden 200’ün üzerinde alıcı Bursa’da olacak

Gıda Kongresi’yle eş zamanlı olarak düzenleyecekleri alım heyeti organizasyonunda ise başta Avrupa ve Körfez ülkeleri olmak üzere 25 ülkeden 200’ün üzerinde alıcıyı Bursalı firmalarla buluşturacakları bilgisini veren Başkan Burkay, organizasyonun Bursa’da gıda sektörüne yönelik bugüne dek düzenlenen en geniş katılımlı alım heyeti organizasyonu olacağını söyledi. Türkiye’nin 2023 yılı gıda sektörü için belirlediği 40 milyar dolar’lık ihracat hedefi doğrultusunda Bursa’nın öncü kentlerden biri olmasını arzuladıklarını belirten Burkay: “Bu amaç doğrultusunda başlattığımız Gıda UR-GE projemiz kapsamında, ‘Bursa Food Point’ kurumsal markası altında bir araya gelen sektör temsilcilerimizle çok değerli işlere imza atıyoruz. İlkini Nisan ayında düzenlediğimiz ve sektörümüzün ihracatına önemli bir ivme kazandıran alım heyeti organizasyonumuzun ikincisini çok daha geniş bir katılımla gerçekleştireceğiz. Aralarında Midway Supermarkets, Bin Dawood, Elite Fancy Food ve Seashore Group gibi gıda sektörünün dev firmalarının da yer aldığı 200 yabancı alıcıyı firmalarımızla bir araya getireceğimiz organizasyonumuzun yeni ticari bağlantıların önünü açacağına inanıyorum.” diye konuştu.

 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri