Cihan Group’tan yeni sektör yatırımı

09 Haziran 2014 Pazartesi

Ticaret hayatına küçük bir bakkal dükkanı ile başlayan, toptancı ve distribütör olarak devam eden Cihan Group, 2003 yılından bu yana üretim de yapıyor. Firma, Mavibeyaz, Ekobeyaz ve Flexi markalarının ardından baby&baby markasıyla yeni bir sektöre daha adım attı. Cihan Group CEO’su Mehmet Hanifi Çiftçi, yakın zamanda 50 bin metrekare kapalı alana sahip yeni fabrikalarına taşınacaklarını ve bunu yeni bir atılım fırsatı olarak değerlendirdiklerini anlattı

cihan-grouptan-yeni-sektor-yatirimi

Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU

Cihan Group, çalışmalarına gıda sektöründe başladı ve yoluna birçok alana hizmet vererek devam etti. Yatırım kanallarınız neler? Hangi sektörlere ne gibi hizmet ve çözümler sunuyorsunuz?
Mavibeyaz markamızla hijyenik kağıt ürünleri; tüketici pazarında tuvalet kağıdı, havlu kağıt, peçete, ıslak mendil, medikal pazarda hasta bezi, yatak koruyucu örtü, hasta bakım ürünleri ile HORECA dediğimiz profesyonel pazarda kağıt ürünlerine yatırım yapıyoruz. Bunun haricinde metropol insanın yaşam tarzına kaliteli ve pratik çözümler sunan kullan-at sektöründe de Flexi markası ile alimünyum folyodan streç filme, pamuktan plastik ve kağıt bardağa kadar geniş bir yelpazede yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Ayrıca baby&baby markası ile bebek bakım ürünleri yatırımımızı da Ocak ayında tamamladık. Ürünlerimiz marketlerde yerini almaya başladı.

Peki, yatırımlarınızı neye göre ve nasıl şekillendiriyorsunuz? Hizmet vereceğiniz kanalları nasıl belirliyorsunuz?
Perakande sektöründe ihtiyaçlar sürekli değişiyor ve gelişiyor. Aslında belirleyici olan tüketici ihtiyaçları ve talepleri... Tüketiciyi iyi analiz ettiğinizde, doğru anladığınızda yeni yatırım kanallarında belirleyici olabiliyorsunuz. Cihan Group olarak tüketiciyi doğru anladığımıza inanıyoruz.

Birçok alanda ürün tedariği sağlayan Cihan Group’un sektörde eksik olarak gördüğü ya da henüz doygunluğa ulaşmadı diyebileceği kategoriler neler?
Türkiye genç dinamik ve çok çeşitli ihtiyaçları olan bir nüfusa sahip... Bu nedenle birçok sektörde henüz tam bir doygunluktan söz etmek mümkün değil. Zira değişen ve gelişen insan ve ihtiyaçları aynı sektörlerde yeni ürünlerin doğmasına ve pazarın bu şekilde büyümesine olanak sağlıyor.

Birçok ürünün distrübütörlüğünü yapan Cihan Group’un kendi markasını oluşturma kararı nasıl oluştu? İzlediğiniz yolu öğrenebilir miyiz?
Cihan Group ticaret hayatına küçük bir bakkal dükkanı ile başladı, daha sonra toptancı ve distribütör olarak ticari hayatına devam eti. Çok sayıda ulusal ve uluslararası markayı satıyorsanız, marka yaratmayı da öğreniyorsunuz. Biz marka sata sata, marka yaratmayı öğrendik. Üretim serüvenimiz 2003 yılında uzmanlaşmış olduğumuz kağıt sektöründe Mavibeyaz markası ile başladı. Sırasıyla Ekobeyaz, Flexi ve en son olarak 2014 yılı başı itibarıyla baby&baby markamız ile bebek bakım ürünleri sektöründe üretim yapmaya başladık.

Son yatırımınız baby&baby ile ilgili geri dönüşler nasıl? Hedefler gerçekleşti mi?
Baby&baby raflarda yerini almaya başladı ancak tüm Türkiye’nin kapsanması o kadar kolay olmuyor. Hedefleri değerlendirmek henüz mümkün değil ancak çok sayıda tüketiciden olumlu geri dönüş aldığımızı söyleyebilirim. Pazarda yenilikçiyseniz tüketici sizi takip ediyor ve değerlendirmek istiyor. Tüketicinin bu tutumu bizi daha da motive ediyor.

Ar-ge ve inovasyon çalışmalarını nasıl yürütüyorsunuz?
İnovasyon günümüzde sürekli devam etmesi gereken bir süreç. Ürettiğiniz her ürünü daha da geliştirmek mümkün. Biz her ürünü bu şekilde değerlendiriyoruz. Ar-Ge departmanımıza en büyük desteği satış ekiplerimiz ve diğer çalışanlarımız sağlıyor. Cihan Group ailesindeki her bir çalışanımız gönüllü Ar-Ge çalışanıdır, zira bu ürünlerin tüketicileri olarak bizler kendi çalışanlarımızın deneyimlerinden de ilham almamız gerektiğinin bilincindeyiz.

Yeni yatırım planlarınız, hedefleriniz neler? Önümüzdeki süreçte ne bekliyor Cihan Group’u?
Cihan Group olarak yakın zamanda toplam 50 bin metrekare kapalı alana sahip yeni fabrikamıza taşınacağız. Yeni fabrikayı yeni bir atılım fırsatı olarak değerlendiriyoruz. Yeni bir motivasyon ile yepyeni çalışmalarımızı yakında sizlerle de paylaşıyor olacağız.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri