CEO’lar perakende sektörünün nabzını tuttu

19 Ağustos 2016 Cuma

Capital ve Ekonomist dergilerinin öncülüğünde, Vodafone Türkiye’nin ana sponsorluğunda düzenlenen geleneksel CEO Club toplantısı, Türkiye perakende sektörünün üst düzey temsilcilerini bir araya getirdi

ceolar-perakende-sektorunun-nabzini-tuttu

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin katılımıyla gerçekleşen “CEO Club Perakende Gündemi 2016”, Capital ve Ekonomist Dergileri Yayın Direktörü M. Rauf Ateş, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük ve Esas Gayrimenkul CEO’su Kazım Köseoğlu’nun açılış konuşmalarıyla başladı.

 

Toplantıya katılan ve perakende sektörünün önde gelen firmalarının CEO’ları perakende sektörünün geleceğinin ip uçlarını paylaştılar.

 

Engin Aksoy: “Perakendede dijital olmayan demode olacak”

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, şunları söyledi:

“Geçen yıl \%4 büyüyen Türkiye ekonomisi içinde toptan ve perakende ticaret sektörünün büyümesi \%2,1 düzeyinde gerçekleşti.Perakende sektörünün ekonominin yaklaşık \%70’ine temas ettiğini düşündüğümüzde, sektörü güçlendirecek yeni adımlara ihtiyaç olduğunu görüyoruz.Perakende sektörünün ihtiyaç duyduğu atılımın gerçekleşmesinde dijitalleşmenin önemli rol oynayacağını düşünüyoruz. Bu sektörde başarının ve rekabetin ana unsuru, yeni müşteriler kazanma, mevcut müşteri tabanını koruma ve yeni stratejiler için ilham alma konularında yenilikçi bakış açıları sunan dijital teknolojiler olacak.Sektörün, dijital teknolojilerin gücünden faydalanması ve bunu bir iş fırsatına çevirmesi kaçınılmaz bir gereklilik. Perakendede dijital olmayan demode olmaya mahkum olacak. Herkes ve her nesne birbiriyle bağlantılı hale gelecek. Mağazalar da 12 değil 24 saat açık duracak. Buna bağlı olarak, müşteri de ‘Beni tanı, kişiselleştir, bana güç kat, bana imkân ver ve 24 saat benimle iletişimde ol’ diyecek. Perakendede deneyim ekonomisi ağırlık kazanacak.  Firmaların yaklaşık \%50'sinin aynı sektörde rekabet ettikleri diğer firmalara göre ortalamanın altında kaldıklarını ve gelişime açık yönleri olduğunu tespit ettik. Türkiye'deki perakende firmalarının dijital perakendecilik trendlerine ayak uydurmalarını ve müşteri taleplerine hızlı cevap verebilmelerini sağlayacak Dijital Dönüşüm stratejilerinin ve teknolojik altyapının hayata geçirilmesi önem taşıyor.Vodafone olarak, perakende firmalarını Dijitalleşme Endekslerini ölçerek bir an evvel Dijital Dönüşüm yolculuğunda gerekli adımları atmaya davet ediyoruz.”

Vahap Küçük: “Markanın tüketicinin istediği yakınlıkta olması önemli”

Hükümetin belirlediği 2023 hedeflerine katkı sağlayacak çalışmaları sürdürdüklerine dikkat çeken LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, şunları kaydetti:

“Perakendenin taşıdığı potansiyeli hayata geçirmek hepimizin görevi. Tasarıma ve teknolojiye yatırım yaparak katma değerli üretime odaklanmalı ve global marka yaratma iştahımızı canlı tutmalıyız. Yeni dönemde markanın tüketicinin istediği yakınlıkta olması önem taşıyor. Bu noktada çoklu kanal yönetimi giderek daha kritik bir performans öğesi halini alıyor. Örneğin, LC Waikiki’nin toplam cirosunun yaklaşık \%3’lük kısmı e-ticaret sitesindeki satışlardan oluşuyor. Son 2 yılda bu rakamı \%1,4’ten bu noktaya taşıdık. 2023 yılında en az \%15 rakamına ulaşmayı hedefliyoruz.”

Kazım Köseoğlu: “Sosyal alanlar yaratıyoruz”

Alışveriş ve Yaşam Merkezlerinin (AVM) şehrin sosyal buluşma noktaları haline geldiğini belirten Esas Gayrimenkul CEO’su Kazım Köseoğlu ise şöyle konuştu:

“Gayrimenkul geliştirme ve inşaat alanlarında faaliyet gösteren Esas Gayrimenkul olarak, perakende sektörünün ülkemiz ekonomisi için son derece önemli bir katma değer yarattığına inanıyor ve bu doğrultuda yatırımlarımızı gerçekleştiriyoruz. Yatırımlarımızı sürdürürken değişen ve gelişen toplumun ihtiyaç ve beklentilerini dikkate alıyoruz. Bu anlamda, Anadolu’da AVM’si olmayan tüm illeri yeni AVM’lere kavuşturmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Aynı zamanda, sadece alışveriş yapılan klasik alanlar yerine, hep altını çizdiğimiz gibi, sosyal alanlar yaratıyoruz. AVM’lerimiz ile kent insanının tercihlerine, alışkanlıklarına, ihtiyaçlarına ve beklentilerine cevap vermeye çalışıyoruz.”


 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri