Bursa’da spor giyimin öncüsü Koray Spor

20 Aralık 2012 Perşembe

1990’lı yılları Bursa’da geçirenlerin hafızalarından silinmeyen Bursa’nın ilk spor mağazalarından Koray Spor, geçmişten aldığı güç ve sürekli büyüyen yapısıyla spor modasının öncüsü olmayı sürdürüyor. 1982 yılında Hamburg’da gördüğü spor mağazasından etkilenerek sektöre adım atan Koray Cebel, Koray Spor’un gücünün “Müşteri talep etmeden siz hazır olmalısınız” fikrinden geldiğini belirtiyor

bursada-spor-giyimin-oncusu-koray-spor

Birgül TELLİ UYSAL

Zamanında Bursa’nın ilk spor mağazasını açtınız. Bildiğimiz kadarıyla eğitiminiz de çok farklı bir alanda. Mağaza kararınız nasıl şekillendi?
1991 yılında açılan ilk mağazanın hikâyesi aslında 1982 yılında kurduğum bir hayale dayanıyor. Lise son sınıfta öğrenci değişim programıyla bir seyahate çıktığımda, konaklama yaptığımız Hamburg’da beni büyüleyen bir spor mağazası gördüm. O dönemin Türkiye şartları için çok büyüleyici bir mağazaydı. Yaklaşık 3 saat içeride vakit geçirdim ve bir aylık harçlığımın çoğunu orada harcadım. Bu mağaza bende iz bıraktı. Bir sonraki yıl sınava girdim. Ben ticaretle ilgili bir bölüm okumak istedim. Babam ise tercihlerimi silerek ilk dört sıraya tıp ve eczacılık fakültelerini yerleştirdi. Sonuçlar açıklandı, İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni kazandım. 4 yıl zor geçti. Bir an önce bitirip işletme eğitimi alma hayalim vardı.1991 yılına geldiğimizde küçük de olsa bir spor mağazası açmayı başardım.

Hayalinizi gerçekleştirmişsiniz. Peki, sizinle ilgili başka hayalleri olan babanızı nasıl ikna ettiniz?
Aslında ikna ettim denemez. Bütün yollar benim hayalimdeki mağazaya çıktı diyebiliriz.
Babam birikimleriyle Altıparmak’ta 27 metrekarelik bir yer aldı. 1850 yılından kalma bir kanun vardı. Eczane açmak için en az 26 metrekarelik bir yer olması gerekiyordu. Ben de Eczacılar Odası’na gidip başvurdum. Önüme konulan şartnamede en az 35 metrekare alan olması gerektiği yazıyordu. Sonra 8 ay önce 150 yıllık kanunun değiştiğini öğrendim. Dolayısıyla babamın küçük birikimiyle aldığı yerde eczane açamıyordum. Yapacak tek şey kalmıştı o yerde bir spor mağazası açmak. Hayalimdeki mağazayı 1991 yılında çok küçük metrekarede de olsa açmış oldum.

27 metrekarelik mağazadan 18 şubeye

27 metrekarelik bu mağazayı nasıl büyüttünüz? İlk yatırım hamleniz ne zaman oldu?
Biz mağazayı açtıktan hemen sonra yanımızda büyük bir marka konumlandı. Bir anlamda yaşam mücadelesi verdik. 27 metrekare dükkânda 2 senemiz mücadeleyle geçti. Sonrasında yanımızdaki büyük mağazayı devralarak mağazamızı genişlettik. Koray Spor’un ilk büyüme hamlesi 1993 yılının sonunda, yandaki dükkânla aradaki duvarları yıkarak oluşturduğumuz mağazayla oldu. O tarihten bugüne kadar da hep büyüyerek ilerledik. 1999 yılında da ilk AVM mağazamızı açtık. İlave cadde mağazaları ve AVM mağazalarıyla şu anda 18 mağazaya ulaştık.

Spor mağazaları için bir değerlendirme yapabilir misiniz?
Spor artık zayıflamak için hareket etmekten çok öteye geçti. İnsanlar için bir yaşam biçimi halini aldı. Spor aletleri evlere girmeye başladı. Bunun yanında farklı spor aktiviteleri farklı ihtiyaçları doğdu. Her spor için farklı ürünler gelişti. Bu durum sektörü olumlu etkiledi. Büyümemizde sporun geldiği nokta ve algının değişmesinin rolü büyük... Bunun yanında her spor dalına uygun geniş ürün gurubunu tedarik ederek tüketicilerinizi memnun etmek önemli. Biz Koray Spor olarak bunu başardığımızı düşünüyoruz.

İlk olmak önemli elbette ama siz marka olmayı da başardınız. Geçtiğimiz yılların özetinde başarı hikâyenizin ana unsurlarını nasıl sıralarsınız?
Öncelikle yaptığınız işten keyif almanız önemli. Sevmeden yapılan hiç bir işte başarıdan söz edilemez. Başarı odaklı, durmadan yenilik getirmek isteyen bir yapımız var. İşletmemizi yaşayan bir organizmaya dönüştürdük. Durmadan yeni fikirler üretiyoruz. Felsefemiz, “müşteri talep etmeden siz hazır olmalısınız”. İlkleri gerçekçi planlarla hayata geçirmeye çalışıyoruz. Mağazacılıkta insanları iyi analiz etmek ve lokasyonlara göre hizmet vermek çok önemli. Bulunduğumuz pozisyonda enine genişlemeye olanak vermemeye çalışıyoruz. 300 çalışanımızla sektöre hizmet veriyoruz. 18 farklı kapımız var. Tek kapıdan girerek kontrolü sağlamıyoruz sonuçta. 18 farklı yer için 18 farklı kontrol alanı yaratmaya çalışıyoruz.

Yatırım yaptıkça karşılık alınan bir şey “e-ticaret”

“E-ticarette”de bir ilki gerçekleştirdiniz. İnternet üzerinden satış yapan ilk spor mağazasısınız. E-ticaret sitenizle ilgili hedefleriniz nelerdir?
Beş sene öncesinde lokalden çıkmak ve ulusal mağazacılıkta bir yer edinmek için çalışmalara başladık. Bursa dışında Balıkesir’de 2 tane mağazamız var. Sonrasında gelişen teknolojiyle gördük ki, ulusal hatta uluslararası olmanın bir yolu da e-ticaret. Biz de 2002 yılında kurduğumuz internet sitesi üzerinden 2008 yılında satış yapmaya başladık. Son dört yıl içerisinde perakendeyi elektronik ortamda büyüterek dışarıda varlığımızı bu yolla geliştirmeye karar verdik. Biz Korayspor.com ile büyümek istiyoruz. Önümüzdeki 8-10 yılda e-ticaret daha da gelişecek. Biz de uygun zamanda konumlanmamızı yaparak yatırımlarımızı devam ettirdik. E- ticaret yatırım yaptıkça karşılığını aldığınız bir alan. Mağazacılık tabi ki ölmeyecek. Ama e-ticaret her gün büyümeye devam edecek. Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri