Çağan Irmak Tamam mıyız'ı Ankaralılar'la izledi

13 Aralık 2013 Cuma

Taurus Ankara AVM’ye misafir olan Çağan Irmak seyirci ile söyleyişi yaparak bir sonraki filmi ile ilgili tüyolar verdi

cagan-irmak-tamam-miyizi-ankaralilarla-izledi

Çağan Irmak, "Tamam mıyız?"ı Ankara'nın sinemalarından Cinemarine’i bünyesinde barındıran Taurus AVM'de seyircileriyle birlikte izledi. Son günlerin konuşulan filmlerinden "Tamam mıyız?"ın yönetmen ve senaristi Çağan Irmak, Tauru Ankara AVM’de başarısındaki en önemli etkenlerden birini "sokaktan bağını koparmamak" şeklinde özetledi.

Seyir sonrası izleyicilerle sinema salonunda sohbet eden Çağan Irmak, filminin kısa süre önce kutlanan "Engelliler Haftası"na denk gelmesinin ayrı bir anlam kattığını söyledi. Aslında "engelli" kelimesini kullanmak istemediğini, bunun yerine tüm dünyada olduğu gibi "dezavantajlı" ifadesini kullanmayı tercih ettiğini belirten Irmak, “Biz aslında kendimize engel koyuyoruz. Biz onu ne zaman aşacağız bilmiyorum. Sitemde de yazdım 'Engelliler Günümüz Kutlu Olsun' diye” şeklinde konuştu.
Dünyaca ünlü yönetmen, başarısının arkasında ne olduğunun sorulması üzerine, seyirci ile iç içe olmanın kendisine ilham verdiğini kaydetti.

Çağan Irmak, söyleşisine şöyle devam etti, “Yapılan filmleri izlediğinizde konuşuyorsanız, onları tartışıyor beğeniyor veya beğenmiyorsanız o film amacına ulaşmış demektir. Filmlerde ilk olarak gençlikten besleniyorum. Sokaktan bağımı koparmıyorum. Sokaktan bağını kopardığında hayatla bağın kopuyor. Dünya artık 3 ayda bir değişiyor. Sizlerin arasında yaşamasam, filmlerde sizlere bu kadar duygu geçiremem. Sokaktan besleniyorum öyle ki ilhamım yok olmasın diye özellikle sokağa çıkıyorum. Sanat için halka inmeli sokağa çıkmalı. Sinemanın yıllardan beri yapmaya çalıştığını artık insanlar ellerindeki telefonla yapıyorlar. Bu çok güzel bir şey. Bazıları sanat bu kadar ucuz mu diye eleştiriyor. Evet, sanat bu kadar ucuz olmalı herkesin evine girmeli artık sanat.”

Bir ara bu filmi çekemeyeceğim dedim
Filmde en zorlandığı sahne sorulan Irmak, ana karakter İhsan'ın yarım vücudunu film boyunca çekmenin kendilerini bir hayli strese soktuğunu ifade etti. Bir ara teknik nedenlerden dolayı "bu filmi çekemeyeceğini" düşündüğünü anlatan Irmak, “Filmdeki bedensel engelli İhsan’ın sahnelerinin tekniği bizleri çok yordu ve 6 aylık bir çalışma sonunda bitirebildik. Bir ara ben bu filmi çekemeyeceğim dedim. Sinirlerim bozuldu ve gülmeye başladık. Ama ardından yaptık.  Bu süreçte işin teknik ile değil duygu ile olduğunu anladım. Montaj ekibindeki arkadaşlar da bu filmi çok sevdiler. Kendileri için de çok yeniydi. İhsan'ın yarım bedenini tüm film boyunca çekebilmek için adeta saldırdılar. Ve böyle bir iş ortaya çıktı” dedi.

Çağan Irmak, filmin sonundaki kuleye çıkma sahnesini 4 kere çektiklerini ifade ederek, “Şöyle ki onlar çok hazırlanıp gelmişler o sahneye. Ana karakterlerden Temmuz, adeta süperman oldu. Küçük el kameraları bir düzenekle üzerlerine bağlandı. O kuleye çıkarken Voltran şeklindeydiler. Biz izleyemiyorduk o sahneyi. Aşağı inip çekilmiş bölümü izlediğimizde o finale takıldıklarını gördük. Hem de öyle bir takılmışlar ki çığlık çığlığaydılar. Ancak benim istediğim duygu yoktu. O duyguyu yakalamak için 4'ncü kez çekmek zorunda kaldık. Temmuz, koca kuleyi hiç destek almadan, teknik araç gereçler üstünde olduğu halde İhsan'ı 4 kere kuleye taşımak zorunda kaldı. O an şu ikilemi yaşadım. Bir, yönetmensin, iki, insansın, üç, faşistsin. Yani o beni çok zorladı. Kendi içimizde yaşadığımız ahlaki ikilemler bunlar” diye konuştu.

Irmak, ayrıca yeni filminden de tüyolar verdi. Irmak, Osmanlı'da geçen düşsel bir tasavvufu anlatan filmin hazırlığında olduğunu, bu filmin de duygulara çok fazla dokunacağını söyledi.

Siz de biz de sokağa inmişiz
İnşaat sırasında engellilerin çok sayıda ihtiyacı düşünülen ve çözümler üretilen Taurus Balgat Yatırım AŞ’nin Genel Müdürü de söyleşide söz alarak, Çağan Irmak'a bu başarılı filmi nedeniyle teşekkür etti.
Taurus AVM'yi inşa ederken danışmanların desteği ile engellilerin hayatını kolaylaştıracak çok sayıda unsur hayata geçirildiğini, filmi Taurus AVM'de teknolojinin üst düzeyde kullanıldığı Cinemarine'de izlemenin de keyif verici olduğunu belirten Tezcan, Çağan Irmak'ın sokaktan beslenme sözünün altının çizilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Her sanatçının Çağan Irmak gibi aykırı olması gerektiğini vurgulayan Ömer Tezcan, şunları söyledi, “Bu AVM yapılırken biz de aykırı bir tutum takındık. İçinde Boğaziçi, ODTÜ, Gizem Girişmen'in ve daha birçok arkadaşımın olduğu bir grup kurduk. Bunlar engelliydi. Engelli grupla bir AVM’de engellilere ne yapmak lazım diye bir paket oluşturduk. Engellilerin en büyük problemlerinden bir tanesinin otoparklarda onlar için ayrılmış yerlerin önündekinin bariyerler olduğunu anladım. Çünkü onları alamıyorlardı. Biz bu sorunu giderdik. Görme engellilerin kollarına taktığımız bileziklerle mağazaları kolaylıkla bulmalarını sağladık. Daha birçok unsur ekledik engelliler için AVM'mize. Her birey çok önemli. Tıpkı sizin işitme engellileri düşünerek Türkçe altyazı koymanız gibi. Çünkü o filme gelen bir işitsel engelli bile önemli. Şu ortak noktaya vardım. Siz de biz de sokağa inmişiz. Burada olan herkesten rica ediyorum. Siz sokaktan beslenirken siz sokaktayken engelliler sokağa çıkmıyor. Onları evlerinden çıkartarak her vesile ile yanımıza almalıyız. Bu vesile ile tüm engellileri de sokağa çıkarak, Taurus AVM'ye davet ediyorum.”


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri