Carrefour'un dili sürçtü!

21 Haziran 2012 Perşembe

Carrefour'un Yönetim Kurulu Üyesi Thomas Huebner: “Türkiye'den gitmiyoruz ama ortak değiştirebiliriz” dedi

carrefourun-dili-surctu

 

Tüketici Ürünleri Forumu için İstanbul’a gelen Carrefour'un Yönetim Kurulu Üyesi Thomas Huebner Türkiye'den çıkabileceklerini söyleyen yeni CEO George Plassat’ın yanlış anlaşıldığını kaydetti. Huebner "Türkiye'den gitmiyoruz ama ortak değiştirebiliriz" dedi.

Türkiye'den çıkacağı konuşulan Fransız Carrefour'un Yönetim Kurulu Üyesi Thomas Huebner, böyle bir planları olmadığını söyledi. Türkiye'nin Carrefour için kritik bir pazar olduğunu ve bu pazarı bırakma konusunun bir kez bile masaya gelmediğini belirten Huebner, "Türkiye'de yola devam edeceğiz ama ortak değiştirebiliriz. 15 yıldır Sabancı ile birlikteyiz. Yola başka bir finansal ortakla devam etme konusunu görüşüyoruz" dedi.

‘Mağazalar bizim’
Sabancı ile fikir ayrılıklarının hangi konuda olduğu konusunda herhangi bir cevap vermeyen Huebner “Şu an ortaklık için görüştüğünüz yeni bir firma var mı?” yönündeki sorumuza “Bugün için somut bir görüşmemiz yok" yanıtı verdi. Huebner kararın gruptaki yeni CEO değişimiyle birlikte alınmadığına da dikkat çekerek bu konuyu uzun zamandır konuştuklarını ifade etti. CarrefourSa'daki paylarının yüzde 60 olduğunu hatırlatan Huebner, "Yani mağazalar bize ait. Sabancı bizim finansal ortağımız. Bundan sonra farklı bir finansal ortak bulabiliriz. Bulduğumuz bir banka da olabilir. Sabancı da daha fazla hisse istiyor" dedi.

Carrefour'un mayıs ayında göreve gelen yeni CEO'su Georges Plassat, önceki gün hissederlarla yaptığı toplantıda “Türkiye’de operasyonları idare etmek için en iyi noktada olduğumuzdan emin değilim” demişti. CarrefourSa’nın yüzde 40 ortağı olan Sabancı da şubat ayında şirketin iyi yönetilmediğinden şikâyet etmiş ve yılsonuna kadar soruna çözüm bulmak istediklerini dile getirmişti. Carrefour'un eski CEO Lars Olofsson ise “Artık Carrefour'un kararları konusunda yorum yapamam. Sadece CEO'luktan değil, yönetim kurulundan da ayrıldım. Cuma günü odamı boşalttım" diye konuştu.

“Carrefour'daki değişiklik bizi ve sektörü heyecanlandırır”
Carrefour’daki hisse değişikliği ile ilgili haberleri rakipleri de yakından takip ediyor. Migros Genel Müdürü Özgür Tort “Böyle bir durumda sürece dahil olur musunuz?” sorumuza, “Böyle bir şey sektörü ve bizi heyecanlandırır ama konuşmak için çok erken” yanıtı veriyor.

“Ortaklık evlilik gibi”
Şirketler arasındaki ortaklığın evlilik gibi olduğunu ifade eden Huebner "Sabancı ile 15 yıl geçirdik ama bazen değişim gerekir. Evlilik bitince düşman olunacak diye bir şey de yok. Evlilikler bitince dost da kalınabilir" dedi.

Kaynak: Ayşegül Akyarlı Güven - Menekşe Ataselim / HT GazeteGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri