Cadılar Bayramı ABD perakendesinin yüzünü güldürecek

20 Ekim 2015 Salı

Prosper Insight & Analytics tarafından yürütülen Ulusal Perakende Federasyonu’nun Cadılar Bayramı Tüketici Harcamaları Anketi’ne göre sonbahar geleneği ve soğuk havaların neşeli kutlaması Cadılar Bayramı’nı bu yıl; 157 milyondan fazla Amerikalı kutlayacak. Ortalama bir kişi kutlama için 74.34 dolar harcayacak ve geçen sene bu rakam 77.52 dolar idi. Cadılar Bayramı için yapılması beklenen toplam harcama 6,9 milyar dolar

cadilar-bayrami-abd-perakendesinin-yuzunu-guldurecek

Perakende.org özel haberi - Çeviri: Oğuzhan Emre Avcı

 

Her sene 31 Ekim’de kutlanan Cadılar Bayramı, bu yıl 157 milyon kişinin katılımıyla ve 6,9 milyar dolarlık harcama potansiyeliyle kutlanacak. Konuyla ilgili olarak konuşan Ulusal Perakende Federasyonu Başkanı ve Ceo’su Matthew Shay: “Uzun süren yazdan sonra insanların sonbahara karşı oldukça hevesli olması ve havaların soğuması kutlamaları da beraberinde getirdi.Tüketicilerin mali durumlarının daha güvenli olması ve hala düşük olan petrol fiyatları nedeniyle bu seneki kutlamalarda insanların aileleri ve arkadaşlarıyla birçok çeşitli aktivitelere katılacağını umuyoruz.Her çeşit ve büyüklükteki perakendeciler de şekerleme promosyonları, süslemeleri ve tabiî ki kostümleri ile milyonlarca müşteriyi karşılayacaklar.” dedi.

 

Ankete göre tüketiciler, kutlamada giyecekleri kostüme bir aile için ortalama 27.33 dolar harcayacak ve ev yapımı, mağazadan alınan, büyük ve küçük tüm kostümler içinse 2.5 milyar dolar harcanacak. Bu kutlamalarda yetişkin kostümlerine 1.2 milyar dolar, çocukların kostümlerine 950 milyon dolar ve tüketicilerin sahip oldukları evcil hayvanların kostümlerine ise 350 milyon dolar harcanacak. Bu kutlamalarda tahmini 68 milyon Amerikalı ve aynı zamanda onların 20 milyon evcil hayvanı yeni kostümler giyecek.

 

Cadılar Bayramı’nı kutlayacak olan tüketicilerin yüzde 93,7’si şekerleme satın alarak toplamda 2,1 milyar dolarlık ek olarak da yüzde 33,5’i tebrik kart satın alarak toplamda 330 milyon dolarlık bir harcama gerçekleştirecek. Yüzde 44,8’lik bir kısım kutlama planlarını balkabakları, saman balyaları gibi dekoratif süslemelerle hazırladıkları evlerinde ve bahçelerinde gerçekleştirecek. Ortalama bir tüketicinin süslemeler için gerçekleştirdiği harcama 20.34 dolar olmakla birlikte süslemelere harcanan toplam ücretin 1,9 milyon dolara ulaşacağı bekleniyor.

 

Tüketicilerin nasıl bir kutlama planı yaptığına gelindiğinde, tüketiciler çoğunlukla misafirlerine aldıkları şekerlemelerin yüzde 67,8’ini, aldıkları kostümlerin de yüzde 43,5’ini dağıtacak. Bu sene yüzde 41’lik kesim oyulmuş kabaklarla pencerelerini aydınlatacakları için ışıklı balkabağı oldukça fazla kullanılacak. Tüketicilerin yüzde 31,5’e yakını ailelerinin ya da arkadaşlarının kutlamalarına iştirak edecek. Çoğu tüketici mağaza ve internet mağazalarının erken çıkardıkları kostüm ve süslemelere göre kararlarını verdi. Yüzde 34,1’lik kısım Cadılar Bayramı alışverişine Ekim ayından önce başladı ve bu oran geçen yılki yüzde 32,1 orana göre biraz daha yukarı seviyelere çıktı. Yüzde 40’lık kesim Ekim ayının ilk yarısında alışverişlerini tamamlayacakken geri kalan yüzde 25’lik kesim nihai kararlarını vermek için Ekim ayının son haftasını bekleyecek.

 

Prosper Insights baş analisti Pam Goodfellow konuyla ilgili şöyle konuştu: “İnsanlar Eylül ayında şekerleme ve süslemeleri mağazalarda ilk gördüklerinde çok büyük sürpriz yaşamamalılar. Amerikalıların üçte birinden fazlasının sonbahar kutlamaları için erken alım avantajlarından yararlandıkları da göz önüne alındığında o mükemmel ve korkutucu Cadılar Bayramı’na oldukça hevesli oldukları görülüyor. Geçmiş yıllarda olduğu gibi, tüketiciler kostümlerini seçerken internet ve ya mağazalardan esinlenirken; kostümlerin yüzde 31,4’ü internetten, yüzde 26,8’i ise mağazaların vitrinlerinden esinlenerek seçildi. Pinterest kostüm seçerken ilham alınan sitelerden olma popülaritesini yüzde 13,3’lik oranla geliştirmeye devam ediyor ve bu oran; 3 yıl önceki sahip olduğu yüzde 7,1’lik orana bakıldığında neredeyse popülaritesini iki katına çıkardığını gösteriyor. Pinterest sitesini Cadılar Bayramı boyunca yüzde 24,9’luk 18-24 yaş aralığında ve yüzde 23,7’lik 25-34 yaş aralığında kullanıcı kostümleri için ilham almak için kullanıyor.”Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri