C&A sürdürülebilirlik üzerinde duruyor

14 Kasım 2014 Cuma

C&A Avrupa, 2014 Şirket Sorumluluk Raporu’nun yayınlanmasının ardından sürdürülebilir bir geleceğe ulaşmayı hedefliyor

ca-surdurulebilirlik-uzerinde-duruyor

C&A Avrupa, şirketin sosyal sorumluluğuna ilişkin şu anki ve gelecekteki yaklaşımlarını belirleyen 2014 Şirket Sorumluluk Raporu’nu yayınladı. Rapor, sadece sürdürülebilir ürünler, sürdürülebilir tedarik ve sürdürülebilir yaşam gibi ana kaynaklara odaklanmıyor. Rapor aynı zamanda şirketin, 2020 ve sonrası için stratejik yol haritasını belirlemeyi hedefleyen C&A'nın Yeni Küresel Sürdürülebilirlik Çerçevesi'nin içeriğini de belirliyor.

2020 hedefleri
C&A 2020 hedeflerini; Sürdürülebilir ürünler, Sürdürülebilir tedarik ve Sürdürülebilir yaşamlar başlıkları altında tapladı. Raporla ilgili “Lider çapta ve güvenilir bir perakendeci olarak endüstrinin sürdürülebilirlik standartlarını geliştirmenin yollarını arıyoruz.” yorumunu yapan C&A Avrupa Eş CEO’su Hans Ploos van Amstel sözlerini şöyle sürdürdü: “2024 Şirket Sorumluluk Raporumuz, C&A’nın daha sürdürülebilir bir moda endüstrisi yaratmaya yönelik gelişmelerin hızlandırılması için ne kadar çok enerji ve yatırımda bulunduğunu belgeler niteliktedir. Bu rapor, şirketin 2020 ve daha sonrası için stratejik yol haritasının yanı sıra şu anda devam eden çok sayıda girişiminin de bir özetini sunuyor.”

2014 raporu
C&A, bu üç faktör üzerinde ilerleme kaydetmek için 2014 yılında kararlılığını daha üst seviyeye taşıyarak aşağıdaki konular kapsamında çok sayıda önlem aldı. Bio Cotton, C&A'nın toplam pamuk ürünü satışlarının üçte birini (yüzde 38) oluşturuyor. C&A, 2020'ye kadar pamuk koleksiyonunun tümünü daha sürdürülebilir üretim kaynaklarından tedarik etme konusunda uzun soluklu bir hedef benimsedi. C&A'nın 2020'ye kadar tehlikeli kimyasalların tahliyesini sıfıra indirebilmek için uygun tedarik ağı kurma kararı aldı. Kaynak bulma ve uyumluluk ekiplerini birleştiren ve mevcut CSR amaçları ve prosedürleri çerçevesinde çalışan Sürdürülebilir Tedarik Zinciri ekibi kuruldu.

C&A Avrupa’nın doğrudan faaliyetleri (mağazalar, lojistik ve iş seyahatleri) sonucunda ortaya çıkan karbon ayak izi oranı 2011’e oranla neredeyse yüzde 8 düşürüldü. Güvenli çalışma koşullarının ve çalışan maaşlarının iyileştirilmesi amacıyla Etik Ticaret Girişimi (ETI) ve Bangladeş Bina ve Yangın Güvenliği Anlaşması gibi benzer görüşteki üçüncü taraflarla ortaklıklar kuruldu. C&A'nın sürdürülebilir bir moda endüstrisinde yol alan değerlerini ve taahhütlerini benimseyen ortaklarla uzun dönemli ve verimli ilişkiler kurulmaya odaklanıldı. Ploos van Amstel, tekstil şirketleri, tedarikçiler, siyasi otoriteler ve STK'ların ortak çabaları sayesinde konfeksiyon endüstrisinde büyük ilerlemeler kaydedildiğini vurguluyor. C&A, tüm hissedarlarıyla birlikte gelişmeye yönelik iletişime açık ve destekleyici olduğunu açıklıyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri